Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Polskie Madonny na papieskim szlaku

Treść

"Totus Tuus" - te słowa św. Ludwika Marii Grignon de Montfort z XVII-wiecznego "Traktatu o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny" stały się wymowną dewizą całego pontyfikatu Jana Pawła II - Papieża, który stale mówi i pisze o Maryi, Matce naszego zawierzenia. Podczas wielu podróży przez kontynenty Ojciec Święty zawsze przybywał do bardziej lub mniej znanych sanktuariów maryjnych. Tym samym połączył niewidzialną nicią poszczególne etapy swoich papieskich podróży na różnych kontynentach, tak jakby przez cały czas odczuwał u swego boku obecność Matki Bożej i Jej wędrówkę wśród ludzi naszych czasów. Ta niewidzialna nić łączy w szczególny sposób polskie sanktuaria maryjne, które odwiedzał Ojciec Święty, pozostawiając w nich swoje przesłanie.
Wizerunki Matki Bożej ze 136 polskich sanktuariów maryjnych, bliskich Janowi Pawłowi II, znajdziemy w najnowszym albumie ze zdjęciami Janusza Rosikonia zatytułowanym "Totus Tuus. Madonny papieskie". Wiele z tych sanktuariów Ojciec Święty nawiedził podczas swoich pielgrzymek do Ojczyzny. Często dokonywał osobiście aktu koronacji wizerunków Matki Bożej lub święcił czy błogosławił korony, będące wyrazem podziękowania za opiekę oraz wezwaniem do wdzięczności Bogu za łaski otrzymane za pośrednictwem Maryi.
136 sanktuariów zamieszczono w kolejności dat ich nawiedzenia przez Ojca Świętego i dat koronacji znajdujących się tam wizerunków Matki Bożej.
Najważniejszym elementem albumu są słowa nauczania, jakie w sanktuariach zostawił Ojciec Święty, aby były drogowskazem dla nas i przyszłych pokoleń.
Książkę otwiera wizerunek Pani Jasnogórskiej, przed którym Papież wielokrotnie modlił się podczas swoich pielgrzymek do Ojczyzny, a zamyka Sanktuarium Matki Bożej Wieleńskiej, gdzie trwają przygotowania do koronacji figury Matki Bożej na prawach papieskich. W albumie obok wizerunków z sanktuariów ogólnie znanych, takich jak Ludźmierz, Niepokalanów, Góra św. Anny czy Licheń, znalazły się m.in. informacje o Pani Hallerowskiej z Mińska Mazowieckiego, Matce Bożej Cierpliwie Słuchającej z Rokitna, Matce Bożej Wspomożycielce Wiernych z Twardogóry i Madonnie Adorującej z Wrocławia.
Piękne ilustracje ukazują różnorodność sposobów przedstawienia Najświętszej Maryi Panny oraz cały podziw i oddanie Ludu Bożego w Polsce dla swojej Królowej. Opis każdego sanktuarium zawiera historię powstania wizerunku Matki Bożej, związany z nim kult, informacje o budowie kościoła, daty koronacji, poświęcenia czy pobłogosławienia koron albo wizyty Ojca Świętego.
Album "Totus Tuus. Madonny papieskie" jest kolejnym dziełem Janusza Rosikonia - fotografa, członka Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Związku Polskich Artystów Fotografików, autora wystaw indywidualnych w Polsce i poza granicami kraju. Wcześniej jego fotografie ukazały się w albumach: "Skarby kultury na Jasnej Górze", "Kościół Mariacki w Krakowie", "Warszawa", "Leksykon Świętych", "Ratusze w Polsce", "Anioły", "Polskie Madonny", "Madonny Europy" i innych.
Ewelina Igańska

Janusz Rosikoń, Totus Tuus. Madonny papieskie. Rosikon press i Apostolicum. Wydawnictwo Księży Pallotynów, Warszawa 2004

"Nasz Dziennik" 2004-12-13

Autor: kl