Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Jak Polacy wydają pieniądze?

Treść

Czy Polacy, zwłaszcza młode pokolenie umie racjonalnie dysponować posiadanym budżetem? Niekoniecznie, co wpędza w spiralę zadłużenia. Młodzi nie obawiają się zaciągania kredytów i pożyczek, choć nie wszystkich na to stać. Na szczęście polityka pożyczkowa instytucji kredytujących jest już taka, że nie każdy klient może otrzymać pożyczkę. Jak wydajemy zatem pieniądze?
Wydatki Polaków
W 2016 roku według Głównego Urzędu Statystycznego wydatki na osobę w rodzinie wynosiły średnio 1132 zł miesięcznie. Oznacza to wzrost rok do roku o 4,3 proc. Zdecydowanie najwięcej, bo ponad 24 proc. domowego budżetu pochłaniają wydatki na konsumpcję - głównie na żywność i napoje bezalkoholowe. Niecałe 20 proc. Polacy wydają na użytkowanie domu lub mieszkania oraz energię elektryczną. Na transport przeznaczamy 8,7 proc. budżetu, a zaledwie 6,9 proc. na rekreację i kulturę. Pozostała część puli środków wydatkowana jest na zakup innych towarów i usług. Co ciekawe, na edukację miesięcznie przeznaczamy tylko 0,9 proc. naszych wydatków. Mniej niż np. na kieszonkowe dla dzieci, wydatki pozostałe czy na restauracje i hotele.
Jeśli w danym miesiącu okazuje się, że pula wydatków jest zbyt wysoka w stosunku do dochodów danej osoby, najpierw powinna ona zastanowić się, czy może z czegoś zrezygnować i ograniczyć ponoszone koszty. Jeśli jest to niemożliwe, można zacząć rozważać zaciągnięcie pożyczki pozabankowej lub kredytu. Dobrym i korzystnym rozwiązaniem dla nowych pożyczkobiorców są pierwsze darmowe pożyczki udzielane przez wiele firm pożyczkowych w Polsce.
Kiedy sięgnąć po pożyczkę?
Rosnące wydatki i nieprzewidziane koszty mogą skłonić konsumenta do zaciągnięcia pożyczki lub kredytu. Jeśli zależy mu na czasie i chciałby otrzymać pieniądze na konto bankowe niemal od ręki, najprawdopodobniej sięgnie po pożyczkę od firmy pożyczkowej. Zanim jednak podpisze umowę pożyczkową, powinien sprawdzić, czy nie nadwyręży ona zbyt mocno domowego budżetu. Jeśli nie jest pewien, że będzie w stanie spłacić zobowiązanie terminowo, oznacza to, że nie stać go na pożyczkę, a jej zaciągnięcie doprowadzi jedynie do pogorszenia się jego sytuacji finansowej.
Dlatego bardzo ważne jest, aby o pożyczkę ubiegali się wyłącznie ci, którzy mają regularne wpływy, np. z tytułu wynagrodzenia z pracy zawodowej oraz są rzetelnymi pożyczkobiorcami, którzy nie widnieją w tzw. czarnych rejestrach dłużników.
Jak dobrać kwotę pożyczki?
Dla tych wszystkich, których stać na pożyczkę pozabankową bądź kredyt bankowy istotne powinno być dobranie kwoty zobowiązania tak, aby nie była ona zbyt dużym obciążeniem dla finansów domowych. Specjaliści mówią, że rata pożyczki nie powinna przekraczać 30 proc. miesięcznych dochodów netto pożyczkobiorcy. Dzięki temu zobowiązanie będzie miało właściwą wysokość, a klient bez trudu powinien je spłacić, o ile nie zaistnieją dodatkowe, negatywne warunki otoczenia.

Autor: Silesian

Tagi: Jak Polacy wydają pieniądze