Portal Niedziela - 22 pazdziernika 2017 Halki, Filipa, Przybysława     "Kto chce rozkoszować się radością - musi ją dzielić. Szczęście bowiem narodziło się jako jedno z bliźniat " - George Gordon Byron
Szukaj     Szukaj wg branż
Powiększ +

Nasz Dziennik
2017-10-12 Prezydent: Nowej konstytucji potrzeba przede wszystkim dla młodego pokolenia

Zakładam, że jeżeli przeprowadzilibyśmy znaczącą reformę konstytucyjną czy wprowadzili nową konstytucję, to będzie to konstytucja na 20, 25, czy 30 lat – mówił w środę w Warszawie prezydent Andrzej Duda. Jak dodał, nowej konstytucji potrzeba przede wszystkim dla młodego pokolenia.


W Warszawie prezydent wziął wczoraj udział w konferencji pt. „Wspólnie o Konstytucji, wspólnie o samorządzie”; pierwszego z cyklu spotkań eksperckich dotyczących przyszłego kształtu polskiej ustawy zasadniczej.


W swoim wystąpieniu prezydent RP podkreślił, że zdecydowanie chce przeprowadzić referendum ws. nowej konstytucji. Jak dodał, istotne jest, żeby Polacy wskazali, jaka jest ich wizja państwa, także dla przyszłych pokoleń.Jest dla mnie niezwykle ważne, aby właśnie Polacy wskazali, jaka jest ich wizja państwa, nawet nie dla nas, ale dla naszych dzieci, wnuków i prawnuków. Bo jeżeli obowiązująca konstytucja ma już 20 lat – ktoś powie „tylko”, ale ja mówię „już” – to zakładam, że jeżeli przeprowadzilibyśmy reformę konstytucyjną, czy wprowadzili nową konstytucję, to będzie to konstytucja na 20, 25, czy 30 lat. Zakładam, że konstytucja z 1997 r. i tak jest konstytucją na co najmniej 25 lat, ponieważ nie zakładam, abyśmy w tym zakresie nową regulację w ciągu 2-3 lat wprowadzili – mówił Andrzej Duda.Prezydent wskazał, że nowej konstytucji trzeba przede wszystkim dla młodego pokolenia, „bo ono jest inne” – patrzy na świat w inny sposób niż wcześniejsze generacje.– Jest przede wszystkim pokoleniem, które nie ma żadnych kompleksów i jest, na szczęście, pokoleniem, które udało się wychować w takim poczuciu, że „my jesteśmy Polakami, obywatelami jednego z większych państw w Europie; że mieszkamy w pięknym kraju; że jesteśmy dobrze wykształceni; że znamy języki; że możemy sobie jeździć po świecie”. Mają coś, czego my – mówię tutaj o sobie i o starszych ode mnie – w swoim dzieciństwie i wczesnej młodości nie doświadczaliśmy. Nie było nam to dane. (…) To są ludzie (młodzi – red.), którzy patrzą na świat inaczej. I dzisiaj rzeczywiście, w moim przekonaniu, trzeba dla nich nowej konstytucji – zauważył prezydent Duda.Jak dodał konstytucja taka powinna wychodzić z tych wartości, „na których naprawdę została zbudowana Europa” – chrześcijańskiej myśli społecznej.


Inicjatywę ogłoszenia referendum, które ma dotyczyć kształtu przyszłej konstytucji prezydent Polski zapowiedział podczas uroczystości w 226. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Ma się ono odbyć w 2018 r., w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.


RIRM


Źródło: radiomaryja.pl, 12 października 2017

mj

 Aktualności
22/10 Dr K. Kawęcki: Unia Europejska zmienia nieco taktykę, ale nie podejmuje refleksji ws. kryzysu migracyjnego
22/10 Obchodzimy dziś Światowy Dzień Misyjny
21/10 [TYLKO U NAS] Prof. M. Dyżewski: Jan Paweł II jawił się jako arcydzieło polskiej kultury
21/10 Kolejne zatrzymania ABW w sprawie tzw. afery melioracyjnej
21/10 Byli pracownicy Ursusa otrzymają milion złotych w celu aktywizacji zawodowej
19/10 Porównywanie ubezpieczeń online - wybierz najkorzystniejszą polisę
18/10 Jak Polacy wydają pieniądze?
18/10 Ulubione gazety z dostawą do Twojego domu
 Duchowość, Religia, Kościół
22/10 Odpowiednie pytanie // 29. Niedziela Zwykła
21/10 [TYLKO U NAS] Ks. bp A. Suski: Wszyscy ludzie powołani są do świętości
21/10 Towarzysz na "pustyni w mieście". Kompendium dla "miejskiego anachorety"


 © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o. (18) 4490077; 509 740 777 ; e-mail: biuro@iap.pl

www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł