Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Jak kupić mieszkanie bez wkładu własnego?

Treść

Rzeczywistość nie oszczędza młodych ludzi, którzy chcieliby się w pełni usamodzielnić. Niby praca jest, względna stabilność życiowa także została osiągnięta, ale w momencie zapoznania się z warunkami otrzymania kredytu hipotecznego, entuzjazm stygnie. Nikt nie chce dopłacać do kupna domu zbyt wiele, a prawda jest taka, że bez odpowiednio dużego wkładu własnego, nie jest możliwe wynegocjowanie niskiej raty, a czasami nawet w ogóle otrzymanie kredytu. Chyba że ktoś by za nas zapłacił, prawda? Marzenie ściętej głowy? Niekoniecznie.
Szczęście sprzyja młodym
Uruchomiony w 2014 roku rządowy program Mieszkanie dla Młodych działa na zasadzie systemu dopłat do spłaty zaciągniętego przez nas kredytu. Ustawa dokładnie reguluje kwestię tego, kto może się ubiegać o wsparcie. Są to osoby, które nie przekroczyły trzydziestego piątego roku życia, są singlami lub pozostają w związku małżeńskim, oraz które nie są właścicielami czy współwłaścicielami nieruchomości; ostatni punkt jest szczególnie istotny, ponieważ jego niedopełnienie całkowicie zamyka nam drogę do otrzymania dofinansowania. Na największe profity mogą natomiast liczyć osoby, które wychowują dzieci, ponieważ liczba potomstwa w największym stopniu wpływa na końcową wysokość dopłaty.
Na jakich warunkach można otrzymać dofinansowanie?
Niezbędne jest zaciągnięcie kredytu hipotecznego w jednym z banków, które uczestniczą w rządowym programie. Wysokość pożyczki nie może być mniejsza niż 50% wartości zakupionej nieruchomości, a długość jej spłaty nie może być krótsza niż 15 lat. Bardzo ważne jest to, aby zwrócić uwagę, po jakiej cenie za metr kwadratowy kupujemy mieszkanie. Nie może ona przekraczać uśrednionego wskaźnika, obowiązującego dla konkretnej miejscowości. Warto pamiętać, że mieszkanie nie może być większe jak 75m2, natomiast dom powinien mieć maksymalnie 100 metrów. W przypadku osób i rodzin wychowujących co najmniej trójkę dzieci limit jest zwiększony o dziesięć.
Mieszkanie bez wkładu własnego?
Osoby samotne oraz małżeństwa nieposiadające potomstwa otrzymają 10% wsparcia. Jeżeli w rodzinie jest obecne jedno dziecko, dofinansowanie wzrasta do 15%. Największe korzyści odniosą jednak osoby i rodziny, wychowujące dwoje lub przynajmniej troje dzieci. W pierwszym przypadku dofinansowanie wzrasta do poziomu 20%, a w drugim aż do 30%. Może się więc zdarzyć, że dofinansowanie z programu MdM pokryje w całości wymagany przez bank wkład własny. Oczywiście jest to zależne od wielkości nieruchomości. Należy jednak zaznaczyć, że nawet dziesięcioprocentowa pomoc może wpłynąć na naszą zdolność kredytową.
Mieszkanie dla Młodych bije rekordy popularności. Polacy chcą kupować mieszkania i szukają wsparcia finansowego. Kredyt zaciągnięty pod skrzydłami programu MdM na pewno będzie bezpieczniejszy, ponieważ będzie podlegać szczególnym rządowym regulacjom.

Autor: M. Nowakowska

Tagi: Jak kupić mieszkanie bez wkładu własnego