Portal Środa - 21 marca 2018 Benedykta, Lubomiry, Lubomira     "Nie otrzymujemy krótkiego życia, lecz je takim czynimy. Nie brakuje nam czasu, lecz trwonimy go." - Seneka
Szukaj     Szukaj wg branż
Powiększ +

2017-05-19 J. Gowin: Chciałbym stworzenia systemu formacji elit w Polsce

Moim marzeniem jest stworzenie systemu formacji elit w Polsce – powiedział wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin  podczas trwającego w Warszawie VII kongresu Polska Wielki Projekt.


Szef resortu nauki był gościem panelu „Jak kształcić dla Polski? Rola szkół i uczelni w tworzeniu elity narodowej”.


W swoim wystąpieniu zwrócił uwagę, że jednym z przejawów słabości polskiego państwa jest brak systemu formacji elit.– Przez ponad dwieście lat Polska była systematycznie pozbawiana elit. Byliśmy drenowani z elit, bo one były często wypędzane z Polski przez prześladowania polityczne. Ostatnia taka wielka czystka to był rok 1968 – haniebna akcja antysemicka, która uderzyła w dużą część świata naukowego. Potem exodus w czasie stanu wojennego, ale to zjawisko emigracji elit bardzo się nasiliło po wejściu Polski do UE – powiedział Jarosław GowinW ocenie Jarosława Gowina obszarem, w którym brak elit „szczególnie doskwiera” jest szkolnictwo wyższe i nauka.


Minister zwrócił też uwagę na najważniejsze słabości w tych obszarach.


Wśród nich  wskazał: nadmiernie masowy model kształcenia i obniżenie jego jakości, deprecjacje znaczenia badań naukowych, brak pomostu między nauką a gospodarką i niski poziom umiędzynarodowienia polskiej nauki.


RIRM


Źródło: radiomaryja.pl, 19 maja 2017

mj © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o. (18) 4490077; 509 740 777 ; e-mail: biuro@iap.pl

www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł