Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Dokumenty generała Nieczui-Ostrowskiego

Treść

Dokumenty, wśród których znaleźć można osobistą korespondencję między generałem a żołnierzami, wnioski awansowe, zdjęcia oraz materiały, które opisują funkcjonowanie struktur Armii Krajowej po zakończeniu II wojny światowej, przekaże dzisiaj do Muzeum AK wnuk generała Bolesława Nieczui-Ostrowskiego, Tomasz Stężała.

W 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego Muzeum Armii Krajowej w Krakowie wzbogaci się o kolekcję archiwaliów pochodzących od dowódcy inspektoratu „Maria”.

Jak przypomina Piotr Koziarz z Muzeum AK, gen. Bolesław Nieczuja-Ostrowski był szefem uzbrojenia w Komendzie Okręgu Krakowskiego ZWZ-AK, odpowiedzialnym m.in. za konspiracyjną produkcję broni, która odbywała się pod kryptonimem „Ubezpieczalnia”. W 1944 roku został mianowany szefem inspektoratu „Maria”, który działał w okolicach Miechowa. Po wojnie przeniósł się do Elbląga, został aresztowany i skazany na karę śmierci, zamienioną na dożywocie. W więzieniach spędził 7 lat. Zmarł w 2008 roku, pozostając przez cały czas w stałym kontakcie ze swymi dawnymi towarzyszami broni.

– Przekazane archiwalia w znaczący sposób wzbogacą wiedzę historyczną o 106. Dywizji Piechoty AK i dopełnią zasoby, którymi Muzeum już dysponuje – mówi Koziarz i dodaje, że archiwalia będą wykorzystywane przy budowaniu narracji wystaw, a część zapewne ujrzy również światło dzienne.

– Wśród dokumentów szczególnie cenne są te, które opisują osobiste relacje generała z podkomendnymi. Co ważne, przekazane 1 sierpnia dokumenty stanowią jedynie część zbioru, który trafi w całości do archiwów Muzeum. Pan Tomasz Stężała, wnuk generała, autor powieści wojennych z cyklu „Trzy Armie” („Porucznicy 1939”, „Kapitanowie 1941”) oraz powieści przygodowo-wojennej „Aptekarz” przekazał pamiątki za zgodą rodziny generała – podkreśla Koziarz.

Małgorzata Pabis
Nasz Dziennik, 1 sierpnia 2014

Autor: mj