Portal Czwartek - 1 pazdziernika 2020 Heloizy, Igora, Remigiusza     "Kropla drąży skałę nie siłą, lecz ciągłym podaniem" - Owidiusz
Szukaj     Szukaj wg branż
Powiększ +

2020-09-15 Nikt jeszcze nie żałował tego że postępował w prawdzie i w miłości!

Nie lękajmy się więc! Wszędzie i zawsze dawajmy świadectwo o tym, że naszym Bogiem jest Chrystus, który nas kocha i który wskazał nam jedyną drogę do sensownego życia i do zbawienia. Nikt jeszcze nie żałował tego że postępował w prawdzie i w miłości!


Wprawdzie daleko jeszcze do wizyty kolędowej, ale rozpocznę dzisiejsze słowo od wspomnień. Pierwszą kolędę jako proboszcz odbywałem sam w towarzystwie tylko ministrantów i Organisty, Pana Mariana Machury, który już wtedy doskonale znał Parafię. Odwiedzałem wtedy każdą rodzinę, także niekatolików ku ich wielkiemu zdziwieniu. Ale spotkania były bezkonfliktowe i nie poruszaliśmy żadnych trudnych tematów. W ogóle kolęda była bardzo radosna. Przyjmowały nas wtedy wszystkie rodziny i odbywała się w przyjaznej atmosferze, a omawianie trudnych tematów zostawialiśmy na późniejsze spotkania czasem w klasztorze, a czasem podczas prywatnych wizyt duszpasterskich.


W następnych latach kolędę odbywali też i inni kapłani tynieccy. I wtedy, gdy omawialiśmy wspólnie wyniki kolędy, niektórzy mówili, że o sprawach religii można było porozmawiać raczej ze Świadkami Jehowy czy z Adwentystami. Z katolikami jakoś tak nie wpadało publicznie przy dzieciach pytać o chodzenie do kościoła czy o praktyki religijne. Jeszcze katecheci to mieli punkt zaczepienia, bo przeglądali zeszyty do nauki religii i przy okazji o sprawach Bożych można było porozmawiać.


Obecnie nie chodzę już po kolędzie, ale jestem ciekaw, czy można przy tej okazji porozmawiać o udziale we Mszy św. niedzielnej, kiedy ponad 60% parafian nie chodzi do kościoła. I w ogóle, czy mamy odwagę porozmawiać w rodzinnym gronie o Bogu, o Jezusie, o Kościele? A może to są tematy, których na co dzień nie wypada poruszać, bo od razu usłyszy się, że „to moja osobista sprawa”. A nie jest to prawdą, bo jeśli jestem katolikiem, to moim obowiązkiem jest wypełnianie praktyk religijnych i dawanie świadectwa Jezusowi wobec innych ludzi. I jesteśmy za siebie nawzajem odpowiedzialni. Popatrzmy, jak śmiało wypowiadają swoje poglądy ludzie niewierzący, zwłaszcza ci, którzy uważają Kościół za swego wroga. Atakują publicznie naszą wiarę, naszą moralność i księży nie tylko wtedy, kiedy rzeczywiście błądzą, ale i oszczerczo, kłamliwie.


Nie lękajmy się więc! Wszędzie i zawsze dawajmy świadectwo o tym, że naszym Bogiem jest Chrystus, który nas kocha i który wskazał nam jedyną drogę do sensownego życia i do zbawienia. Nikt jeszcze nie żałował tego że postępował w prawdzie i w miłości!


Leon Knabit OSB – ur. 26 grudnia 1929 roku w Bielsku Podlaskim, benedyktyn, w latach 2001-2002 przeor opactwa w Tyńcu, publicysta i autor książek. Jego blog został nagrodzony statuetką Blog Roku 2011 w kategorii „Profesjonalne”. W 2009 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.


Żródło: cspb.pl, 11

mj

 Aktualności
30/09 Jakie funkcje posiada bieżnia magnetyczna?
30/09 Witaminy, czyli zdrowie prosto z apteki
01/10 [TYLKO U NAS] Red. G. Górny: W Polsce są przestrzegane prawa człowieka, ale nie ma zgody na nadawanie pewnych przywilejów określonym grupom tylko dlatego, że definiują się jako środowiska LGBT
01/10 [TYLKO U NAS] Prof. Z. Krysiak: Jest szansa na to, iż w roku 2022 będziemy blisko deficytu zerowego
30/09 [TYLKO U NAS] A. Gantner: Przeciętna rodzina marnuje jedzenie za 3 tys. zł rocznie
30/09 [TYLKO U NAS] J. Cabaj: Ideologia LGBT wkracza w bardzo brutalny, szybki i nachalny sposób w każdą dziedzinę życia dzieci. Nasza czujność jest jedynym gwarantem tego, że zdążymy w odpowiednim czasie zareagować
30/09 [TYLKO U NAS] A. Macierewicz: Nigdy prawica fundowana na wartościach chrześcijańskich i narodowych nie miała tak zdecydowanej większości, jak to się stało dzisiaj
 Duchowość, Religia, Kościół
01/10 Żywy przykład Makarego
01/10 Warunki przywództwa
30/09 Jak pokonać pokusę?
30/09 Postępowanie z winowajcą


 © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o. (18) 4490077; 509 740 777 ; e-mail: biuro@iap.pl

www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł