Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Niebezpieczne ładunki w bezpiecznych rękach

Treść

Nawet najbardziej niebezpieczne ładunki mogą zostać dowiezione do punktu docelowego bezpiecznie i bezproblemowo. Kluczem do sukcesu jest wybór odpowiedniej firmy transportowej.
Ładunki niebezpieczne to wszystkie towary i materiały, których cechy i właściwości o charakterze biologicznym, chemicznym lub fizycznym mogą w jakikolwiek sposób oddziaływać w sposób szkodliwy na człowieka, środowisko lub pozostałe wyroby znajdujące się w przewożonym ładunku. Występują w trzech stanach skupienia: stałym, ciekłym i gazowym, a ich przewóz jest dozwolony tylko i wyłącznie w określonych warunkach. Jak w takim razie powinien wyglądać proces planowania tego wyjątkowego typu transportu?
Plan transportu jako recepta na sukces
Przewóz niebezpiecznych ładunków może stać się o wiele bardziej bezpieczny i sprawny dzięki odpowiedniemu wykorzystaniu możliwości, jakie gwarantuje profesjonalna firma przewozowa, a taką niewątpliwie jest spedycja międzynarodowa Daabs. Szczegółowe zaplanowanie trasy sprawi, że wielokrotnie zwiększą się szanse na bezproblemowy przejazd. Głównymi elementami procesu przygotowawczego transportu jest dobranie odpowiedniego sposobu przewozu ładunków niebezpiecznych spośród trzech rodzajów: sztuki przesyłki, cysterny lub luzem, zgłoszenie przewozu do komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej oraz wyznaczenie trasy przejazdu. Należy pamiętać, że do tego typu transportu służą tylko i wyłącznie specjalnie wytyczone szlaki, które powinny przebiegać po drogach o małym natężeniu ruchu i stosunkowo gładkiej powierzchni.
Niebezpieczeństwo zgodne z prawem
Bez względu na typ i kwalifikacje materiałów znajdujących się w ładunkach, ich transport musi być zorganizowany i przeprowadzony zgodnie z obowiązującymi regulacjami prawnymi. Dokumenty, w których zostały uregulowane dokładne wytyczne i wymagania, które musi spełniać spedycja drogowa niebezpiecznych towarów, to przede wszystkim europejska umowa dotycząca międzynarodowego przewozu drogowego towarów niebezpiecznych (ADR), ustawa o przewozie materiałów niebezpiecznych oraz ustawa prawo o ruchu drogowym. Jednym z obowiązków nadawcy i przewoźnika jest odpowiednie oznakowanie takiego przewozu przy pomocy stosownej tabliczki. Muszą się na niej znaleźć dwie liczby - numer rodzaju niebezpieczeństwa oraz numer rozpoznawczy ładunku niebezpiecznego. Wspomniane akty prawne dodatkowo wyszczególniają konkretne wymagania, które muszą spełniać pojazdy przystosowane do tego typu transportu. Wśród nich znajduje się między innymi obowiązek posiadania sprzętu awaryjnego i gaśnicy.
Plan awaryjny
Przewóz niebezpiecznych ładunków zawsze wiąże się z ryzykiem. Jak w takim razie zachować się w przypadku wystąpienia niebezpieczeństwa? Przede wszystkim należy zatrzymać i wyłączyć zasilanie pojazdu, a następnie postawić w widocznym miejscu znak ostrzegawczy. Trzeba pamiętać, aby zastosować odpowiednie środki bezpieczeństwa i w miarę możliwości zabezpieczyć wyciek. W razie wystąpienia jakiegokolwiek zagrożenia dla życia i zdrowia, należy niezwłocznie oddalić się od pojazdu i powiadomić odpowiednie służby, tj. Straż Pożarną oraz Policję.
Organizacja przewozu niebezpiecznych ładunków to proces, który wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale również doskonałego zmysłu organizacji. Znajomość właściwych regulacji prawnych oraz odpowiednio dobrany przewoźnik sprawią, że ryzykowny transport przebiegnie w sposób całkowicie bezpieczny i sprawny.

Autor: Silesian

Tagi: Niebezpieczne ładunki w bezpiecznych rękach