Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Postępowanie z winowajcą

Treść

My nad naszym bliźnim na ogół władzy nie mamy, a jeżeli ją sobie przywłaszczamy, to zwykle z bardzo kiepskim skutkiem. Więc nie róbmy się pedagogami bliźniego naszego, dopóki nie mamy nad nim rzeczywiście jakiejś zwierzchności, a najczęściej nie mamy.

Postępowanie z winowajcą. Czy należy stosować Regułę św. Benedykta i podany w niej tok postępowania wobec kogoś, kto zasłużył na karę?

Proszę pamiętać, że to jest przepis dla opata i wspólnoty. Opat ma jakąś władzę nad tym człowiekiem, którego nawet może wykluczyć ze wspólnoty. My nad naszym bliźnim na ogół władzy nie mamy, a jeżeli ją sobie przywłaszczamy, to zwykle z bardzo kiepskim skutkiem. Więc nie róbmy się pedagogami bliźniego naszego, dopóki nie mamy nad nim rzeczywiście jakiejś zwierzchności, a najczęściej nie mamy. Najczęściej konflikty są między równymi, między pionami, które od siebie nie zależą. Nie zawsze, nie wszędzie, ale najczęściej. Nie jestem opatem swojego bliźniego; i dlatego cała ta procedura, którą św. Benedykt przewiduje choćby dla spokoju we wspólnocie (bo jak się zostawi awanturnika, żeby się awanturował ile chce, to on zburzy kompletnie spokój i jakąkolwiek wspólną harmonię). Ale dopóki chodzi o ludzi, nad którymi nie mamy żadnej władzy, to nie widzę możności stosować ten przepis Reguły.

Fragment książki Rozważania o Wcieleniu Syna Bożego

Małgorzata (Anna) Borkowska OSB, ur. w 1939 r., benedyktynka, historyk życia zakonnego, tłumaczka. Studiowała filologię polską i filozofię na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, oraz teologię na KUL-u, gdzie w roku 2011 otrzymała tytuł doktora honoris causa. Autorka wielu prac teologicznych i historycznych, felietonistka. Napisała m.in. nagrodzoną (KLIO) w 1997 roku monografię „Życie codzienne polskich klasztorów żeńskich w XVII do końca XVIII wieku”. Wielką popularność zyskała wydając „Oślicę Balaama. Apel do duchownych panów” (2018). Obecnie wygłasza konferencje w ramach Weekendowych Rekolekcji Benedyktyńskich w Opactwie w Żarnowcu na Pomorzu, w którym pełni funkcję przeoryszy.

Żródło: cspb.pl, 28

Autor: mj