Portal Środa - 28 pazdziernika 2020 Narcyza, Serafina, Wioletty     "Piekno człowieka kryje się nie w rysach twarzy, ale w kształcie ducha" - Roman Mleczko
Szukaj     Szukaj wg branż
Powiększ +

Pokolenie JP II
2020-09-24 Resort obrony planuje powołać Agencję Uzbrojenia

Szybciej, taniej i precyzyjniej – tak mają wyglądać zakupy sprzętu dla polskiej armii. Spowoduje to Agencja Uzbrojenia, którą planuje powołać resort obrony.


Na obronność Polska przeznacza obecnie ponad 2 proc. PKB. Część tych środków trafia na modernizację sił zbrojnych. Na lata 2019-2026 zawarto 236 umów na kwotę ponad 32 mld zł. Dotąd zakupami dla armii zajmowało się kilka instytucji podległych ministrowi obrony, co powodowało różne komplikacje. Teraz ma się to zmienić – mówił minister Mariusz Błaszczak.– Mamy przygotowany projekt ustawy o Agencji Uzbrojenia – poinformował.Według założeń Ministerstwa Obrony Narodowej agencja będzie jedynym ośrodkiem w strukturach władzy, który ma podejmować decyzję o zakupach sprzętu dla wojska. Poprowadzi cały jego proces.– Zaczęlibyśmy od identyfikacji produktów spełniających wymagania operacyjne, potem poprzez przetarg, negocjacje, umowę, nadzór nad użytkowaniem aż do wycofania z użycia – zapewnił Marusz Błaszczak.Wojsko ma jedynie informować o zdolnościach, jakie chce uzyskać. Agencja Uzbrojenia czuwałaby nad zakupami dla wszystkich rodzajów wojsk w tym dla marynarki. To na tej gałęzi polskiej armii szczególnie zależy prezydentowi Andrzejowi Dudzie.– Była deklaracja prezydenta złożona publicznie w czerwcu tego roku. Propozycja, aby na marynarkę wojenną przeznaczona była określona ustawowo część budżetu obronnego – powiedział Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.Wobec wzmożonego procesu modernizacji armii powstanie Agencji Uzbrojenia jest niezbędne – zauważył ekspert do spraw bezpieczeństwa Sebastian Trojan.– To rozwiązanie umożliwi skumulowanie w jednym miejscu całego procesu i przyczyni się do lepszego doposażenia polskiej armii  – dodał.Dotąd częstym problemem w nabywaniu nowego sprzętu przez armię była długa i skomplikowana procedura odbioru. Tak było z karabinkiem Grot – mówił dr Radosław Tyślewicz z Akademii Marynarki Wojennej.– Gdyby nie duża determinacja Ministerstwa Obrony Narodowej, to do dziś (karabinek Grot – red.) nie byłby na wyposażeniu naszych żołnierzy, głównie w Wojskach Obrony Terytorialnej – stwierdził.Ekspert liczy, ze Agencja Uzbrojenia zlikwiduje biurokratyczne przeszkody. Ministerstwo Obrony Narodowej rozpoczęło dyskusję o kształcie nowej instytucji. Wkrótce projekt ustawy powołującej Agencję trafi pod obrady rządu.


TV Trwam News


Żródło: radiomaryja.pl, 23

mj © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o. (18) 4490077; 509 740 777 ; e-mail: biuro@iap.pl

www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł