Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Herby w srebrze

Treść

Mennica Polska wybija nową serię numizmatów - Herbarz Szlachty Polskiej. Na srebrnych monetach cyklicznie prezentowane będą herby szlachty polskiej; jako pierwszy - Jastrzębiec. Dostępny jest w eleganckim opakowaniu w sklepach numizmatycznych, za 190 złotych. Jeśli seria wzbudzi zainteresowanie, mennica wyprodukuje wszystkie herby szlachty polskiej.
- Monety są wydawane w ilości 2 tys. egzemplarzy. Można je nabyć w Mennicy Polskiej lub w sklepach numizmatycznych w całej Polsce. Jest to bowiem produkt, który dystrybuujemy poprzez sieć partnerów handlowych. Jeden egzemplarz kosztuje około 190 złotych. Do każdego numizmatu dołączano broszurę informacyjną ze szczegółowym opisem herbu oraz całego rodu Jastrzębców - informuje Mariusz Przybylski, rzecznik Mennicy Polskiej. Pierwsza wybita moneta Herbarza przedstawia herb rodziny Jastrzębców - Jastrzębiec. Kolejne będą prezentować Doliwę, Kościeszę, Korczaka i Rogalę. Na potrzeby tego przedsięwzięcia Mennica nawiązała kontakt ze Związkiem Szlachty Polskiej. Monety o średnicy 27 mm wykonane są ze srebra i ważą 9 gram. Autorem projektów graficznych jest Waldemar Malinowski, projektant i członek ZSP. Modele gipsowe wykonała natomiast Dobrochna Surajewska, znakomita artystka medalierka. Jej dziełem są takie projekty monet, jak Sedov i Dar Pomorza.
- Seria jest otwarta, czyli tak naprawdę nie ma górnej granicy liczby tematów, jakie chcielibyśmy pokazać. Jeżeli byłoby jeszcze coś atrakcyjnego lub mielibyśmy do czynienia ze wzmożonym zainteresowaniem, wtedy możemy wybić wizerunki wszystkich herbów szlacheckich - zapewnia Przybylski.
Kolejne monety z serii Herbarz pojawią się w lutym. Mennica przewiduje wydanie 3-4 herbów w wymiarze rocznym. Zdecydowano się nie kopiować starych herbarzy, ale stworzyć przemyślaną syntezę najnowszych ustaleń historycznych i stylizacji odpowiadającej smakowi artystycznemu współczesnego odbiorcy. - Jeżeli spojrzymy na herb np. z XV lub XVI w., mógłby nam wydać się nieczytelny. Na przykład kiedyś, jakieś 200 czy 400 lat temu, symbolika Ślepowrona oznaczała co innego niż obecnie. Poruszamy się więc wokół tego samego tematu, ale jest on inaczej przedstawiany, by był czytelny, atrakcyjny i zrozumiały dla współczesnego odbiorcy. Bowiem w numizmatyce chodzi również o to, ażeby edukować - wyjaśnia Przybylski.
Jacek Dytkowski

Autor: jc