Portal Poniedziałek - 21 maja 2018 Jana, Moniki, Wiktora      "Życie tylko dla samego siebie jest korozją osobowości". Wiktor Hugo
Szukaj     Szukaj wg branż
Powiększ +

2017-05-19 Prezydium CCEE spotkało się z papieżem Franciszkiem

Sekularyzacja, kwestia uchodźców, bezrobocie młodzieży, problem demografii, przemyt ludzi i terroryzm – to główne tematy spotkania Prezydium Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) z Papieżem Franciszkiem.


W Prezydium CCEE są: przewodniczący ks. kard. Angelo Bagnasco i dwaj wiceprzewodniczący – ks. kard. Vincent Nichols i ks. abp Stanisław Gądecki. W spotkaniu uczestniczył abp Stanisław Gądecki, jako wiceprzewodniczący Prezydium.– Podczas spotkania z Papieżem Franciszkiem poruszyliśmy sprawy, które były przedmiotem obrad. Ojciec Święty zwrócił uwagę na całą gamę wszystkich nieszczęść, które przetaczają się przez Europę, począwszy od migracji, uchodźców, bezrobocia i depresji. Zwrócił także uwagę na dużą liczbę samobójstw, na brak nadziei dla młodzieży i ogólnie krytyczną sytuację młodzieży, która kształci się, a później nie znajduje pracy – powiedział ks. abp Stanisław Gądecki.Po spotkaniu z Papieżem była konferencja prasowa. Przewodniczący Prezydium Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) kard. Angelo Bagnasco zwrócił uwagę na sekularyzację Europy, która jest formą neopoganizmu.– Sekularyzm dusi Europę i odbiera jej ducha. Życie tak jakby Boga nie było jest zapowiedzią kultury śmierci. Ludzie się jednak reflektują i pytają, dokąd zmierza Europa. W sytuacji zaś osamotnienia wielu osób, powinniśmy być blisko ludzi – stwierdził kard. Bagnasco.Kard. Vincent Nichols, wiceprzewodniczący Prezydium Rady Konferencji Episkopatów Europy, zaznaczył, że ewangelizacja Europy rozpoczyna się od miłości do tego kontynentu, którego częścią jest Wielka Brytania, choć nie będzie już w Unii Europejskiej.– Różnica w przyjmowaniu uchodźców i emigrantów nie jest na poziomie Kościołów lokalnych, ale państw. Stanowisko Kościoła katolickiego jest jedno we wszystkich państwach, a jest ono oparte na Ewangelii. Wyrażał je niejednokrotnie papież Franciszek – stwierdził kard. Bagnasco.Potwierdził tę opinię abp Stanisław Gądecki, który dodał, że w Polsce jest ponad milion emigrantów z Ukrainy. W kwestii zaś uchodźców Kościół w Polsce stara się robić to, co w danej sytuacji jest możliwe. Przykładem jest program „Rodzina Rodzinie”, którym objęte zostało ok. 3 tys. rodzin z Syrii.


Przewodniczący KEP nawiązał do swych wizyt w Syrii oraz Iraku i do rozmów z tamtejszymi patriarchami, którzy zachęcają do podtrzymania obecności chrześcijan na Bliskim Wschodzie. Jednocześnie abp Gądecki zaznaczył, że Kościół w Polsce przypomina nauczanie ewangeliczne i papieskie w tej kwestii.– Podsumowując, wyjeżdżamy zadowoleni z Rzymu. Cieszymy się, że spotkanie nowego Prezydium przebiegło pomyślnie. Przygotowujemy się już do Zebrania Plenarnego w Mińsku, które będzie trwało od 27 września do 1 października. Spotkanie to odbędzie się w warunkach nieco odmiennych od tych, w jakich do tej pory się spotykaliśmy. Nasz cel nie jest jednak polityczny. Jedziemy po to, by wesprzeć Kościół katolicki łaciński i Kościół katolicki grecki, a także Cerkiew prawosławną na Białorusi. Myślę, że przy serii spotkań, które zostały już tam wyznaczone, będzie można wprowadzić pozytywny motyw integrujący Białoruś z resztą Europy – powiedział abp Gądecki.Papież Franciszek przyjął Prezydium Rady Konferencji Episkopatów Europy na zakończenie obrad, które miały miejsce w Rzymie w dn. 16-18 maja.


BP KEP/RIRM


Źródło: radiomaryja.pl, 18 maja 2017

mj

 Aktualności
21/05 Niezastąpiona rola chrześcijaństwa na Bliskim Wschodzie
21/05 IPN przedstawi kolejne inicjatywy związane z obchodami stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości
21/05 Min. J. Czaputowicz z wizytą w Stanach Zjednoczonych
21/05 [TYLKO U NAS] Prezydent RP: Ograniczenie prawa weta w Radzie Bezpieczeństwa ONZ jest potrzebne
20/05 [TYLKO U NAS] T. Szczyrbak: Prawdy Polaków spod Znaku Rodła nadal są niezbędne
20/05 [TYLKO U NAS] M. Wójcik: Ochrona dzieci nie mieści się jedynie w przepisach, ale społecznej odpowiedzialności
20/05 Trwa akcja PiS "Polska jest jedna'
17/05 Polska reprezentacja na Mistrzostwach Świata w piłce nożnej - jak przedstawiają się nasze szanse?
 Duchowość, Religia, Kościół
21/05 Tyle wart człowiek, ile to, czego szuka, do czego się przywiązuje...
20/05 Warka: Koronacja obrazu Matki Bożej Szkaplerznej


 © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o. (18) 4490077; 509 740 777 ; e-mail: biuro@iap.pl

www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł