Portal Sobota - 15 sierpnia 2020 Marii, napoleona, Stelii     "Wiem tylko, że życia nie można zrozumieć bez miłosiernej wyrozumiałości, nie można go bez niej przeżyć." - Oscar Wilde
Szukaj     Szukaj wg branż
Powiększ +

2020-06-30 Wyścig wyborczy trwa

Kampania wyborcza w wyborach prezydenckich 2020 była długa i będzie trwać nadal – w drugiej turze zmierzą się prezydent Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski. Platforma w trakcie kampanii zmieniła kandydata, co pogrzebało szanse na drugą turę dla Szymona Hołowni i Władysława Kosiniaka-Kamysza. Przypomnijmy sobie, jak wyglądały ostatniej miesiące w polskiej polityce. Począwszy od 15 lutego, czyli oficjalnej inauguracji kampanii prezydenta Andrzeja Dudy.


Sala wypełniona po brzegi, pełno biało-czerwonych flag – tak swój wyborczy wyścig rozpoczynał prezydent Andrzej Duda.



– Niech żyje Polska! – wołał szef państwa polskiego.



Andrzej Duda narzucił mocne tempo. To tempo chcieli wytrzymać Platforma Obywatelska i ich kandydatka Małgorzata Kidawa-Błońska.



– Z tego miejsca w imieniu nas wszystkich mówię: Małgosiu, wszyscy jesteśmy twoim sztabem wyborczym – powiedział Borys Budka, przewodniczący PO, na początku kampanii.



Z tą kandydaturą Platforma wiązała ogromne nadzieje.



– Dzisiejsza Polska pogrąża się w chaosie – wskazywała Małgorzata Kidawa-Błońska.



Ale w chaosie tak naprawdę pogrążyła się Platforma. Po bojkocie wyborów korespondencyjnych Małgorzata Kidawa-Błońska musiała zrezygnować.



– Ponoszę odpowiedzialność za to, co się wydarzyło, bo spadki sondażowe zostały spowodowane tym, że Polacy nie wiedzieli, czy biorę udział w tych wyborach czy nie – mówiła wówczas.



Wybory prezydenckie miały odbyć się początkowo 10 maja. I pewnie by się odbyły, ale wewnątrz obozu władzy jeden człowiek powiedział twarde: „Nie”.



– Podaję się do dymisji – oznajmił na początku kwietnia Jarosław Gowin, lider Porozumienia.



Wrzało w Platformie, wrzało wewnątrz PiS-u. Do Jarosława Gowina dołączyła opozycja, przychylni jej samorządowcy i Senat. Wybory zostały zablokowane. Rozpoczęło się szukanie winnych.



– Rachunek za nieprzeprowadzone wybory powinien zapłacić Senat i powinni zapłacić samorządowcy – podkreślał Marek Suski, poseł PiS.



Platforma winiła Jacka Sasina, który nadzorował Pocztę Polską. Ale sama przecież na blokadzie wyborów skorzystała. Zmieniła kandydata.



– Jednomyślną rekomendacją zarządu krajowego PO, przedstawioną naszym koalicjantom, jest rekomendacja dla prezydenta Rafała Trzaskowskiego – poinformował wówczas Borys Budka.



Rafał Trzaskowski szybko odzyskał zaufanie wyborców Platformy. Klęskę ponieśli ci, którzy jeszcze przed 10 maja liczyli na drugą turę.



– To nawet odniesienie się do mnie dzisiaj Andrzeja Dudy pokazuje, że obawia się mnie w drugiej turze najbardziej – wskazywał Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL, który ostatecznie w I turzewedług wyników exit poll – otrzymał 2,6 proc.



I Władysław Kosiniak-Kamysz, i Szymon Hołownia nie chcieli bojkotować wyborów. Także tych korespondencyjnych. Teraz już wiemy, że to oni, wtedy, kiedy Platforma zmieniła kandydata, stracili najwięcej.



– Nadal, po tych 15 latach, bardzo trudno jest przebić się nowemu kandydatowi, który pokonałby, czy to kandydata PO, czy to kandydata PiS – zaznaczył Bartosz Brzyski, politolog.



10 maja lokale wyborcze były zamknięte. W międzyczasie Jarosław Kaczyński porozumiał się z Jarosławem Gowinem, a PKW orzekła, że marszałek Sejmu ma ogłosić nowy termin głosowania.



– Datę wyborów wyznaczam na niedzielę dnia 28 czerwca 2020 roku – oznajmiła Elżbieta Witek.



Kampania Rafała Trzaskowskiego nabierała tempa. Była zbudowana wokół silnego sprzeciwu. Sprzeciwu wobec rządu PiS-u.



– Przede wszystkim mamy dość polityków, którzy się zachowują, jak kaznodzieje i próbują nas cały czas czegoś uczyć – wskazywał Rafał Trzaskowski.



Na sprzeciwie budował też prezydent Andrzej Duda. Ale sprzeciwie wobec tego wszystkiego, co działo się przed 2015 rokiem.



– Pała i kule były odpowiedzią na robotnicze protesty – taka prawda – na protesty górników – podkreślał prezydent Andrzej Duda.



Andrzej Duda oparł kampanię o to, co robił przez całą prezydenturę: o spotkania z rodakami. Ten wyścig wciąż się toczy. Przed nami dogrywka.


TV Trwam News


 


Żródło: radiomaryja.pl, 28





mj

 Aktualności
15/08 [TYLKO U NAS] B. Nowak: Prawa strona ustępuje lewicy ws. ideologii LGBT
15/08 Wsparcie Polskiego Funduszu Rozwoju dla firm
15/08 [TYLKO U NAS] Dr hab. A. Zybertowicz o agresywnych działaniach osób LGBT: Mam wrażenie, że jest to próba kontynuacji operacji opozycji w bardziej agresywnej postaci. Świadomie skierowana jest na święte dla chrześcijan symbole
14/08 [TYLKO U NAS] J. Budziaszek: Polacy muszą zrozumieć, że ze wszelką zarazą może sobie poradzić nie człowiek, tylko Matka Najświętsza, która jest nam dana na obronę
14/08 MZ apeluje o zachowanie zasad sanitarnych
14/08 [TYLKO U NAS] Ks. dr D. Chmielewski SDB o akcji ,,Zaadoptuj nieprzyjaciela Kościoła": Modlimy się każdego dnia Koronką do Bożego Miłosierdzia za tego, którego Matka Boża i Pan Jezus wskażą nam w sercu
13/08 Śledzenie przesyłki czyli gdzie jest moja przesyłka?
 Duchowość, Religia, Kościół
15/08 Nie ma trudu tak wielkiego jak modlitwa
15/08 Rozważnie stawiajmy kroki miłości...
14/08 Świat monastyczny a ekumenizm
14/08 Historia i znaczenie medalionów św. Benedykta w kościele tynieckim


 © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o. (18) 4490077; 509 740 777 ; e-mail: biuro@iap.pl

www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł