Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Mleko matki - pokarm doskonały!

Treść

Tuż po porodzie maluch potrzebuje najlepszej opieki i najlepszego żywienia. Kto może mu to zapewnić? Tylko mama! To właśnie ona posiada wszystko, czego maluszek potrzebuje do prawidłowego rozwoju. Jednym z elementów, które idealnie przystosowują się do zmieniających się potrzeb noworodka jest pierwsze mleko matki. To zadziwiające, jak jego skład zmienia się wraz z rozwojem malucha. Zobaczmy, jak to wygląda krok po kroku.
Od czego zależy skład mleka matki?
Mleko matki posiada w swoim składzie idealnie dobrane mikroelementy, białka i składniki, dzięki czemu karmienie piersią przez pierwsze miesiące życia dziecka jest dla niego w zupełności wystarczające. Co więcej, skład ten zmienia się wraz ze wzrostem dziecka, a co za tym idzie, ze zmieniającymi się potrzebami. Dowiedziono nawet, że mleko matek, które urodziły wcześniaki, ma nieco inny skład niż mleko matek rodzących w prawidłowym terminie. Ma ono więcej białek, elektrolitów i przeciwciał, a także nienasyconych kwasów tłuszczowych, które wspomagają rozwój wcześniaka. To naprawdę wyjątkowe!
W pierwszych dniach po porodzie pierwsze mleko matki, nazywane siarą, ma lekko gęstą konsystencję i żółtawy kolor. Matka produkuje je już od trzeciego trymestru ciąży. Siara jest bogata w białka i przeciwciała, ponadto zawiera środek przeczyszczający, ułatwiający niemowlakowi zrobienie pierwszej kupki. Maleństwo jest karmione tym mlekiem tylko przez pierwszych kilka dni po porodzie, zatem produkcja tego mleka może wydawać się mała, niemniej dla dziecka będzie wystarczająca. Między trzecią, a czternastą dobą po porodzie mleko matki staje się rzadsze, może mieć zabarwienie pomarańczowe i nazywane jest mlekiem przejściowym. Zawiera mniej białka niż siara, ale jest bogatsze w wapń, laktozę i tłuszcze. Przy jego produkcji może wystąpić tak zwany nawał mleczny, czyli sytuacja, w której organizm produkuje zbyt dużo pokarmu, który pozostaje w piersiach. Piersi mogą być wtedy nabrzmiałe, bolesne i zaczerwienione. Aby sobie z tym poradzić, trzeba po prostu na różne sposoby pozbywać się pokarmu z piersi, a w razie konieczności skonsultować się ze specjalistą. Po około dwóch tygodniach mleko zamienia się w tak zwane mleko dojrzałe, czyli to właściwe – jest klarowne i ma odcień niebiesko-biały. W jego składzie znajdują się wszystkie składniki niezbędne do prawidłowego rozwoju niemowlaka, między innymi woda, białko, węglowodany, tłuszcze, laktoza, składniki mineralne i witaminy.
Kiedy i jak długo karmić piersią?
To kolejne istotne pytanie, które zadaje sobie każda świeżo upieczona mama. Okazuje się, że mleko matki może zmieniać swoje zabarwienie i skład nie tylko co kilka dni czy tygodni, ale nawet w ciągu jednego dnia. Rano w mleku znajduje się najwięcej laktozy. Po południu pokarm zawiera najwięcej tłuszczów, natomiast wieczorem – białek. Z tego względu najlepiej karmić niemowlaka o każdej porze dnia, aby dostarczyć mu każdy z wymienionych składników odżywczych. Pokarm może też zmieniać się w trakcie samego karmienia, dopasowując się do potrzeb dziecka. Na początku jest przezroczysty, gdyż dominuje w jego składzie woda. Dzięki temu na początek gasi pragnienie malucha, a także niweluje uczucie głodu. Następnie mleko staje się gęstsze i nabiera koloru, co oznacza, że jest bogate w cenne składniki odżywcze, istotne dla wzrostu i rozwoju dziecka. Pod koniec karmienia w mleku znacznie wzrasta ilość tłuszczów, po to, by całkowicie zaspokoić głód malucha. Jak więc widać, karmienie piersią ma przeogromne znaczenie dla prawidłowego rozwoju niemowlaków. Dlatego też powinno się ono odbywać przez pierwsze pół roku życia niemowlaka bez podawania innych płynów i pokarmów. Po tym czasie należy rozszerzać dietę dziecka, nadal jednak powinno się karmić piersią, nawet do drugiego roku życia.
Taki sposób żywienia niemowląt to gwarancja ich zdrowego wzrostu, zarówno pod względem fizycznym, jak i umysłowym. Każda młoda mama powinna mieć świadomość, jak istotną rolę w opiece nad niemowlakiem stanowi karmienie piersią i nie rezygnować z tego, jeśli tylko nie jest to konieczne. Więcej na temat karmienia piersią znajdziesz na stronie: http://www.zdrowystartwprzyszlosc.pl/zywienie-dzieci/karmienie-piersia/mleko-matki-najlepszy-pokarm-na-swiecie

Autor: Kamil Kuroń

Tagi: Mleko matki pokarm doskonały