Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Bądź naszym patronem

Treść

(FOT. M. BORAWSKI)

Bądź patronem naszych czasów – wołał ks. bp Wiesław Mering przy tamie we Włocławku, gdzie 30 lat temu oprawcy wrzucili do Wisły bł. ks. Jerzego Popiełuszkę

Sobota, godz. 14.00. Na tamie we Włocławku rzesze ludzi trwających w modlitewnym skupieniu. Przerywa je głos ordynariusza włocławskiego ks. bp. Wiesława Meringa: – Księże Jerzy, Ty stałeś się dla Narodu Polskiego świadkiem prawdy w czasach zakłamania, nauczycielem wolności w świecie zniewolenia, stróżem godności człowieka wobec pogardy. Bądź patronem naszych czasów, niech krew Twego męczeństwa przyniesie obfity plon wyznawców wcielających dobro i rozjaśniających prawdę. Spraw, aby wiara w Jedynego Boga w Trójcy Osób pomagała nam pokonać wszelkie trudy i cierpienia. Wyjednaj nam, byśmy nie dali się zwyciężać złu, ale zawsze zło dobrem zwyciężali.

Przez most rusza procesja z relikwiami bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Niesie je rodzina Księdza Jerzego, za nią biskupi: ks. bp Józef Zawitkowski z Łowicza, ks. bp Józef Szamocki z Torunia, ks. bp Bronisław Dembowski i ks. bp Stanisław Gębicki z Włocławka. Następnie goście z Francji: cudownie uzdrowiony za przyczyną bł. ks. Jerzego François Audelan z żoną Chantal, ks. Bernard Brien, który modlił się nad umierającym François, siostra Rozalia Oleniacz ze Zgromadzenia Sióstr św. Michała Archanioła w Joinville-le-Pont we Francji, świadek cudu, oraz ks. prof. Józef Grzywaczewski z Francji. Za nimi prezes PiS Jarosław Kaczyński, wicemarszałek Sejmu Marek Kuchciński, wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski, przewodniczący Klubu Parlamentarnego PiS Mariusz Błaszczak, wojewoda kujawsko-pomorski Ewa Mes, związkowcy z przewodniczącym NSZZ „Solidarność” Piotrem Dudą oraz liczne delegacje i poczty sztandarowe „Solidarności” z całej Polski.

Wszyscy z modlitwą różańcową na ustach spieszą przed kościół Matki Bożej Fatimskiej – sanktuarium bł. ks. Jerzego Popiełuszki, gdzie za chwilę ma rozpocząć się uroczysta Msza św. o rychłą kanonizację bł. ks. Jerzego Popiełuszki. – Stajemy tu dziś w sanktuarium kapłana męczennika bł. ks. Jerzego Popiełuszki, by Bogu oddać hołd w Jego słudze. By podziękować za lekcję, która się nie zdezaktualizuje – mówił na początku Eucharystii ks. bp Wiesław Mering.

– Jurku! Co Ty mówisz? Górsk. Osieck. Noc. Cisza. Modliła się cała Polska. Kazuń, tama, mordercy. Między 4 i 5 filarem zapory, gdzie wysokość do lustra wody wynosi 16,5 m, a głębokość wody w zbiorniku 4 m i 18 cm. Niebo zamknęło oczy, Wisła w biegu stanęła „i śmierć się stała”. Czy to tu była śmierć? A Kazuń? Nie wiem. Nie pytaj. To było męczeństwo – mówił w pięknej homilii ks. bp Józef Zawitkowski z Łowicza. – Odtąd już każde słowo w radiu, w telewizji, w gazecie, w propagandzie było tylko kłamstwem, obrzydliwym kłamstwem! Odtąd płacz Twojej Mamy był już bez łez. Już wszystkie wypłakała. A modlitwa w kościołach była bez słów. Pieśń stała się jękiem, a krew wołaniem o pomstę do nieba – dodał. W poetyckich słowach mówił o świętym życiu ks. Jerzego i jego oddaniu życia za wiarę.

– Kazanie ks. bp. Józefa Zawitkowskiego było bardzo piękne, to wspaniały biskup. Mamy nadzieję, że doczekamy się rychłej kanonizacji Księdza Jerzego, ogłoszenia jego świętości. Widzieliśmy pana François Audelana, cieszymy się, że dzięki Bogu za przyczyną Księdza Jerzego żyje i jest zdrowy – powiedziała „Naszemu Dziennikowi” bratowa Księdza Jerzego – Alfreda Popiełuszko.

Na zakończenie uroczystości prowincjał Zgromadzenia Braci Pocieszycieli z Getsemani o. Świerad M. Pettke CCG podkreślił, że wszystko, kim był i co uczynił bł. ks. Jerzy Popiełuszko, było zrządzeniem Bożej Opatrzności i darem danym Kościołowi i naszej umiłowanej Ojczyźnie „na czasy wyjątkowe, które nadeszły, i te, które dopiero idą”. – Od 30 lat przychodzimy na to miejsce męczeństwa i uczymy się odczytywania Bożych planów – powiedział kapłan. Głos zabrał również m.in. przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda, który podkreślił, że „Solidarność” będzie zawsze pamiętać o Księdzu Jerzym i jego przesłaniach. – W sprawach pracowniczych staramy się walczyć o dobro i godność polskiego pracownika, która jest szargana. Od 25 sierpnia br. każde uroczystości związane z błogosławionym Księdzem Jerzym są dla „Solidarności” szczególne, bo tego dnia dekretem Ojca Świętego Franciszka mamy swojego patrona w Niebie, co dla Związku Zawodowego „Solidarność” jest wielkim wyróżnieniem, ale także wielkim zobowiązaniem – powiedział Duda.

Przed Eucharystią przemawiał Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości. Mówiąc o nauczaniu bł. ks. Jerzego podkreślił, że dziś słowa tego kapłana są nadal aktualne, mimo iż miał on do czynienia z władzą komunistyczną, a obecnie władza wyłaniana jest demokratycznie przez społeczeństwo. – Ale mylą się i to bardzo ci wszyscy, którzy chcą uznawać, że ten mechanizm to rozwiązanie wszystkich problemów, że zapewnia on prawdziwą wolność, autonomię sumienia, prawa pracowników. Papież Jan Paweł II widział to już bardzo dawno, gdy mówił, że demokracja bez wartości zmienia się nieuchronnie w jawny lub ukryty totalitaryzm – mówił Kaczyński.

Uroczystości rocznicowe odbyły się też wczoraj wieczorem w kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił ks. bp Józef Guzdek, ordynariusz polowy Wojska Polskiego. Po Eucharystii odbył się koncert „Wierzę w świętych obcowanie”, po którym złożono wieńce i modlono się przy grobie bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Piotr Czartoryski-Sziler, Włocławek
Nasz Dziennik, 20 października 2014

Autor: mj