Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Papieska Intencja Misyjna na październik 2009

Treść

Aby cały lud Boży, któremu Chrystus polecił iść i głosić Ewangelię całemu stworzeniu, poczuwał się do odpowiedzialności za misję i uważał ją za najważniejszą posługę, jaką może ofiarować ludzkości.

Powszechny i wspólnotowy charakter misyjnej działalności Kościoła związany jest z misyjnym nakazem Jezusa Chrystusa, jaki usłyszeli Apostołowie na Górze Wniebowstąpienia (por. Mt 28, 16-20). To, co wydarzyło się blisko dwa tysiące lat temu na palestyńskiej ziemi, nie jest dzisiaj zapomnianą historią, ale żywą rzeczywistością, której przejawem na całym świecie jest wspólnota wiernych Kościoła z natury swojej misyjna (por. DM 2). Zgodnie z wolą Jezusa wszystkie obszary geograficzne, kulturowe i społeczne ogarnięte są Jego zbawczą miłością, o której ludom tam zamieszkałym mówi głoszona Ewangelia, czyli Dobra Nowina.
Jakże jasna i zrozumiała pozostaje katecheza Jana Pawła II o misyjnym obowiązku chrześcijan, czyli całego ludu Bożego, która płynie z kart encykliki "Redemptoris missio" (77), gdzie czytamy, że wszyscy chrześcijanie, członkowie Kościoła, na mocy chrztu świętego są współodpowiedzialni za działalność misyjną. Udział wspólnot i poszczególnych wiernych w tym prawie i obowiązku nazywa się współpracą misyjną. Efektywne działanie na polu misyjnym jest uwarunkowane przede wszystkim świętością życia każdego chrześcijanina. Uczestnictwo w misji powszechnej Kościoła nie ogranicza się więc do niektórych szczególnych działań, ale jest oznaką dojrzałości wiary i życia chrześcijańskiego, które przynosi owoce. Wierzący rozszerza granice swej miłości, okazując troskę zarówno o tych, którzy są daleko, jak i o tych, którzy są blisko. Modli się za misje i o powołania misyjne, pomaga misjonarzom, śledzi z zainteresowaniem ich działalność. Dar Chrystusa jest najpiękniejszym darem dla drugich, ponieważ Dobra Nowina jest nieocenionym darem dla człowieka - przypomina mu o godności dziecka Bożego i jego podmiotowości jako osoby ludzkiej odkupionej zbawczą miłością Jezusa Chrystusa. Prośba Benedykta XVI, wyrażona w październikowej intencji misyjnej, znajduje swoje odzwierciedlenie w papieskim orędziu misyjnym na Niedzielę Misyjną 18 października 2009 roku. Papież zachęca, aby katolicy prosili Ducha Świętego o pogłębienie w Kościele zamiłowania do misji, które polega na głoszeniu Królestwa Bożego i wspieraniu misjonarzy i misjonarek, wspólnot chrześcijańskich zaangażowanych na pierwszej linii w tej misji, czasem w miejscach, gdzie panuje wrogość i prześladowania.
ks. Jan Piotrowski,
dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych
"Nasz Dziennik" 2009-10-01

Autor: wa