Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Rozmowy ws. powołania Rady Dialogu Społecznego

Treść

Eksperci związków zawodowych i organizacji pracodawców mają dziś rozmawiać z ministrem pracy o projekcie ustawy, który ma zastąpić Komisję Trójstronną nowym ciałem – Radą Dialogu Społecznego. Związkowcy i pracodawcy uzgodnili już wspólny tekst projektu

W projekcie sprecyzowano terminy przebiegu konsultacji społecznych rady i  zasady przyjmowania stanowisk tego gremium. Obie strony chcą, by dialog społeczny był jawny dla opinii społecznej.

Tadeusz Majchrowicz, wiceszef NSZZ „Solidarność” podkreślił, że w autentycznym dialogu społecznym muszą brać udział trzy równorzędne podmioty.

- Związki zawodowe reprezentatywne, pracodawcy i rząd – nie tak, jak było do tej pory, że były trzy strony, ale strona rządowa, pomimo uzgodnienia z pracodawcami i związkami zawodowymi, robiła jednak po swojemu.  Jako „Solidarność” przedstawiliśmy projekt ustawy, który początkowo budził może nie kontrowersje, ale różnice zdań wśród pozostałych central, czyli Forum Związków Zawodowych i OPZZ. Po spotkaniach i wyjaśnieniach strona związkowa nie widzi już jednak problemów. Pracodawcy trochę się różnią w swoich opiniach – poinformował Tadeusz Majchrowicz.

Od końca czerwca 2013 r. spotkania Komisji Trójstronnej odbywają się bez udziału strony związkowej. Związki zawiesiły swój udział, bo uznały, że dialog jest pozorowany, bo ich postulaty nie są brane pod uwagę.

RIRM

źródło:  RIRM, 26 stycznia 2015

Autor: mj