Portal Niedziela - 20 maja 2018 Bazylego, Bernardyna, Krystyny      "Szczęście człowieka na ziemi zaczyna się dlań wtedy, gdy zapominając o sobie zaczyna żyć dla bliźnich". Mikołaj Gogol
Szukaj     Szukaj wg branż
Powiększ +

2017-08-11 Dobiegają końca konsultacje społeczne ws. mleka i owoców w szkole

Do dzisiaj trwają konsultacje społeczne ws. programów: „Mleko w szkole” oraz „Owoce i warzywa w szkole”. Nowe programy skierowane są dla dzieci z klas I-V szkół podstawowych. Inicjatywa ma na celu promowanie zdrowego stylu życia wśród najmłodszych.


Według szacunków, z programów skorzysta około 1,9 mln dzieci. Środki na ten cel pochodzą z Unii Europejskiej.


Dla Polski na rok szkolny 2017/18 przeznaczono około 26 mln euro, z czego 15 mln euro zostanie przeznaczone na dostawy owoców i mleka. Pozostała kwota na przetwory mleczne. Ponadto program wspomogą środki z budżetu krajowego w kwocie 128 mln zł.


Poseł Krzysztof Ardanowski, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, zaznacza, że nowy program będzie prostszy w obsłudze.Sejm zmienił ustawę, bo do tej pory ten program realizowała Agencja Rynku Rolnego, która jest rozwiązywana i przechodzi do nowej struktury od 1 września – Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Ustaliliśmy więc, że to ta nowa instytucja będzie zajmowała się realizacją tego programu. Ustaliliśmy również, że połączymy oba programy – „warzywa i owoce” oraz „mleko” – które były do tej pory oddzielnymi programami, w jeden. Będzie to prostsze w obsłudze, bo do tej pory zarówno producenci, jak i dyrektorzy szkół zwracali uwagę na pewne problemy administrowania tym programem – wskazuje Krzysztof Ardanowski.Warunkiem uczestnictwa w programie dla szkół jest przygotowanie przez państwa członkowskie strategii realizacji programu do roku szkolnego 2022/23.


Zgodnie z założeniami dzieci będą dostawać produkty przez 10 wybranych tygodni w każdym z semestrów. Łącznie do szkół trafią 84 porcje owoców i warzyw oraz 74 porcje mleka i przetworów mlecznych.


RIRM


Źródło: radiomaryja.pl, 11 sierpnia 2017

mj © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o. (18) 4490077; 509 740 777 ; e-mail: biuro@iap.pl

www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł