Portal Wtorek - 19 lutego 2019 Bettiny, Konrada, Mirosława      "Człowiek może się obejść bez wielu rzeczy, ale nie może się obejść bez drugiego człowieka". Ludwig Borne
Szukaj     Szukaj wg branż
Powiększ +

2007-07-25 W Łodzi stanie pomnik Ofiar Komunizmu

Ruszyła akcja zbierania pieniędzy na budowę pomnika Ofiar Komunizmu w Łodzi. Monument przedstawiający orła wyzwalającego się z kamiennych okowów ma mieć 4 metry wysokości, a rozpiętość jego skrzydeł ma wynosić ok. 2,5 metra. Pomnik stanie w al. Karola Anstadta, naprzeciwko budynku, gdzie w latach II wojny światowej miało siedzibę gestapo, a od 1945 do 1956 r. Wojewódzki Urząd Bezpieczeństwa Publicznego.

Łódzki Komitet Budowy Pomnika pod przewodnictwem Andrzeja Ostoi-Owsianego przystąpił do prac umożliwiających zbiórkę pieniędzy. Pomnik ma być symbolem walki z komunizmem od samych jego początków - od 1919 roku poprzez wojnę z bolszewikami aż po rok 1989. Staraniem Grażyny Ojrzyńskiej sprowadzono już 28-tonowy głaz z Bełchatowa. Wybitny rzeźbiarz Wojciech Gryniewicz deklaruje wykonanie pomnika i przygotowanie założeń artystycznych. Monument przybierze formę głazu częściowo przepołowionego, z którego "rany" - szczeliny, otoczonej kratami i drutami kolczastymi wydostaje się orzeł, łamiąc i krusząc owe kraty. Pomysłodawcy chcą, by projekt został zrealizowany już jesienią przyszłego roku.
Projekt uchwały w sprawie budowy pomnika przyjęto kilka dni temu. - Robimy to z potrzeby serca. Chcemy, żeby budowla była okazała, gdyż będzie to jedyny taki pomnik w Polsce. Te, które mamy, dotyczą tylko wybranych fragmentów historii, np. Katynia - podkreślił przewodniczący Komitetu Budowy Pomnika, były senator Andrzej Ostoja-Owsiany. Monument stanie w al. Karola Anstadta naprzeciwko budynku, gdzie w latach II wojny światowej miało siedzibę gestapo, a od 1945 do 1956 r. Wojewódzki Urząd Bezpieczeństwa Publicznego. Dziś w budynku znajduje się XII Liceum Ogólnokształcące. Pomysłodawcy są przekonani, że młodzież z liceum otoczy opieką pomnik i skwer, na którym stanie. Monument będzie kosztował ok. 600 tys. złotych. Budowę i zbiórkę pieniędzy będzie prowadzić Komitet Budowy Pomnika Ofiar Komunizmu. W jego skład weszło szereg organizacji, m.in. Związek Sybiraków i Związek Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego. Komitet liczy na życzliwość mieszkańców Łodzi i wszelkich instytucji oraz firm, które mogłyby wesprzeć budowę.
Numer konta, na które można wpłacać pieniądze: PKO BP SA 48 1020 3352 0000 1102 0119 6443, z dopiskiem: "Na budowę pomnika Ofiar Komunizmu".
Anna Skopinska
"Nasz Dziennik" 2007-07-25wa © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o. (18) 4490077; 509 740 777 ; e-mail: biuro@iap.pl

www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł