Portal Sobota - 8 sierpnia 2020 Izy, Rajmunda, Seweryna     "Kimkolwiek jesteś możesz być tylko sobą" - Aldona Różanek
Szukaj     Szukaj wg branż
Powiększ +

2020-07-04 Podatki tematem przewodnim kampanii wyborczej przed II turą wyborów prezydenckich

Prezydent Andrzej Duda i przedstawiciele rządu wskazują na skuteczną walkę z luką VAT-owską oraz obniżanie podatków podnoszonych przez rząd PO-PSL. Kandydat PO Rafał Trzaskowski przekonuje, że rząd szykuje kolejny skok na pieniądze podatników.


Przed I turą wyborów prezydenckich kampanii przewodził temat polskiej rodziny i jej zagrożeń. Przed II turą temat uległ zmianie. Kandydat PO Rafał Trzaskowski atakuje politykę podatkową państwa, przekonując, że PiS szykuje wzrost podatków.



– Czy znowu będą nam szykowali nowe podatki, nowe obciążenia, bo na pewno rząd coś ukrywa i tę prawdę trzeba odkryć – pytał wyborców Rafał Trzaskowski, kandydat na stanowisko prezydenta RP.



Rafał Trzaskowski obiecuje wetowanie rządowych projektów podnoszących podatki.


Jak mówił rzecznik sztabu Andrzej Dudy Adam Bielan to bezpodstawne oskarżenia.



– Jeżeli wie o czymś o czym chciałby poinformować opinię publiczną, to niech to ujawni – odpowiedział na zarzuty rzecznik sztabu Andrzeja Dudy.



To rząd PO-PSL, którego ministrem był Rafał Trzaskowski, w dużej mierze odpowiada za wyższe podatki. W 2011 roku podniesiono podstawową stawkę VAT z 22 na 23 procent. Rok później z 8 na 23 procent wzrósł VAT na ubranka dziecięce.


To nie może się powtórzyć – mówił w Stargardzie prezydent Andrzej Duda.



– Zbyt wiele wysiłku włożyliśmy, aby w ciągu ostatnich pięciu lat podnieść jakość życia człowieka w Polsce, żeby pozwolić na to, by oddać to z powrotem w ręce tych, którzy podnosili podatki VAT dla wszystkich – zwracał uwagę prezydent.



Również w 2012 roku Platforma Obywatelska o 18 procent zwiększyła akcyzę na olej napędowy. Podnoszenie podatków było skrajnie sprzeczne z deklaracjami PO z 2005 r., przed wyborami parlamentarnymi. Partia zgłosiła wówczas projekt wprowadzenia podatku liniowego czyli 15-procentowego podatku PIT, VAT i CIT. Projekt przepadł. Rafał Trzaskowski unikał odpowiedzi na pytanie czy powróci do tego pomysłu jego partii.



– Trzeba przeprowadzić rozmowę o samym podatku VAT – stwierdził kontrkandydat Andrzeja Dudy.



Platforma w temacie podwyższenia VAT-u nie ma sobie nic do zarzucenia. Poseł PO Izabela Leszczyna przypomina, że Andrzej Duda choć obiecał nie przywrócił 22 procentowego VAT-u. Poseł zapowiadając złożenie projektu obniżającego VAT, zarzuciła PiS nadmierne działania.



– Kiedy PiS przejmował władzę ustawa o podatku VAT wyglądała w taki sposób, że gdyby nie kombinowali przy tej ustawie to już w roku 2017 stawka VAT ta najwyższa wyniosłaby 22 procent – mówiła poseł Izabela Leszczyna.



W 2007 roku Donald Tusk obiecywał likwidację tzw. podatku Belki, czyli podatku zysku z lokat bankowych  – mówił ekonomista dr Tomasz Kopyściański.



– Później po weryfikacji wyborczej następuje brutalna rzeczywistość, analiza możliwości budżetowych i nie zawsze łatwo rzucane obietnice o obniżaniu podatków są realizowane – zaznaczył.



Rząd PO-PSL nie zwalczał mafii VAT-owskich okradających państwo – mówił na spotkaniu z mieszkańcami miejscowości Łobez Andrzej Duda.



– Te pieniądze znikały, nie wracały do polskiego systemu podatkowego, do budżetu państwa, ktoś na to pozwalał – podkreślił.



Wątpliwe działania rządu PO-PSL ujawniała Sejmowa Komisja Śledcza ds. Wyłudzeń Podatku VAT. To rząd PiS uszczelnił ściągalność podatków wprowadzając m.in. jednolity plik kontrolny VAT.


Jak mówił premier Mateusz Morawiecki w ubiegłym roku obniżono podatek PIT z 18 na 17 procent, zlikwidowano podatek PIT dla osób do 26 roku życia.



– Podatek CIT z 19 na 15, a potem do 9 – oznajmił szef rządu.



Od środy funkcjonuje nowa matryca VAT – zauważył ekonomista Mariusz Kękuś.



– Przykładowo na takie produkty jak produkty dla niemowląt, dla dzieci stawka została obniżona do 5 proc. Na owoce tropikalne cytrusowe mamy obniżkę z 8 na 5 procent – mówił ekonomista.



Szacunkowo obniżenie stawek VAT każdego roku zatrzyma w kieszeniach Polaków ponad 300 mln zł.


TV Trwam News


Żródło: radiomaryja.pl, 2





mj

 Aktualności
08/08 Prezydent A. Duda zamanifestował sprzeciw wobec prowokacji aktywistów LGBT
08/08 Min. Zdrowia: Od 1 września obowiązkowe ma być posiadanie zaświadczenia o przeciwskazaniach medycznych dot. noszenia maseczek
08/08 Prezydentura spełnionych obietnic
08/08 [TYLKO U NAS] Min. D. Piontkowski: Trzeba kompleksowo rozmawiać o tym, co dzieje się w polskim systemie edukacji. Może zabraknąć pieniędzy na kolejny wzrost wynagrodzeń
07/08 [TYLKO U NAS] Prof. M. Ryba: Andrzej Duda nie chce być kimś, kto tylko był prezydentem. Wydaje się, że chce odcisnąć swoje piętno. Odwołuje się do tych, którzy uratowali Polskę przed utratą niepodległości i przed nawałą ideologiczną
07/08 Uczniowie wrócą do szkół
07/08 [TYLKO U NAS] Dr hab. J. Sytnik-Czetwertyński: Wszystkie ideologie zawsze były przeciwko życiu. Większość dzisiejszych ideologii jest oparta na marksizmie
07/08 [TYLKO U NAS] Prof. M. Ryba o bojkocie Zgromadzenia Narodowego przez opozycję: Ci ludzie funkcjonują niemalże jak rokosze i konfederacje XVIII-wieczne, nie godząc się na rządy konkurencji
 Duchowość, Religia, Kościół
08/08 Przewodniczący Episkopatu: Nie da się uleczyć państwa bez moralności i dojrzałości w polityce
08/08 Odrzućmy lęki, oprzyjmy się o prawdziwą, sensowną wartość...
07/08 Chrystus - Żywa monstrancja. Święto Przemienienia Pańskiego
07/08 Modlitwa i miłowanie


 © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o. (18) 4490077; 509 740 777 ; e-mail: biuro@iap.pl

www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł