Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Jakich błędów unikać przy składaniu wniosku o 500+?

Treść

Program „Rodzina 500+” ruszył 1 kwietnia, a wraz z nim rozpoczęło się wkładanie wniosków o przyznanie świadczenia. Jaki błędów należy unikać? Na co zwrócić uwagę przy wypełnianiu wniosku o wsparcie?

***

W sytuacji, gdy we wniosku o przyznanie świadczenia pojawiły się błędy, to urząd zwróci się z prośbą o ich skorygowanie. W pierwszej kolejności informacja o tym trafi do rodzica na adres mailowy, który został podany we wniosku. Jeśli osoba, która ubiega się o świadczenia sama zorientowała się, że popełniła błąd, to może jeszcze raz elektronicznie złożyć poprawny wniosek bez czekania na maila (konieczne jest złożenie wniosku tą samą drogą jak za pierwszym razem). Dokładne wytyczne dla gmin o sposobach rozpatrywania błędów zostały już przygotowane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Wśród najczęściej występujących błędów występują:

1. Brak wskazania we wniosku pierwszego dziecka.
Błąd ten jest najczęściej popełniany przez osoby, które wnioskują o wsparcie na drugie i kolejne dzieci. Należy pamiętać, żeby we wniosku umieścić kompletne dane wszystkich dzieci, także pierwszego, nawet jeśli nie ubiega się o świadczenie na nie.
2. Brak danych współmałżonka / drugiej osoby wychowującej dziecko.
Ten błąd jest popełniany przez osoby, które ubiegają się o wsparcie na pierwsze dziecko. Bowiem w przypadku ubiegania się o świadczenie na drugie i kolejne dziecko, nie jest konieczne podawania danych obojga rodziców czy opiekunów. Ważne więc, żeby pamiętać o podaniu danych wszystkich osób wychowujących dziecko, jeśli ubiega się o wsparcie na pierwsze dziecko.
3. Brak numeru PESEL członków rodziny.
Niezbędne jest, aby podać numery PESEL wszystkich członków rodziny, którzy zostali wymienieni we wniosku.
4. Wskazanie adresu zamieszkania niezgodnego z miejscem złożenia wniosku.
Wnioski o świadczenie wychowawcze należy złożyć w placówce w gminie właściwej dla miejsca zamieszkania. Należy więc uważnie wskazać organ, do którego kieruje się wniosek.
5. Podanie niekompletnych danych teleadresowych wnioskodawcy.
Często zdarza się, że we wniosku brakuje kodu pocztowego, nazwy miejscowości, ulicy albo numeru domu czy mieszkania. Ważne jest jednak, że jeśli mimo braku którejś z tych danych możliwe będzie zidentyfikowanie wnioskodawcy, to urząd nie wezwie do poprawienia wniosku.

Zdarza się także, przede wszystkim we wnioskach papierowych, że nie są wypełnianie wszystkie pola we wniosku. Ponadto wnioskodawcy często zapominają o złożeniu podpisu na końcu wniosku, czy też na dołączanych do niego oświadczeniach.

Wniosek można wysłać z systemu PUE ZUS: http://twojzus.pl/wniosek-o-rodzina-500-mozesz-zlozyc-na-pue-zus/

Autor: Andrzej Kuczera