Portal Środa - 28 pazdziernika 2020 Narcyza, Serafina, Wioletty     "Piekno człowieka kryje się nie w rysach twarzy, ale w kształcie ducha" - Roman Mleczko
Szukaj     Szukaj wg branż
Powiększ +

Pokolenie JP II
2020-09-20 Negocjacje w sprawie Funduszu Sprawiedliwej Transformacji

Parlament Europejski rozpocznie teraz negocjacje z Radą i Komisją nad ostatecznym kształtem Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Środki w ramach tego mechanizmu mają posłużyć na wsparcie regionów uzależnionych od węgla w przejściu do tzw. zielonej gospodarki.


PE poprał wczoraj sprawozdanie ws. ustanowienia funduszu. Polska ma być jednym z największych jego beneficjentów


Eksperci szacują, że transformacja energetyczna będzie nas kosztować kilkaset miliardów euro. Nad Wisłę w ramach unijnego funduszu ma trafić kilka mld euro.


Tymczasem PE przyjął niekorzystną poprawkę, która może obciąć jeszcze o połowę środki dla Polski – zauważa europoseł Anna Zalewska.– Wbrew temu, co ustaliła Rada Europejska, a mianowicie powiedziała, że mówimy o 0 emisyjności do 2050 roku, jako celu dla całej Unii Europejskiej. Pojawił się zapis, poprawka mówiąca o tym, że każde państwo, które będzie chciało otrzymać pieniądze z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, będzie musiało podpisać zobowiązanie, że jako kraj członkowski będzie dążyć do 0 emisyjności w 2050 roku. Jest to niezgodne z ustaleniem Rady Europejskiej, dlatego ja głosowałam przeciwko. To pokazuje, w jaki sposób działa Parlament Europejski – powiedziała Anna Zalewska.Autorem poprawki są: grupa Odnowić Europę oraz Partia Europejskich Socjalistów. Funduszu Sprawiedliwej Transformacji ma zacząć obowiązywać od 1 stycznia przyszłego roku.


RIRM


Żródło: radiomaryja.pl, 18

mj © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o. (18) 4490077; 509 740 777 ; e-mail: biuro@iap.pl

www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł