Portal Wtorek - 14 lipca 2020 Kamili, Kamila, Marcelego     
Szukaj     Szukaj wg branż
Powiększ +

2020-05-28 Komunistyczne zbrodnie bez kary? Apel ws. nowelizacji ustawy o IPN

W ustawie o IPN potrzebny jest zapis o tym, że żadna zbrodnia komunistyczna nie ulegnie przedawnieniu. Apeluje o to Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych.


1 sierpnia tego roku przedawnieniu ulegną zbrodnie komunistyczne poza zabójstwami. Tak wynika z ustawy o IPN – mówił szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.– Kiedy w latach 90. powstawała ustawa o IPN, założono optymistycznie, że w ciągu 30 lat wszystkie zbrodnie komunistyczne ulegną osądzeniu, stąd też czas przedawnienia tych zbrodni upływa 1 sierpnia 2020 roku – powiedział Jan Józef Kasprzyk.Niestety dawne zbrodnie nie zostały rozliczone. Ich katalog jest długi. Najpoważniejsze to mordy na przeciwnikach politycznych. Te przestępstwa będą ścigane jeszcze przez 10 lat. Już za ponad 2 miesiące mogą się przedawnić takie zbrodnie jak tortury, pobicia, nielegalne uwięzienia, bezprawne wyroki sądowe, inwigilacje, zastraszania, bezpodstawne zwolnienie z pracy.


Przedawnienie w praktyce oznacza to, że ich sprawcy nie będą już ścigani przez prokuratorów pionu śledczego IPN – zauważył dr Jerzy Bukowski, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie.– Jest oburzające, że na mocy porozumień Okrągłego Stołu, a może raczej pod tym stołem zawieranych, w dalszym ciągu, jeżeli jest ktoś pociągany do odpowiedzialności z komunistycznych oprawców, to tylko szeregowi wykonawcy, natomiast mocodawcy od Jaruzelskiego i Kiszczaka już nie żyjących począwszy, zawsze się jakoś od tego wymigiwali – oznajmił dr Jerzy Bukowski.Pilnej nowelizacji ustawy o IPN domagają się działacze opozycji antykomunistycznej. Stowarzyszenie Godność wystosowało do posłów specjalny Apel.„Dziś jako byli represjonowani zwracamy się do posłów Zjednoczonej Prawicy, aby znowelizować ustawę o IPN, tak aby z dniem 1 sierpnia br. nie uległy przedawnieniu komunistyczne zbrodnie. Apelujemy, aby ustawowo pozbawić stopni wojskowych sędziów i prokuratorów wydających wyroki w procesach politycznych w PRL” – zaapelowało Stowarzyszenie Godność.Wymiar sprawiedliwości III RP przez ostatnie 30 lat nie osądził wielu zbrodni komunistycznych, dlatego Andrzej Michałowski ze Stowarzyszenia Godność kieruje specjalną prośbę do prezesa PIS Jarosława Kaczyńskiego.– Panie prezesie proszę swoim autorytetem nie pozwolić na to, aby te zbrodnie zostały zamiecione pod dywan – powiedział Andrzej Michałowski.Wielu parlamentarzystów deklaruje poparcie dla nowelizacji ustawy o IPN między innymi senator Jan Maria Jackowski.– Najlepiej jakby to rząd wystąpił z inicjatywą w tym zakresie. W innym wypadku byśmy mieli taką sytuację, że po prostu rozliczenie zbrodni komunistycznych w III RP stało się po prostu fikcją – zaakcentował Jan Maria Jackowski.Zbrodnie komunistyczne w ogóle nie powinny ulegać przedawnieniu – podkreślił Jan Józef Kasprzyk.– Istnieje oczywista konieczność nowelizacji ustawy o IPN i wprowadzenie przepisu, który byłby symetryczny w przypadku zbrodni komunistycznych do zbrodni nazistowskich – podsumował Jan Józef Kasprzyk.Wielu sprawców zabójstw na kapłanach i działaczach opozycji nie zostało rozliczonych ze zbrodni. Dotyczy to m.in. zamordowania ks. Stanisława Niedzielaka i ks. Sylwestra Zycha. Nie wskazano także zleceniodawców zabójstwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki.


TV Trwam News


Żródło: radiomaryja.pl, 26

mj

 Aktualności
14/07 Europejski nakaz aresztowania za alimenty
14/07 [TYLKO U NAS] Min. Z. Ziobro: Jeśli nie podejmiemy realnych działań, będziemy mieć w Polsce Dublin albo sytuację, która jest na Malcie
14/07 Koalicja Obywatelska będzie podważać decyzję Polaków?
14/07 Kontrowersje wokół unijnego pakietu mobilności. Nowe regulacje uderzają w polskich przewoźników drogowych
14/07 Walka z depresją
14/07 Pierwsza dama apeluje o szacunek
13/07 PILNE! Andrzej Duda wygrał wybory. Zdobył 51,21 procent głosów. PKW twierdzi, że wynik wyborów już się nie zmieni
13/07 Najnowsze dane dotyczące frekwencji
13/07 Uwaga na oszustów
13/07 W Warszawie może powstać siedziba Europejskiego Centrum dot. Cyberbezpieczeństwa
13/07 ,,K. Wojtyła od-czytany" - projekt Muzeum Domu Rodzinnego Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach
13/07 Fiskus przypomina czego nie można przywozić do Polski
13/07 Akcja ,,Tornister Pełen Uśmiechów" - dzieci otrzymają komputery do nauki zdalnej
13/07 Wzrost w branży sprzedaży bezpośredniej
 Duchowość, Religia, Kościół
14/07 Czy jest to winą człowieka, że nie rozumie?
13/07 [TYLKO U NAS] Ks. bp T. Bronakowski: Człowiek stworzony przez Boga nie jest ukończonym dziełem Mistrza. By być osobowością ciekawą, piękną trzeba pracować nad swym życiem
13/07 ,,Reguła" św. Benedykta i jego żywot


 © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o. (18) 4490077; 509 740 777 ; e-mail: biuro@iap.pl

www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł