Portal Niedziela - 20 maja 2018 Bazylego, Bernardyna, Krystyny      "Szczęście człowieka na ziemi zaczyna się dlań wtedy, gdy zapominając o sobie zaczyna żyć dla bliźnich". Mikołaj Gogol
Szukaj     Szukaj wg branż
Powiększ +

2017-08-11 Rada Katolickich Patriarchów Wschodu omówi dziś sytuację panującą na Bliskim Wschodzie

Rada Katolickich Patriarchów Wschodu omówi dziś złożoną sytuację, w jakiej żyją obecnie wspólnoty chrześcijańskie w wielu częściach Bliskiego Wschodu.


Do spotkania organu, który skupia wszystkich patriarchów i innych zwierzchników katolickich tego regionu dojdzie w miejscowości Demane koło Bejrutu. Od kilku lat, ze względu na działania wojenne, nie mogło dojść do takiego spotkania.


Sytuacja chrześcijan na Bliskim Wschodzie jest dramatyczna. Stanowią oni jedynie 4 proc. tamtejszej populacji – wskazuje ks. prof. Waldemar Cisło, dyr. polskiej sekcji papieskiej Organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie.W tej chwili najważniejsza jest sytuacja w Syrii i Iraku, gdzie chrześcijaństwo ginie. Przed wojną 5 proc. populacji Syrii to byli chrześcijanie, a dzisiaj, niestety, przez toczącą się wojnę, jest ich coraz mniej. Podobnie w Iraku. Irak jest  najtrudniejszym tematem, bo przed wojną, w 2003 roku było 1,5 mln chrześcijan, a dzisiaj jest ich 200 tys. To pokazuje, z jakimi problemami oni się tam borykają – powiedział ksiądz Waldemar Cisło.Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie niesie pomoc chrześcijanom w Iraku i Syrii.


Wojna domowa w Syrii rozpoczęła się w marcu 2011 roku, kiedy pokojowe demonstracje antyrządowe przekształciły się w krwawe starcia z wojskiem i policją.


W wyniku konfliktu zbrojnego, w który zaangażowały się światowe mocarstwa, śmierć poniosło ponad 310 tys. ludzi, a 11 mln Syryjczyków, czyli połowa ludności, zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów.


RIRM


Źródło: radiomaryja.pl, 10 sierpnia 2017

mj © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o. (18) 4490077; 509 740 777 ; e-mail: biuro@iap.pl

www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł