Portal Wtorek - 14 lipca 2020 Kamili, Kamila, Marcelego     
Szukaj     Szukaj wg branż
Powiększ +

2020-05-29 KE zaprezentowała plan odbudowy gospodarki Unii Europejskiej po epidemii koronawirusa; Polska otrzyma w ramach wsparcia 64 mld euro

Polska będzie jednym z czterech państw, które otrzyma największą sumę bezzwrotnych dotacji z Unii Europejskiej. Komisja Europejska przedstawiła w środę projekt kolejnego budżetu unijnego oraz mechanizm odbudowy unijnej gospodarki po epidemii Covid-19.


Na wyjście z kryzysu ma trafić 750 mld euro. 500 mld euro będzie miało charakter bezzwrotnych grantów, a 250 mld – formę pożyczek. Polska może liczyć na blisko 64 mld euro. Premier Mateusz Morawiecki wskazał, że dotacje zasilą kluczowe dla naszego kraju obszary.



– Ten przedstawiony wstępnie przez Komisję Europejską plan w ramach europejskiego instrumentu odbudowy to bardzo dobry punkt wyjścia. On zwiększa realne środki, które wpłyną do Polski w tych przede wszystkim obszarach, na których nam najbardziej zależało, a więc zwiększa środki dostępne na politykę spójności i to znacząco – o około 55 mld euro łącznie dla całej polityki spójności w Unii Europejskiej – i z tego znacząca bardzo proporcja także dla Polski. Na wspólną politykę rolną łącznie o ok. 24 mld  wzrostu – podkreślił Mateusz Morawiecki.



Minister ds. UE Konrad Szymański ocenił, że propozycja Komisji Europejskiej to dobry grunt pod dalsze negocjacje. Polityk wskazał, że zarówno przyszły budżet, jak i mechanizm odbudowy powinien odpowiadać potrzebom naszej gospodarki. Konrad Szymański zapowiedział, że w najbliższych dniach ruszą prace nad krajowym programem, który wpisze się w Fundusz Odbudowy Gospodarczej.



– Polska z pewnością skorzysta na podniesieniu alokacji w polityce spójności, w polityce rolnej, w polityce sprawiedliwej transformacji klimatycznej. Z całą pewnością, biorąc pod uwagę kształt funduszu odbudowy, czyli  bardzo duży komponent grantowy, Polska będzie jednym z głównych beneficjentów tego funduszu odbudowy. Już w tych dniach zabieramy się za przygotowanie takiego programu odbudowy, krajowego programu odbudowy, który by dobrze zmieścił się w ramach planowanych działań komisji Europejskiej, który pozwoliłby na wysoką absorpcję i szybką absorpcję tych pieniędzy ze strony Polski – zaznaczył Konrad Szymański.



Środki na odbudowę unijnej gospodarki po epidemii to dodatkowy mechanizm obok unijnego budżetu na lata 2021 – 2027. Zgodnie z propozycją KE, ma on wynieść ponad 1 bilion euro. Negocjacje w sprawie unijnego budżetu oraz mechanizmu odbudowy mają odbyć się 18 i 19 czerwca.


RIRM


Żródło: radiomaryja.pl, 27





mj

 Aktualności
14/07 Europejski nakaz aresztowania za alimenty
14/07 [TYLKO U NAS] Min. Z. Ziobro: Jeśli nie podejmiemy realnych działań, będziemy mieć w Polsce Dublin albo sytuację, która jest na Malcie
14/07 Koalicja Obywatelska będzie podważać decyzję Polaków?
14/07 Kontrowersje wokół unijnego pakietu mobilności. Nowe regulacje uderzają w polskich przewoźników drogowych
14/07 Walka z depresją
14/07 Pierwsza dama apeluje o szacunek
13/07 PILNE! Andrzej Duda wygrał wybory. Zdobył 51,21 procent głosów. PKW twierdzi, że wynik wyborów już się nie zmieni
13/07 Najnowsze dane dotyczące frekwencji
13/07 Uwaga na oszustów
13/07 W Warszawie może powstać siedziba Europejskiego Centrum dot. Cyberbezpieczeństwa
13/07 ,,K. Wojtyła od-czytany" - projekt Muzeum Domu Rodzinnego Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach
13/07 Fiskus przypomina czego nie można przywozić do Polski
13/07 Akcja ,,Tornister Pełen Uśmiechów" - dzieci otrzymają komputery do nauki zdalnej
13/07 Wzrost w branży sprzedaży bezpośredniej
 Duchowość, Religia, Kościół
14/07 Czy jest to winą człowieka, że nie rozumie?
13/07 [TYLKO U NAS] Ks. bp T. Bronakowski: Człowiek stworzony przez Boga nie jest ukończonym dziełem Mistrza. By być osobowością ciekawą, piękną trzeba pracować nad swym życiem
13/07 ,,Reguła" św. Benedykta i jego żywot


 © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o. (18) 4490077; 509 740 777 ; e-mail: biuro@iap.pl

www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł