Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Apostołowie miłosierdzia

Treść

(M. MAREK)
Pod patronatem „Naszego Dziennika”
Z ks. prof. Janem Machniakiem, rektorem Międzynarodowej Akademii Miłosierdzia Bożego, rozmawia Małgorzata Pabis

W najbliższy piątek w Krakowie-Łagiewnikach rozpocznie się IV Międzynarodowy Kongres Apostołów Bożego Miłosierdzia. W sposób szczególny będzie on poświęcony św. Janowi Pawłowi II…

– Kongres odbywać się będzie pod hasłem: „Jan Paweł II apostołem Bożego Miłosierdzia”, ponieważ przeżywamy właśnie rok kanonizacji Ojca Świętego. Wiemy, że Papież Polak to jednocześnie Papież Bożego Miłosierdzia. Przecież to Karol Wojtyła jako arcybiskup krakowski podjął proces beatyfikacyjny Siostry Faustyny jeszcze w latach sześćdziesiątych, a potem jako Papież beatyfikował i kanonizował Siostrę Faustynę. Ojciec Święty odczytał orędzie Bożego Miłosierdzia na współczesne czasy i zaproponował Kościołowi i całemu światu jako pewną szansę, „żeby ratować ludzkość i żeby ratować człowieka”, jak mówił Pan Jezus Siostrze Faustynie. Jan Paweł II doświadczył II wojny światowej, doświadczył wielu nieszczęść, jakie spotkały ludzkość w XX wieku, i zrozumiał, że to orędzie miłosierdzia nie przez przypadek zostało ogłoszone światu w Polsce przez posługę pokornej zakonnicy Siostry Faustyny. I ten Kongres, który niebawem się rozpocznie, to nasza wdzięczność, a jednocześnie przypomnienie o tym, że Jan Paweł II po dziś dzień nam tę drogę miłosierdzia proponuje.

Czy Kongres to jedynie wykłady? Czy pojawi się wymiar duszpasterski, praktyczny?

– Będziemy starać się w ciągu trzech dni przypomnieć samo orędzie miłosierdzia, ale też zaangażowanie nie tylko Jana Pawła II, ale również Papieża Benedykta XVI oraz Ojca Świętego Franciszka. Już w pierwszym dniu przybliżymy, w jaki sposób współcześni Papieże odczytywali to orędzie i jak je przekazywali światu. Warto zwrócić uwagę, że obecny Papież polecał wiernym „Misericordinę” – Koronkę do Miłosierdzia Bożego jako szczególne lekarstwo. Będziemy więc przypominać nauczanie Papieży, ale także pokazywać, jak praktycznie zawierzyć siebie i świat Bożemu Miłosierdziu, a także jak praktykować we współczesnym świecie modlitwę do Bożego Miłosierdzia, jak modlić się Koronką do Bożego Miłosierdzia, ale też jak w parafii realizować orędzie do Bożego Miłosierdzia. Kraków ma duże doświadczenie, ponieważ w archidiecezji odbyła się np. peregrynacja obrazu Pana Jezusa Miłosiernego do każdej parafii. Możemy tym doświadczeniem podzielić się z ludźmi, którzy przyjadą do nas z całego świata. To nie przez przypadek orędzie Bożego Miłosierdzia zostało przekazane w Krakowie. Stąd ma rozchodzić się – jak mówił św. Jan Paweł II – na cały świat.

Do Krakowa przybędą goście nie tylko z Polski, ale z wielu krajów świata…

– Gospodarzem Kongresu jest ks. kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski. Obok niego swoją obecnością zaszczycą nas ks. bp Jan Zając, rektor sanktuarium Bożego Miłosierdzia, księża, którzy tu pracują, profesorowie Akademii Papieskiej. Jest zapowiedziany ks. prałat Sławomir Oder, który prowadził procesy beatyfikacyjny i kanonizacyjny Jana Pawła II, który poznał życie Jana Pawła II w takim szczególnym aspekcie – od strony cudów dokonanych za jego wstawiennictwem. Wykład wygłosi także o. dr Tadeusz Rydzyk, dyrektor Radia Maryja – założyciel katolickich mediów, który też ma swoje osobiste doświadczenie spotkania z Bożym Miłosierdziem właśnie tu, w Krakowie-Łagiewnikach. On też podzieli się z nami tym swoim przeżyciem Bożego Miłosierdzia i obecności tego orędzia w Radiu Maryja i Telewizji Trwam.

Oczywiście w Kongresie będą również uczestniczyć apostołowie Bożego Miłosierdzia z zagranicy, będą biskupi z Rumunii, z Islandii, z Saratowa w Rosji. Będą też świadectwa z tak odległych krajów, jak USA, Argentyna czy Australia. Przyjadą czciciele Bożego Miłosierdzia, ludzie, którzy na co dzień praktykują to nabożeństwo, którzy żyją tym nabożeństwem, ze Stanów Zjednoczonych, z Niemiec, z Włoch. Kongres ma być taką płaszczyzną wymiany doświadczeń, ale też wspólnej modlitwy, dzielenia się tym wielkim dobrem, jakim jest Boże Miłosierdzie.

Warto podkreślić, że Kongres nie będzie miał charakteru zamkniętego…

– Każdy w ciągu tych trzech dni może przyjść do sanktuarium i wziąć udział, czy to bezpośrednio jako uczestnik Kongresu, czy też poprzez modlitwę. Codziennie będzie Msza św. o godz. 12.00, wspólnie też będziemy modlić się Koronką do Bożego Miłosierdzia w Godzinie Miłosierdzia – o 15.00. Myślę, że będzie tutaj miejsce dla każdego. Dzisiaj możliwości techniczne są tak wielkie, że pozwalają uczestniczyć poprzez telebimy w tym, co będzie działo się w sali konferencyjnej czy w bazylice Bożego Miłosierdzia.

Dziękuję za rozmowę.

Małgorzata Pabis
Nasz Dziennik, 1 października 2014

Autor: mj