Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Jakie są metody przeszczepu włosów?

Treść

Historia przeszczepów włosów sięga XIX wieku, kiedy do tuszowania łysiny wykorzystywano całe płaty skóry owłosionej. Pierwszy zabieg z wykorzystaniem fragmentów skóry owłosionej do rekonstrukcji pooparzeniowych blizn twarzy i brwi wykonał i opisał Okuda w 1939r. Technika zabiegu, stosowane narzędzia oraz stosowane znieczulenie znacznie się od tego czasu zmieniły, jednak idea zabiegu pozostała taka sama.
Obecnie są wykorzystywane główne techniki przeszczepiania włosów: strip, FUE, S.A.F.E.R. i BHT. Rodzaj metody stosowanej u pacjenta jest wybierany po przeanalizowaniu jego potrzeb, oczekiwań, ilości włosów w miejscu dawczym oraz po określeniu korzyści i wad związanych z zastosowaniem każdej z dostępnych metod.
Podczas zabiegu wykonywanego metodą strip, z tylnej lub z bocznej części głowy pobierany jest pas skóry owłosionej, a powstała rana jest zszywana. Otrzymana skóra jest dzielona na fragmenty zawierające pojedyncze zespoły mieszkowe, które następnie są wszczepiane w miejsce biorcze. Zaletą tej metody jest uzyskanie dużej ilości zespołów mieszkowych w krótkim czasie (2-4 tysiące). Wadą tego rodzaju zabiegu jest powstanie blizny w miejscu, z którego pobierana jest skóra do przeszczepu. Jest to szczególnie istotne, jeśli pacjent lubi nosić krótko ścięte włosy.
Drugą techniką przeszczepu włosów jest metoda FUE (Follicular Units Extraction). W pierwszej części zabiegu z miejsca dawczego pobierane są zespoły mieszkowe, które mogą być następnie wszczepione w inne okolice głowy. Po pobraniu zespołów mieszkowych pozostają niewielkie rany, które goją się w ciągu tygodnia, nie pozostawiając widocznego śladu. Zaletą zabiegu jest brak widocznej blizny. Wśród wad tej metody należy wymienić możliwość pobrania tylko do 2 tysięcy zespołów mieszkowych oraz długi czas trwania zabiegu.
Jeśli na głowie nie ma wystarczającej ilości zespołów mieszkowych do pobrania, można zastosować technikę BHT (Body Hair Transplant). Ta metoda zakłada pobranie transplantów z brody, kończyn, torsu lub z pleców. Zaletą jest możliwość wykonania zabiegu w sytuacji, gdy nie ma wystarczającej ilości zespołów mieszkowych na głowie oraz brak widocznych blizn po popraniu. Wadą jest inna struktura włosa oraz konieczność stosowania znieczulenia na większym obszarze. Wielu lekarzy uznaje technikę BHT za odmianę metody FUE.
Najkrócej na rynku jest dostępna metoda S.A.F.E.R. (Suction Assisted Follicular Extraction and Re-implantation), której idea jest taka jak w metodzie FUE, ale do pobrania zespołów mieszkowych wykorzystywane jest urządzenie wykorzystujące podciśnienie. Ostrze jest wbijane jedynie na głębokość 1 mm, a następnie transplant jest wyciągany poprzez podciśnienie. Otrzymany zespół mieszkowy jest umieszczany w miejscu docelowym poprzez pneumatyczne głowice. Takie postępowanie pozwala na zminimalizowanie ryzyka uszkodzenia cebulki włosa i zapewnia lepszą żywotność przeszczepów.
Obecnie przeszczep włosów służy nie tylko leczeniu łysienia, ale umożliwia również pokrycie włosami blizn. "Metodą stosowaną w mnogich bliznach głowy oraz jako uzupełnienie leczenia z zastosowaniem ekspandera jest autogenny przeszczep mieszków włosowych. Technika zastosowana po raz pierwszy w latach 30. ubiegłego wieku przez japońskiego lekarza Okudę, a następnie odkryta na nowo po koniec lat 50. przez amerykańskiego dermatologa Normana Orentreicha, stanowi dziś standard w chirurgicznym leczeniu łysienia. Z powodzeniem można ją stosować w wybranych przypadkach łysienia bliznowaciejącego, po urazach mechanicznych, infekcjach, napromieniowaniu i oparzeniach"- mówi pionier przeszczepów włosów w Polsce, dr n. med. Jerzy Kolasiński w materiale Kliniki Kolasiński, opublikowanym w portalu www.youtube.com.
Zabieg przeszczepiania włosów jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Jest to procedura małoinwazyjna i uznawana za bezpieczną. Podczas wizyty konsultacyjnej należy poinformować lekarza o przyjmowanych lekach oraz o przewlekłych schorzeniach, ponieważ mogą one mieć wpływ na przebieg zabiegu oraz na gojenie się ran i przyjmowanie się przeszczepów.
Listę lekarzy którzy wykonują przeszczepy włosów znajdziesz tutaj

Autor: Adam Krzepień

Tagi: Jakie są metody przeszczepu włosów