Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Banki bronią bankowego tytułu egzekucyjnego

Treść

Związek Banków Polskich zwrócił się do ministra sprawiedliwości o wprowadzenie jednolitej, maksymalnej stawki za notarialne oświadczenie o poddaniu się egzekucji.

Według związku jest to konieczne po wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie bankowego tytułu egzekucyjnego. Trybunał zakwestionował formułę bankowego tytułu egzekucyjnego uznając, że narusza ona konstytucyjną zasadę równości. Wyrok wejdzie w życie w sierpniu 2016 r.

W liście do ministra sprawiedliwości ZBP przypuszcza, że banki będą korzystać z oświadczeń o poddaniu się egzekucji w drodze aktu notarialnego.

Będzie to związane z koniecznością poniesienia kosztów ich ustanowienia, które będą ponoszone przez kredytobiorców.

Jerzy Bielewicz, prezes Stowarzyszenia Przejrzysty Rynek zwraca uwagę, że banki wpadły w panikę.

 – W prawie w innych dziedzinach prawa coś, co klient czy obywatel wykonuje pod przymusem przeważnie można unieważnić lub nie brać tego pod uwagę. Związek Banków Polskich lobbujący dla banków broni bankowego tytułu egzekucyjnego jak niepodległości. Odejście od zapisu o bankowym tytule egzekucyjnym powoduje rewolucję w księgach banków. W związku z tym one boją się, że może nie będą tak zyskowne i starają się przedłużać sytuację jak tylko mogą. W związku z tym należy potępiać tego typu praktyki i życzyć sobie żeby ten bankowy tytuł egzekucyjny przeszedł do historii już teraz decyzjami sądów w poszczególnych sprawach sądowych – powiedział Jerzy Bielewicz.

ZBP precyzuje, że wprowadzenie maksymalnej opłaty byłoby możliwe poprzez dokonanie stosownej zmiany w rozporządzeniu w sprawie stawek taksy notarialnej.

RIRM

Źródło: radiomaryja.pl, 18.04.2015

Autor: mj