Portal Wtorek - 24 pazdziernika 2017 Arety, Marty, Marcina     "Dusza ludzka ma dwa stany: jest polem walki albo pobojowiskiem" - Eliza Orzeszkowa
Szukaj     Szukaj wg branż
Powiększ +

Nasz Dziennik
2016-03-03 MEN: będą kontrole samorządów dot. przedszkoli

Minister edukacji Anna Zalewska zapowiada kontrole uchwał samorządów dotyczących przedszkoli. Szefowa Ministerstwa Edukacji Narodowej deklaruje też wsparcie rodziców dzieci sześcioletnich, którzy chcą, by chodziły one nadal do tego samego przedszkola.


Wczoraj w resorcie edukacji odbyło się spotkanie minister z rodzicami 6i 7letnich dzieci, którzy mają wątpliwości związane z rekrutacją swoich dzieci do szkół i przedszkoli.


Problem dotyczy głównie Warszawy. Dyrektorzy przedszkoli i szkół dezinformują rodziców, podając, że nie ma miejsca dla ich dziecka w placówce oraz że będą tworzone filie i oddziały zamiejscowe.


Minister Zalewska poinformowała, że wojewodowie będą szczegółowo badać takie uchwały samorządów. Zapowiedziała, iż zwróci się też w tej sprawie do kuratorów oświaty.


Tomasz Elbanowski, prezes Fundacji Rzecznik Praw Rodziców, mówi, że interwencja MEN-u w tej sprawie jest bardzo potrzebna.– Samorządy, trzeba to powiedzieć wprost, łamią prawo rodziców i prawo dziecka do dobrej edukacji. Szczególnie jaskrawy jest przykład Warszawy, która teraz „krzyczy” głośno o tym, że nie ma miejsc dla 3-latków, ale wiemy dobrze, że miejsca są, choćby w przedszkolach niepublicznych, do których miasto może dopłacać – miejsca po prostu fizycznie są. Samorządy  ze względów finansowych chcą, żeby 6-latki trafiły do pierwszych klas, bo jest to dla samorządów tańsze niż utrzymanie dzieci w przedszkolu. Po drugie, jest subwencja oświatowa na te dzieci, które są w szkole, ale oczywiście pieniądze nie mogą iść przed dobrem dziecka – tutaj wiele samorządów tak stawia sprawę. Myślę, że można by dopatrywać się jakichś względów politycznych w tych decyzjach – choćby władz Warszawy – ale nie może być tak, że dzieci na tym cierpią i bardzo dobrze, że ministerstwo się zaangażowało – komentuje Tomasz Elbanowski.Zgodnie z uchwaloną w grudniu ubiegłego roku nowelizacją ustawy o systemie oświaty, od 1 września tego roku zniesiony zostaje obowiązek szkolny dla sześciolatków i przedszkolny dla pięciolatków.


Luty, marzec i kwiecień to czas, gdy samorządy przeprowadzają rekrutację do przedszkoli oraz zapisy do pierwszych klas szkół podstawowych.


RIRM


Źródło: radiomaryja.pl, 3 marca 2016

mj

 Aktualności
24/10 Rekompensaty dla emerytów i rencistów górniczych za utracone deputaty węglowe
24/10 TK zbada regulamin wyboru prezesa Sądu Najwyższego
24/10 Komendant stołecznej policji przechodzi na emeryturę
24/10 Korzyści nauki angielskiego w znanych szkołach językowych
23/10 Niebezpieczne ładunki w bezpiecznych rękach
23/10 Akcesoria do włosów, które warto mieć
23/10 Ustawa o jawności życia publicznego
23/10 Prezydent A. Duda podpisze ustawę o modernizacji i finansowaniu sił zbrojnych
23/10 Pos. Grzegorz Długi: UE traci sens bez swobodnego przepływu usług
23/10 R. Winnicki apeluje do marszałka Sejmu o wzmocnienie współpracy w ramach V4
 Duchowość, Religia, Kościół
24/10 Trwa Tydzień Misyjny w polskim Kościele
23/10 Ks. kard. Robert Sarah: Nie można podważać prawa narodu do rozróżnienia uchodźcy od imigranta ekonomicznego


 © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o. (18) 4490077; 509 740 777 ; e-mail: biuro@iap.pl

www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł