Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Liturgia Bożej obecności

Treść

Mnichów benedyktyńskich czy cysterskich często kojarzono z wielkimi przedsięwzięciami: albo przekształcali rzeczywistość wokół siebie przez reformy rolne, przez system szkolnictwa klasztornego czy też przez skupianie w ramach kongregacji wielu klasztorów, co tworzyło wspólnoty ponadnarodowe na wielką skalę. Z drugiej strony mnisi ci byli wierni tradycji i sami dawali się kształtować: benedyktyni przechowali dorobek pogańskiej starożytności, a mnisi wszystkich reguł wiernie skopiowali tysiące ksiąg.

O zaangażowaniach mnichów można mówić wiele. Co jednak stanowiło dla nich ramę? Co pozwalało na utrzymanie właściwego kursu tej ogromnej pracy?

Dziś redakcja portalu PSPO chce zaproponować Czytelnikom odpowiedź całkiem dobrze wypróbowaną. To liturgia tworzy najlepsze środowisko dla życia owocnego w tak wielu aspektach. Nie każdy może być mnichem i spędzać wiele godzin w kościele. Do istoty liturgii nie należy też precyzyjne sprawowanie takich a nie innych rytów (choć ich dobór może ułatwić lub utrudnić dotarcie do istoty). Każdy jednak może spróbować zbliżyć się do tajemnicy Boga za pośrednictwem Kościoła i jego sakramentów: każdy w ten prąd życia wejdzie z innym bagażem doświadczeń, z inną tożsamością, ale skieruje się ku jednemu — ku samemu Bogu.

Zapraszamy do zapoznania się z nową serią wideokonferencji o. Konrada Małysa, benedyktyna z tynieckiego klasztoru. Ojciec Konrad będzie prowadził rozważania pod tytułem „Liturgia Bożej obecności”. Celebrowanie liturgii bowiem polega na przybliżaniu Bożej rzeczywistości: poprzez wspominanie boskiego działania w historii Izraela, poprzez realne uobecnienie Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Pana, a także poprzez dobitne ukazanie, że Bóg działa dziś w naszym życiu i właśnie dziś kieruje do nas swe Słowo.

Regularnie ukazujące się konferencje o. Konrada będą próbowały ukierunkować nas na bardziej świadome przeżywanie liturgii i lepsze łączenie je z treścią naszej codzienności. Liturgia nie jest ucieczką od realiów gdzieś pomiędzy obłoki. Liturgia pomaga odkryć głęboki sens każdej chwili życia, tylko pozornie szarego i pozbawionego blasku. Specjalnością benedyktynów jest codzienność: mnisi wiedzą, że każdy czas jest święty. Wystarczy sobie to uprzytomnić.

Tego życzymy słuchaczom nowych wideoklipów, jak i nam samym. Nigdy dość wiedzy o tym, jak blisko każdego z nas, w każdej sekundzie dnia, jest nasz Bóg.

Źródło: ps-po.pl, 19 października 2017

Autor: mj

Tagi: Liturgia Bożej obecności