Portal Czwartek - 18 stycznia 2018 Beatrycze, Małgorzaty, Piotra     "Pokora to moc. Pokorą wszystko zwyciężysz" - Fiodor Dostojewski
Szukaj     Szukaj wg branż
Powiększ +

2017-06-19 Ekspert o propozycji ZUS: Obniżenie obciążeń pracy dla osób samozatrudnionych jest pomysłem zdecydowanie pozytywnym

Osoby, które założyły działalność gospodarczą w 2016 roku do końca przyszłego roku zapłacą preferencyjne stawki na ubezpieczenie społeczne. Taką propozycję przedstawił Zakład Ubezpieczeń Społecznych w opinii do projektu o tzw. małym ZUS przygotowanym w resorcie rozwoju.


Ma to być kompromisowe rozwiązanie do czasu uchwalenia nowych przepisów.  Obecnie trwają konsultacje międzyresortowe, ale nie wiadomo czy rząd przychyli się do tych propozycji. O sprawie napisał „Dziennik Gazeta Prawna”.


Dr Marian Szołucha, ekonomista z Akademii Finansów i Biznesu Vistula zaznaczył, że każde zmniejszenie obciążeń pracy jest ruchem w dobrą stronę.Zwłaszcza w odniesieniu do tych, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą. Takich osób w Polsce jest coraz więcej. Dziś osoby samozatrudnione rozliczają się liniowo, na poziomie rozliczenia 19 proc., ale musza też płacić składki na ubezpieczenie społeczne, i to jest dla nich często właśnie na samym początku prowadzenia działalności bardzo wysokie obciążenie. Zanim ta działalność „się rozkręci” to niestety ZUS jest najwyższym często stałym obciążeniem. Obniżenie obciążeń pracy, zwłaszcza w odniesieniu do osób zatrudnionych, a zwłaszcza w odniesieniu do składek na ubezpieczenie społeczne jest pomysłem zdecydowanie pozytywnym – podkreślił ekonomista.Wcześniej ZUS wydał negatywną opinie na temat przygotowanego w Ministerstwie Rozwoju projektu. Zarzuty dotyczyły głównie części przychodowej, czyli naliczania składek od przychodu, a nie od dochodu.


Według Zakładu spowodowałoby to nierówne traktowanie, bo niektóre działalności mają spory przychód, ale niewielki dochód.


RIRM


Źródło: radiomaryja.pl, 19 czerwca 2017

mj © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o. (18) 4490077; 509 740 777 ; e-mail: biuro@iap.pl

www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł