Portal Niedziela - 9 grudnia 2018 Anety, Leokadii, Wiesława     
Szukaj     Szukaj wg branż
Powiększ +

2005-10-04 Rozwadowscy znad dolnego Sanu

Rozwadowscy herbu Trzy Trąby należeli do najstarszych i najznamienitszych rodów szlacheckich w Polsce. Ich przedstawiciele odgrywali znaczącą rolę w różnych dziedzinach: militarnej, politycznej, naukowej, artystycznej, gospodarczej, sądowniczej i kościelnej. Służyli Ojczyźnie w potrzebie, niejednokrotnie oddając za nią swoje życie. Genealogia tej familii sięga czasów króla Kazimierza Wielkiego, który w 1355 r. nobilitował niejakiego Wilhelma, ówczesnego przełożonego nad kopalniami soli w Wieliczce. Jego potomkowie spowinowacili się z rodem piszącym się z Brzezia, a pieczętującym się herbem Trąby - Brzezina. Z nich wywodzili się Jordanowie, z których w prostej linii pochodzą Rozwadowscy, piszący się z "Wielkiego" Rozwadowa w ziemi łukowskiej na Podlasiu. Stamtąd właśnie wywodził swój ród Gabriel Rozwadowski, założyciel miasta Rozwadowa nad Sanem. W młodości obrał on karierę wojskową i przez wiele lat walczył na dalekich Kresach Rzeczypospolitej. Miasto założył na podstawie przywileju uzyskanego od króla Jana III Sobieskiego w 1690 r.
Wartości, którym był wierny założyciel Rozwadowa, i zasługi położone dla rozwoju regionu nadsańskiego w niesprzyjających życiu gospodarczemu latach potopu szwedzkiego, następnie wojen moskiewskich, buntów kozackich, najazdów Tatarów i zagrożenia najazdem od strony Turcji skłoniły ks. prof. Wilhelma Gaj-Piotrkowskiego, wielce zasłużonego badacza przeszłości regionu nadsańskiego, oraz Kazimierza Jańczyka do opracowania szczegółowej monografii pt. "Rozwadowscy - założyciele miasta Rozwadowa".
Monografia została zrealizowana na podstawie wnikliwych analiz obszernych zasobów archiwalnych nigdzie jeszcze niepublikowanych, w przeważającej większości tłumaczonych przez ks. W. Gaj-Piotrkowskiego z łaciny. Każda ważniejsza wiadomość została poparta licznymi wyciągami dokumentalnymi, które bardzo ożywiają naukowy tekst, wprowadzając niezwykle interesujące realia życia XVIII-wiecznej szlachty. Opracowany pieczołowicie rodowód stanowi w dotychczasowej literaturze heraldycznej pionierskie osiągnięcie o charakterze genealogicznym. W przyszłości może stanowić bazę źródłową do dalszych badań nad obszernymi dziejami rodu Jordan-Rozwadowskich.
Alicja Trześniowska

Książkę "Rozwadowscy - założyciele miasta Rozwadowa" ks. W. Gaj-Piotrowskiego i K. Jańczyka można nabyć w Muzeum Regionalnym, ul. Sandomierska 1, 37-464 Stalowa Wola, tel. (15) 844 85 56, 843 35 12, fax (15) 844 85 57, e-mail: muzeum@um.stalwol.pl

"Nasz Dziennik" 2005-10-04ab

 Aktualności
09/12 Apel do prezydenta RP o degradację Jaruzelskiego
09/12 Partyjne zawirowania przed wyborami do Parlamentu Europejskiego
09/12 [TYLKO U NAS] Red. Falkowska: Apelujemy o prenumerowanie "Naszego Dziennika"
08/12 Z. Ziobro: Podwójne standardy Platformy Obywatelskiej ws. KNF
08/12 Trwa pielgrzymka biegowa z Rumii do Gdańska w intencji ochrony życia dzieci nienarodzonych
08/12 W WSKSiM w Toruniu odbędzie się konferencja "Bon edukacyjny dla studentów"
08/12 Partie szykują się do wyborczego maratonu
07/12 Jakie meble wybrać do przestrzeni biurowej?
 Duchowość, Religia, Kościół
09/12 Zniechęcenie // 2. Niedziela Adwentu
09/12 XIX Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie
08/12 Powiada Biblia, że nie ołów ani piasek najciężej nieść, ale głupotę...
08/12 Wsparcie dla Kościoła na Wschodzie


 © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o. (18) 4490077; 509 740 777 ; e-mail: biuro@iap.pl

www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł