Portal Niedziela - 22 pazdziernika 2017 Halki, Filipa, Przybysława     "Kto chce rozkoszować się radością - musi ją dzielić. Szczęście bowiem narodziło się jako jedno z bliźniat " - George Gordon Byron
Szukaj     Szukaj wg branż
Powiększ +

Nasz Dziennik
2017-10-12 Kukiz'15 i Prawica RP: Trwa likwidacja edukacji domowej w Polsce

W Polsce trwa likwidacja edukacji domowej – alarmują posłowie Kukiz’15 oraz politycy Prawicy RP i rodzice. Chodzi o zmiany, które wprowadza rządowy projekt ustawy o finansowaniu zadań oświatowych.


Na konferencji prasowej poseł Bartosz Jóźwiak z Kukiz’15 wyjaśnił, że przyjęty wczoraj na komisji edukacji projekt zabrał możliwość dofinansowania dla nauczania w klasach zerowych w ramach edukacji domowej.


Upadała też poprawka zgłoszona przez stronę społeczną za pośrednictwem Kukiz’15 – poinformował poseł.


Krzysztof Kawęcki, wiceprezes Prawicy RP powiedział, że obecnie edukacją domową objętych jest ok. 12 tys. uczniów, także za granicą. Kolejne utrudnienia w tej sprawie uderzają w prawa obywatelskie.– W minionych czasach mieliśmy do czynienia z dyskryminacją np. szkolnictwa niepublicznego, tzw. szkolnictwa prywatnego. Teraz mamy do czynienia z dyskryminacją edukacji domowej, dlatego uważamy, że ta sytuacja musi ulec zmianie. Niestety, MEN postępuje tak, a nie inaczej, co jest wyrazem wizji edukacji etatystycznej. Na taką wizję edukacji się nie godzimy, a te działania MEN godzą w prawa obywatelskie i uczniów i rodziców – zaznaczył Krzysztof Kawęcki.Krzysztof Tusiński z zespołu ds. edukacji domowej przy MEN ma nadzieję na zmianę stanowiska rządu w sprawie zerówek. Liczy też na zmianę innych niekorzystnych propozycji MEN ws. nauczania w ramach edukacji domowej.


Członek zespołu ds. edukacji domowej przypomniał, że w 2016 r. resort obciął finansowanie tego segmentu o 40 proc.– Ministerstwo zadeklarowało, że powróci do równego finansowania edukacji domowej od 1 stycznia 2018. Cały czas nie wiadomo jednak, jak będzie wyglądało w ogóle finansowanie edukacji domowej od 1 stycznia 2018r. Mamy odpowiedź na interpelację pana posła Jóźwiaka i pana posła Rzymkowskiego, że MEN planuje utrzymać ten obniżony poziom finansowania (0,6), natomiast cały czas są jeszcze niepewności – podkreślił Krzysztof Tusiński.Działacze społeczni krytykują też m.in. zapisy ustawy prawo oświatowe w zakresie zmian dotyczących edukacji domowej. Rządowy projekt ustawy o finansowaniu zadań oświatowych trafi pod obrady Sejmu. MEN chce, by ustawa weszła w życie 1 stycznia 2018r.


RIRM


Źródło: radiomaryja.pl, 12 października 2017

mj

 Aktualności
22/10 Dr K. Kawęcki: Unia Europejska zmienia nieco taktykę, ale nie podejmuje refleksji ws. kryzysu migracyjnego
22/10 Obchodzimy dziś Światowy Dzień Misyjny
21/10 [TYLKO U NAS] Prof. M. Dyżewski: Jan Paweł II jawił się jako arcydzieło polskiej kultury
21/10 Kolejne zatrzymania ABW w sprawie tzw. afery melioracyjnej
21/10 Byli pracownicy Ursusa otrzymają milion złotych w celu aktywizacji zawodowej
19/10 Porównywanie ubezpieczeń online - wybierz najkorzystniejszą polisę
18/10 Jak Polacy wydają pieniądze?
18/10 Ulubione gazety z dostawą do Twojego domu
 Duchowość, Religia, Kościół
22/10 Odpowiednie pytanie // 29. Niedziela Zwykła
21/10 [TYLKO U NAS] Ks. bp A. Suski: Wszyscy ludzie powołani są do świętości
21/10 Towarzysz na "pustyni w mieście". Kompendium dla "miejskiego anachorety"


 © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o. (18) 4490077; 509 740 777 ; e-mail: biuro@iap.pl

www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł