Portal Środa - 13 grudnia 2017 Dalidy, Juliusza, Łucji     
Szukaj     Szukaj wg branż
Powiększ +

Nasz Dziennik
2017-04-18 Bezpieczeństwo podczas wiosennych spacerów

Choć pogoda może niecodziennie zachęca do spacerów na świeżym powietrzu, coraz więcej z nas korzysta z uroków wiosny – dzień staje się dłuższy, wzrasta temperatura, otacza nas coraz więcej zieleni. Jednak to nie wystarczy, aby rozrywka w plenerze była w stu procentach udana – najważniejsze, choć często pomijane, jest bezpieczeństwo.

Kiedy planujemy wycieczkę, zwykle myślimy o atrakcjach, kosztach, pogodzie czy środkach transportu. Mało kto zakłada, że może go spotkać na takim wypadzie coś niebezpiecznego. To bardzo niedobrze – kiedy dajemy się zaskoczyć, mamy mniejsze szanse na skuteczną obronę. Dowiedz się, jak w prosty sposób zadbać o bezpieczeństwo swoje i najbliższych podczas wiosennych spacerów i nie tylko.

Pies - przyjaciel czy wróg?

Jeśli masz psa, to pewnie odpowiesz na to pytanie "oczywiście, że przyjaciel". Pamiętaj jednak, że nie każdemu zwierzęciu możesz zaufać. Psy bezpańskie albo spuszczone ze smyczy mogą w pierwszej chwili wydawać się łagodne, jednak nigdy nie masz pewności, czy w pewnym momencie nie staną się agresywne. Co robić w takiej sytuacji? Po pierwsze warto nauczyć się psiego języka – a konkretnie mowy ciała. Jeśli odpowiednio wcześnie rozpoznasz oznaki agresji, obrona przed psem może być skuteczniejsza.

Agresja i chęć ataku bierze się głównie z niepokoju i poczucia zagrożenia. Pies przed zaatakowaniem daje kilka sygnałów ostrzegawczych – jeśli w porę je rozpoznasz, możesz uniknąć starcia z niebezpiecznym zwierzęciem. Po pierwsze – warczenie. Rozdrażniony lub niepewny pies chce w ten sposób przekonać wroga do oddalenia się. Jeśli to nie zadziała, może zaatakować. Zwróć uwagę na sierść zwierzęcia – zjeżona na karku i wzdłuż pleców oznacza gotowość psa do ataku.

Jak obronić się przed agresywnym psem?

Ucieczka nie jest jedynym sposobem, choć kiedy widzisz psa gotowego do ataku, najlepiej szybko zejdź z jego pola widzenia. Jednak nie uciekaj z krzykiem, bo zwierzę najprawdopodobniej zacznie Cię gonić, ale powoli i spokojnie wycofaj się na bezpieczną odległość. Możesz też użyć narzędzi, które zniechęcą psa do atakowania. Przykładem jest odstraszacz – małe urządzenie, które możesz mieć zawsze przy sobie. Jego działanie polega na emitowaniu ultradźwięków, które u psa powodują dyskomfort i sprawiają, że chce on jak najszybciej oddalić się od źródła dźwięku. Zasięg odstraszacza to kilka metrów, więc możesz zareagować, zanim zwierzę zbliży się do Ciebie.

Paralizator na psa nie jest dobrym pomysłem – po pierwsze, zwierze musiałoby się znaleźć naprawdę blisko Ciebie, żebyś mógł porazić je prądem. Po drugie możesz zrobić mu poważną krzywdę – o ile odpowiednio użyty paralizator nie jest niebezpieczny dla ludzi, o tyle w przypadku psa nie jest to już bezpieczne narzędzie. Lepszym wyborem będzie gaz pieprzowy na psy – ma mniejsze stężenie kapsaicyny (substancji czynnej) niż ten przeznaczony do obrony przed ludźmi, ponieważ psy są o wiele bardziej wrażliwe.

Zaskocz napastnika

Agresor, który np. chce Cię okraść, rzadko zakłada, że masz przy sobie broń. Dlatego element zaskoczenia jest tak ważny – zwiększa to Twoją szansę na skuteczną samoobronę. Zawsze, kiedy wychodzisz z domu, noś przy sobie gaz pieprzowy, paralizator czy kubotan. Te narzędzia nie zajmują dużo miejsca w plecaku ani w kieszeni, a mogą uratować Ci życie. Ile kosztuje gaz pieprzowy lub paralizator? Ceny gazu zaczynają się już od 20 złotych, zaś dobry paralizator ze średniej półki kupisz już za 150 złotych.

Silesian


 Aktualności
13/12 [TYLKO U NAS] D. Tarczyński: To, co się dzieje, jest przerażające. Nie powstrzyma nas jednak od tego, aby walczyć o Polskę
13/12 [TYLKO U NAS] Ks. P. Bortkiewicz: Ideologia gender to plan rozbijający tożsamość człowieka, narodu i Europy
13/12 [TYLKO U NAS] M. Piotrowski: Osoby stosujące represje w stanie wojennym - dziś chodzą na marsze KOD-u i walczą z podtrzymującymi więź z narodem
13/12 K. Wyszkowski: Stan wojenny był niesłychanym wstrząsem
12/12 Skorzystać z tarasu również w deszczu.
12/12 NBP i KNF przestrzegają przed wirtualną walutą
12/12 Senat: Dalsze prace nad ustawą o ograniczeniu handlu w niedziele
12/12 Warszawa: Sąd kontynuuje proces ws. organizacji lotu do Smoleńska w 2010 r.
12/12 P. Mucha: W ustawie o SN nie ma treści niekonstytucyjnych
 Duchowość, Religia, Kościół
13/12 Rozumny człowiek
12/12 Jaki powinien być opat? Komentarz ojca Karola van Oost OSB do "Reguły" św. Benedykta [część 2]


 © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o. (18) 4490077; 509 740 777 ; e-mail: biuro@iap.pl

www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł