Portal Piatek - 28 lutego 2020 Ludomira, Makarego, Wiliany      "Miłość nie potępia - miłośc oczyszcza i dźwiga". Henryk Ibsen
Szukaj     Szukaj wg branż
Powiększ +

2016-03-03 MEN: będą kontrole samorządów dot. przedszkoli

Minister edukacji Anna Zalewska zapowiada kontrole uchwał samorządów dotyczących przedszkoli. Szefowa Ministerstwa Edukacji Narodowej deklaruje też wsparcie rodziców dzieci sześcioletnich, którzy chcą, by chodziły one nadal do tego samego przedszkola.


Wczoraj w resorcie edukacji odbyło się spotkanie minister z rodzicami 6i 7letnich dzieci, którzy mają wątpliwości związane z rekrutacją swoich dzieci do szkół i przedszkoli.


Problem dotyczy głównie Warszawy. Dyrektorzy przedszkoli i szkół dezinformują rodziców, podając, że nie ma miejsca dla ich dziecka w placówce oraz że będą tworzone filie i oddziały zamiejscowe.


Minister Zalewska poinformowała, że wojewodowie będą szczegółowo badać takie uchwały samorządów. Zapowiedziała, iż zwróci się też w tej sprawie do kuratorów oświaty.


Tomasz Elbanowski, prezes Fundacji Rzecznik Praw Rodziców, mówi, że interwencja MEN-u w tej sprawie jest bardzo potrzebna.– Samorządy, trzeba to powiedzieć wprost, łamią prawo rodziców i prawo dziecka do dobrej edukacji. Szczególnie jaskrawy jest przykład Warszawy, która teraz „krzyczy” głośno o tym, że nie ma miejsc dla 3-latków, ale wiemy dobrze, że miejsca są, choćby w przedszkolach niepublicznych, do których miasto może dopłacać – miejsca po prostu fizycznie są. Samorządy  ze względów finansowych chcą, żeby 6-latki trafiły do pierwszych klas, bo jest to dla samorządów tańsze niż utrzymanie dzieci w przedszkolu. Po drugie, jest subwencja oświatowa na te dzieci, które są w szkole, ale oczywiście pieniądze nie mogą iść przed dobrem dziecka – tutaj wiele samorządów tak stawia sprawę. Myślę, że można by dopatrywać się jakichś względów politycznych w tych decyzjach – choćby władz Warszawy – ale nie może być tak, że dzieci na tym cierpią i bardzo dobrze, że ministerstwo się zaangażowało – komentuje Tomasz Elbanowski.Zgodnie z uchwaloną w grudniu ubiegłego roku nowelizacją ustawy o systemie oświaty, od 1 września tego roku zniesiony zostaje obowiązek szkolny dla sześciolatków i przedszkolny dla pięciolatków.


Luty, marzec i kwiecień to czas, gdy samorządy przeprowadzają rekrutację do przedszkoli oraz zapisy do pierwszych klas szkół podstawowych.


RIRM


Źródło: radiomaryja.pl, 3 marca 2016

mj

 Aktualności
28/02 Kredyt na 30 tysięcy - gdzie znaleźć idalny
28/02 Pozycjonowanie stron - Bydgoszcz. Co składa się na SEO lokalne?
28/02 W niedzielę w stolicy odbędą się główne uroczystości Narodowego Dnia Pamięci ,,Żołnierzy Wyklętych". W wielu miejscowościach trwają już lokalne uroczystości
28/02 Senat debatował nad ustawą budżetową
28/02 M. Małecki o ewentualnym przejęciu Energi przez PKN Orlen: To kolejny etap budowania silnego, zintegrowanego koncernu wokół naszego czempiona
27/02 [TYLKO U NAS] Min. M. Maląg: Więź międzypokoleniowa to pamięć o naszych seniorach. I właśnie ta polityka senioralna to m.in. 13 emerytura
27/02 Rząd rozpoczyna kampanię informacyjną na temat koronawirusa
27/02 Trwa walka z koronawirusem
27/02 Walka z lekcjami religii w szkole
27/02 W kwietniu polscy emeryci i renciści otrzymają trzynastą emeryturę
 Duchowość, Religia, Kościół
28/02 Modlitwa, post i jałmużna / Środa Popielcowa
28/02 Żar
28/02 Strzeżcie się...
27/02 Wprowadzenie do lektury ,,Apoftegmatów Ojców Pustyni" / Konferencja 1
27/02 Zrozumieć pokorę / Lectio Divina / 1 /


 © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o. (18) 4490077; 509 740 777 ; e-mail: biuro@iap.pl

www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł