Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Wierni Maryi

Treść

POD PATRONATEM „NASZEGO DZIENNIKA”

Jesteśmy wezwani do dawania świadectwa wiary, przekonywał ks. Roman Kot w konkatedrze Matki Bożej Zwycięskiej na warszawskim Kamionku.

W tej świątyni wierni gromadzą się na kończącym się diecezjalnym Jerychu Różańcowym. W środę wieczorem wysłuchali konferencji ks. Romana Kota, moderatora Kół Żywego Różańca w diecezji warszawsko-praskiej, pt. „Obowiązek modlitwy za Kościół, Ojca Świętego, Ojczyznę i Naród Polski”. Kapłan podkreślił, że człowiek nie jest w stanie przyjąć Bożej łaski, przebywając w ciemności. Jak mówił kapłan, niejednokrotnie jesteśmy zaślepieni jak uczniowie w drodze do Emaus.

Tymczasem, jak wskazuje historia naszego Narodu, Chrystus i Jego Matka są w naszych dziejach od zawsze. Kapłan zwrócił uwagę na przejawy maryjności w dawnych wiekach, oddania Bogu, jakim odznaczali się Polacy, nawiązał do obrony Jasnej Góry i postaci księdza Kordeckiego, a także do Cudu nad Wisłą, wydarzeń spod Monte Cassino, Miednoje, Katynia, przypomniał ofiary rannych i poległych na wojnach i w powstaniach. – We wszystkich znaczących wątkach naszej historii obecna była Niepokalana. Była naszą najlepszą „Pielęgniarką” – powiedział ks. Kot.

Podkreślił, że Maryja również i dziś widzi nasze zaangażowanie, także to, które dokonuje się podczas Jerycha Różańcowego. – W przeddzień Adwentu zakończy się Jerycho Różańcowe, ale nasza przygoda z Różańcem powinna trwać przez całe życie – zaznaczył kapłan. Jako przykład takiej „przygody” podał Podwórkowe Koła Różańcowe i wszelkie grupy modlitewne, które przypominają nam, że tylko modlitwą i postem możemy zatrzymać wojny i kataklizmy, a z modlitwą różańcową jesteśmy o wiele silniejsi. Podkreślił, że Różaniec umacnia też więzi międzywspólnotowe w diecezjach, wspiera Kościół i świat, a poprzez tę modlitwę Maryja prowadzi do Jezusa.

Agnieszka Paprocka-Waszkiewicz
Nasz Dziennik, 28 listopada 2014

Autor: mj