Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Jak odstąpić od umowy pożyczki?

Treść

Pożyczki pozabankowe są powszechnie dostępne, a minimalne warunki, jakie stawiane są potencjalnym klientom, bardzo łatwo spełnić. Dlatego w praktyce nawet w ciągu kilkunastu minut od złożenia elektronicznego wniosku o pożyczkę można otrzymać wypłatę środków na konto. Czasem decyzję o pożyczce podejmujemy pochopnie i chcielibyśmy się z niej wycofać bez ponoszenia konsekwencji. Czy jest to możliwe?
Ustawowe prawo do rezygnacji
Zgodnie z ustawą o kredycie konsumenckim z dnia 12 maja 2011 roku, konsument ma prawo do odstąpienia od zawartej umowy pożyczki w ciągu 14 dni od chwili jej podpisania. Nie ma przy tym znaczenia, czy korzystał on z pożyczki przez internet, z pożyczki w stacjonarnym punkcie prowadzonym przez firmę pożyczkową, czy też podpisał umowę pożyczki w swoim domu, podczas wizyty doradcy pożyczkowego.
Warto wiedzieć, że różne firmy pożyczkowe mogą w odmienny sposób liczyć wspominany okres 14 dni, przeznaczony na zerwanie umowy pożyczki bez ponoszenia przez klienta konsekwencji. Jedne traktują termin wpłynięcia pieniędzy z pożyczki na konto klienta, a inne od momentu podpisania umowy pożyczkowej jako początek tego okresu. Trzeba uzyskać z firmy pożyczkowej konkretną informację na ten temat. Namiary na poszczególnych, rzetelnych pożyczkodawców działających w Polsce prezentuje strona Łowca Chwilowek.pl.
Jak skorzystać z prawa do odstąpienia od umowy pożyczki?
Przy rezygnacji z pożyczki należy złożyć pożyczkodawcy stosowne oświadczenie, którego wzór powinien zostać mu dostarczony wraz z umową. Jeśli go nie ma, dla klienta nie jest to większy problem, ponieważ można je napisać samodzielnie.
Tytuł takiego pisma może brzmieć:

  • oświadczenie odstąpienia od umowy pożyczki,
  • odstąpienie od umowy pożyczki,
  • formularz odstąpienia od umowy pożyczki.

W treści dokumentu należy podać dane pożyczkodawcy i pożyczkobiorcy, jak i kwotę pożyczki wraz z terminem, na jaki została ona zawarta. Wśród danych z umowy pożyczkowej, w oświadczeniu odstąpienia od niej należy wskazać:

  • datę zawarcia umowy pożyczki,
  • termin wpływu pieniędzy na konto pożyczkobiorcy,
  • wysokość opłat dodatkowych.

Konieczne jest dodanie również formuły:
„Zgodnie z Rozdziałem 5 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim (Dz. U. 126, poz. 715) oraz pkt. 7 Umowy Pożyczki niniejszym informuję o moim odstąpieniu od przedmiotowej Umowy Pożyczki nr”.
Gotowy formularz wysłać należy do firmy pożyczkowej pocztą tradycyjną, drogą mailową lub faksem. Zawsze liczy się data wysyłki czy data stempla pocztowego umieszczonego na liście, a nie data wpływu dokumentu do instytucji pożyczkowej. Klient może też osobiście pofatygować się do takiej firmy i złożyć w niej odpowiedni formularz.

Obowiązkiem pożyczkodawcy prócz złożenia oświadczenia o odstąpieniu od umowy pożyczki będzie także zwrot pieniędzy w ciągu 30 dni od złożenia odstąpienia od umowy. Sama rezygnacja nie pociąga za sobą żadnych kosztów dodatkowych, choć firma pożyczkowa ma prawo żądać od klienta zapłaty odsetek za czas korzystania ze środków z pożyczki aż do czasu jej zwrotu.

Autor: Silesian

Tagi: Jak odstąpić od umowy pożyczki