Portal Wtorek - 21 listopada 2017 Janusza, Marii, Reginy      "Życie tylko dla samego siebie jest korozją osobowości". Wiktor Hugo
Szukaj     Szukaj wg branż
Powiększ +

Nasz Dziennik
2017-07-17 Służby pod lepszą kontrolą szefa MSWIA?

W Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji powstanie Biuro Nadzoru Wewnętrznego, będzie ono sprawować nadzór nad służbami podległymi ministrowi.


Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało projekt ustawy, w ramach której powstanie Biuro Nadzoru Wewnętrznego. Zajmie się ono wszelkimi nieprawidłowościami w Policji, Straży Pożarnej, Służbie Granicznej oraz Biurze Ochrony Rządu. Jak mówił szef MSWiA Mariusz Błaszczak, w służbach gdzie dochodzi czasem do nieprawidłowości potrzebny jest bezpośredni nadzór ministra.– Będę wyciągał i wyciągam konsekwencje wobec tych, którzy się sprzeniewierzają składanej przysiędze. To wszystko, to jest cały system, żebym był skuteczny muszę mieć narzędzie w postaci Biura Nadzoru Wewnętrznego – podkreślił min. Mariusz Błaszczak.Nowy organ w MSWiA nie będzie jednak posiadać uprawnień śledczych. W razie konieczności zleci wykonanie czynności sprawdzających biurom spraw wewnętrznych, które działają w policji oraz straży granicznej. Oba wydziały będą pracować niezależnie od siebie. Pojawiły się jednak problemy natury prawnej. Minister Spraw Wewnętrznych uzyskałby dzięki temu szersze uprawnienia, których dotychczas nie miał. Jak mówił minister Mariusz Błaszczak, jego zadaniem jest przede wszystkim zapewnienie obywatelom bezpieczeństwa.– Mnie rozliczają, państwo z totalnej opozycji, nawet za najdrobniejszą sprawę, natomiast odbierają mi prawo do tego, żebym miał narzędzie nadzoru, to jest niekonsekwencja. Chce mieć narzędzie nadzoru, chcę nadzorować podległe mi służby, nie jestem malowanym ministrem, moim zadaniem, i to jest moja odpowiedzialność konstytucyjna, jest zapewnienie bezpieczeństwa – akcentował szef MSWiA.Cywilny nadzór nad umundurowanymi służbami występuje w wielu krajach demokratycznych. Projekt ustawy, w tej sprawie, został już skierowany do uzgodnień międzyresortowych.


TV Trwam News/RIRM


Źródło: radiomaryja.pl, 17 lipca 2017

mj

 Aktualności
21/11 Jest śledztwo ws. propagowania faszyzmu podczas Marszu Niepodległości
21/11 Państwa UE ostatecznie zaaprobowały elektroniczny system kontroli Schengen
21/11 Nowy paszport upamiętni 100-lecie niepodległości Polski
21/11 Medialna burza po kolejnym ataku D. Tuska na polski rząd
20/11 Ministerstwo Zdrowia zwiększy kary za dopalacze
20/11 Z. Kuźmiuk: Wpis Donalda Tuska na Twitterze jest skandaliczny i podły
20/11 Rolnicy otrzymują zaliczki na poczet dopłat bezpośrednich
20/11 [TYLKO U NAS] M. Małecki: Zamiast żywić mafię - żywimy polskie rodziny
20/11 [TYLKO U NAS] M. Małecki: Zamiast żywić mafię - żywimy polskie rodziny
 Duchowość, Religia, Kościół
21/11 W Krakowie odbędzie się młodzieżowa modlitwa o jedność chrześcijan
20/11 Międzynarodowa Konferencja "Pamięć i Nadzieja"


 © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o. (18) 4490077; 509 740 777 ; e-mail: biuro@iap.pl

www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł