Portal Sobota - 23 czerwca 2018 Albina, Wandy, Zenona      "Dusza żywi się tym, z czego się cieszy". św. Augustyn
Szukaj     Szukaj wg branż
Powiększ +

2017-10-12 Prezydent: Nowej konstytucji potrzeba przede wszystkim dla młodego pokolenia

Zakładam, że jeżeli przeprowadzilibyśmy znaczącą reformę konstytucyjną czy wprowadzili nową konstytucję, to będzie to konstytucja na 20, 25, czy 30 lat – mówił w środę w Warszawie prezydent Andrzej Duda. Jak dodał, nowej konstytucji potrzeba przede wszystkim dla młodego pokolenia.


W Warszawie prezydent wziął wczoraj udział w konferencji pt. „Wspólnie o Konstytucji, wspólnie o samorządzie”; pierwszego z cyklu spotkań eksperckich dotyczących przyszłego kształtu polskiej ustawy zasadniczej.


W swoim wystąpieniu prezydent RP podkreślił, że zdecydowanie chce przeprowadzić referendum ws. nowej konstytucji. Jak dodał, istotne jest, żeby Polacy wskazali, jaka jest ich wizja państwa, także dla przyszłych pokoleń.Jest dla mnie niezwykle ważne, aby właśnie Polacy wskazali, jaka jest ich wizja państwa, nawet nie dla nas, ale dla naszych dzieci, wnuków i prawnuków. Bo jeżeli obowiązująca konstytucja ma już 20 lat – ktoś powie „tylko”, ale ja mówię „już” – to zakładam, że jeżeli przeprowadzilibyśmy reformę konstytucyjną, czy wprowadzili nową konstytucję, to będzie to konstytucja na 20, 25, czy 30 lat. Zakładam, że konstytucja z 1997 r. i tak jest konstytucją na co najmniej 25 lat, ponieważ nie zakładam, abyśmy w tym zakresie nową regulację w ciągu 2-3 lat wprowadzili – mówił Andrzej Duda.Prezydent wskazał, że nowej konstytucji trzeba przede wszystkim dla młodego pokolenia, „bo ono jest inne” – patrzy na świat w inny sposób niż wcześniejsze generacje.– Jest przede wszystkim pokoleniem, które nie ma żadnych kompleksów i jest, na szczęście, pokoleniem, które udało się wychować w takim poczuciu, że „my jesteśmy Polakami, obywatelami jednego z większych państw w Europie; że mieszkamy w pięknym kraju; że jesteśmy dobrze wykształceni; że znamy języki; że możemy sobie jeździć po świecie”. Mają coś, czego my – mówię tutaj o sobie i o starszych ode mnie – w swoim dzieciństwie i wczesnej młodości nie doświadczaliśmy. Nie było nam to dane. (…) To są ludzie (młodzi – red.), którzy patrzą na świat inaczej. I dzisiaj rzeczywiście, w moim przekonaniu, trzeba dla nich nowej konstytucji – zauważył prezydent Duda.Jak dodał konstytucja taka powinna wychodzić z tych wartości, „na których naprawdę została zbudowana Europa” – chrześcijańskiej myśli społecznej.


Inicjatywę ogłoszenia referendum, które ma dotyczyć kształtu przyszłej konstytucji prezydent Polski zapowiedział podczas uroczystości w 226. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Ma się ono odbyć w 2018 r., w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.


RIRM


Źródło: radiomaryja.pl, 12 października 2017

mj

 Aktualności
23/06 23 czerwca - Dzień Ojca
23/06 Brytyjczycy podzieleni ws. opuszczenia UE
23/06 Polacy z gwarancją pozostania w W. Brytanii
23/06 Prezydium i Konwent Seniorów podejmą decyzję o dodatkowym posiedzeniu Sejmu
22/06 Dziś zakończenie roku szkolnego
22/06 Zaczęły obowiązywać cła na niektóre towary USA
22/06 [TYLKO U NAS] A. Macierewicz: R. Trzaskowski - człowiek, który za obce pieniądze chce objąć władzę
22/06 Side-by-Side, czyli duża pojemność na duże potrzeby!
20/06 Pięć kroków do naturalnej pielęgnacji
19/06 XTB - poznaj największego polskiego brokera forex i CFD!
 Duchowość, Religia, Kościół
23/06 Papież Franciszek potwierdził wybór reprezentantów KEP na XV zgromadzenie ogólne synodu biskupów w Rzymie o młodzieży
22/06 [TYLKO U NAS]. Prof. P. Jaroszyński o zniesieniu przestępstwa bluźnierstwa w Irlandii: Dążą do tego, aby wydrzeć człowiekowi chrześcijaństwo z jego duszy


 © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o. (18) 4490077; 509 740 777 ; e-mail: biuro@iap.pl

www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł