Portal Wtorek - 25 wrzesnia 2018 Aureli, Kamila, Kleofasa     "Miłość jest niepojęta dla tych, których jej nie dzielą" autor nieznany
Szukaj     Szukaj wg branż
Powiększ +

2017-10-11 Plotka

Opowiadano, że w Sketis dwaj bracia zgrzeszyli i abba Makary Aleksandryjczyk wykluczył ich z kościoła. Ktoś przyszedł i opowiedział o tym abba Makaremu Wielkiemu, Egipcjaninowi, a on rzekł: „To nie ci bracia są wykluczeni, ale wykluczony jest Makary” – ponieważ go kochał. Abba Makary dowiedział się, że został przez starca uznany za wykluczonego, i uciekł na mokradła. Wtedy abba Makary Wielki poszedł tam, znalazł go pogryzionego przez komary i powiedział mu: „Ty wykluczyłeś braci, i oni odeszli do wsi; ale kiedy ja ciebie wykluczyłem, uciekłeś aż tutaj jak obrażona ślicznotka w kąt sypialni. Ja tymczasem zwołałem braci, wybadałem ich i oznajmiłem, że nic takiego się nie stało. Zastanów się więc i ty, bracie, czyś czasem nie był igraszką diabelską: bo nic w rzeczywistości nie widziałeś. Lepiej więc przeproś za swoje przewinienie”. A on odrzekł: „Jeśli chcesz, naznacz mi pokutę”. Starzec, widząc jego pokorę, powiedział: „Idź i przez trzy tygodnie pość, jedząc tylko raz na tydzień”. Bo on taki miał stały zwyczaj: jeść tylko raz na tydzień (Apoftegmaty Ojców Pustyni, tom 1)


„Dzisiaj spotkamy się z dwoma Makarymi” — mówi na wstępie dzisiejszego komentarza o. Hiżycki, przytaczając krótką historię z życia Makarego Wielkiego i Makarego Aleksandryjczyka. W literaturze monastycznej często mówi się o tych mnichach razem: żyli w tym samym okresie i obaj osiągnęli szczególny stopień cnoty. Aleksandryjczyk jest wspominany przez Ewagriusza z Pontu z wielkim szacunkiem, co powinno nas powstrzymać przed powierzchowną interpretacją dzisiejszego apoftegmatu. A co właściwie on nam mówi? Więcej usłyszycie z samego klipu.


Skorzystaj z apoftegmatów:
Spodobał Ci się film? Chciałbyś podzielić się nim z przyjaciółmi i czytelnikami?Możesz umieścić go na swojej stronie internetowej lub blogu, oczywiście podając link do strony źródłowej i informację, skąd pochodzi. Zajrzyj na nasz kanał z filmami. Pod odtwarzaczem znajdziesz funkcję „Prześlij”, pod linkiem znajduje się przycisk Umieść dzięki któremu otrzymasz kod do wklejenia na stronę / bloga.


Bądź na bieżąco z filmami z serii „Cisza jest pełnią słowa”, subskrybuj nasz kanał na YT – kliknij w przycisk poniżej :)


Źródło: ps-po.pl, 10 października 2017

mj © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o. (18) 4490077; 509 740 777 ; e-mail: biuro@iap.pl

www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł