Portal Wtorek - 14 lipca 2020 Kamili, Kamila, Marcelego     
Szukaj     Szukaj wg branż
Powiększ +

2020-05-27 Solidarni z Misją. Pomoc Kościołowi w Potrzebie wraz z Fundacją o. Werenfrieda zaprasza ludzi dobrej woli do kampanii ,,Maseczka dla misjonarza"

Przed błogosławieństwem udzielonym wszystkim ludziom, Urbi et Orbi, miastu i światu, papież Franciszek powiedział: Podobnie jak uczniów z Ewangelii ogarnęła nas niespodziewana i gwałtowna burza. Uświadomiliśmy sobie, że jesteśmy w tej samej łodzi, wszyscy słabi i zdezorientowani, ale jednocześnie ważni, wszyscy wezwani do wiosłowania razem, wszyscy potrzebujący, by pocieszać się nawzajem”.


Nadeszła godzina wspólnoty – wspólnoty świętych, wspólnoty miłości. „Nikt zaś z nas nie żyje dla siebie i nikt nie umiera dla siebie” – pisze Święty Paweł do Rzymian (14,7). Gdy od Azji poprzez Europę aż po Amerykę epidemia niczym fale tsunami rozlewa się po krajach ofiarodawców, z całego świata rozbrzmiewa echo miłości: „Modlimy się i czuwamy w intencji lekarzy, chorych i wszystkich, którzy walczą o życie”. Tak na przykład piszą redemptorystki kontemplacyjne ze Lwowa. Wraz z karmelitankami z Sarajewa (Bośnia i Hercegowina) dziękują one wszystkim ofiarodawcom i proszą o „Boże miłosierdzie dla wszystkim potrzebujących w tym czasie, zwłaszcza za chorych na koronawirusa oraz tych, którzy boją się o swoje życie”. Ze zgliszczy Haiti i ruin Aleppo, z cel klarysek w Bośni i karmelitanek w Nigerii, z ubogich lepianek w Indiach i dzielnic nędzy w Ameryce Łacińskiej – zewsząd docierają do nas słowa pociechy i duchowego pokrzepienia. Są to świadectwa obecności wspólnoty, prawdziwości słów Apostoła Pawła: „Gdy cierpi jeden członek, współcierpią wszystkie inne członki”, ponieważ jesteśmy „Ciałem Chrystusa i poszczególnymi Jego członkami” (1 Kor 12,26–27).


Siostry klauzurowe w Sofii w Bułgarii tak wyrażają tę prawdę: „W tym niezwykle trudnym czasie bardziej niż kiedykolwiek uświadamiamy sobie, jak bardzo jesteśmy od siebie zależni, jak bardzo się nawzajem potrzebujemy. Wszyscy razem jesteśmy jednym Ciałem. My, siostry ukryte przed oczami świata, staramy się być sercem tego Ciała, aby Boża łaska mogła przez nas działać i płynąć do innych członków. Codziennie się za Was modlimy”.


Nikt nie cierpi dla siebie i nie umiera dla siebie. Ze swoich – jak mawiał o. Werenfried – „twierdz Boga” siostry uderzają w pandemię salwami modlitwy.„Codziennie modlimy się i prosimy o zdrowie dla naszych ofiarodawców i ich rodzin oraz o ustanie pandemii” – piszą greckokatolickie siostry z Borków Wielkich na Ukrainie.„Błagamy Boga w intencji żyjących w bólu i lęku; za tych, którzy są chorzy i przerażeni, za lekarzy i wszystkich, od których zależy powstrzymanie pandemii. Niech Pan ich błogosławi, a Niepokalana Matka Boża otoczy płaszczem opieki” – dodają siostry.


Wirus niczym burza szaleje na świecie. Wszystkie zabezpieczenia chwieją się w jej podmuchach. Jest to sytuacja, w której Jezus pyta uczniów w łodzi: „Czemu tak bojaźliwi jesteście? Jakże brak wam wiary!” (Mk 4,40). Żywymi odpowiedziami na te słowa są uczynki miłości wszystkich tych, którym od lat pomagamy znosić cierpienia i trwać w posłudze wobec Boga. Są nimi paczki z żywnością dla zamkniętych w kwarantannie ubogich rodzin, zanoszone przez siostry boromeuszki na Filipinach. Należy do nich posługa małych wspólnot chrześcijańskich w Indiach, które wraz z księżmi biskupami i diakonami rozdają na ulicach wodę, maseczki ochronne i środki odkażające. Odpowiedzi takiej udzielają poprzez posługę miłości, jak siostra Magdalena w Kijowie, odwiedzająca starszych, schorowanych ludzi oraz ksiądz biskup Jean Désinord na Haiti, który biciem w dzwon wzywa wiernych na modlitwę o ustanie pandemii.


Jakież to wspaniałe przykłady miłości bliźniego! Mieszkańcy Haiti sami nic nie mają. Co drugi żyje poniżej progu ubóstwa. Czterech na pięciu Haitańczyków nie ma pracy. Życie na ulicach zamarło. Błyskawiczny wybuch epidemii zepchnąłby najuboższy kraj półkuli zachodniej w głęboką przepaść.


Podobnie wygląda sytuacja ubogich w Indiach. Za zarządzanie kryzysowe odpowiada s. Christin Joseph, dyrektor organizacji zrzeszającej małe wspólnoty chrześcijańskie. „Podjęliśmy systematyczną modlitwę w rodzinach. Codziennie o 19.00 domownicy gromadzą się i odmawiają Różaniec w intencji chorych na koronawirusa na całym świecie”. S. Christin wie, że większość modlących się to pracownicy najemni bez zabezpieczenia społecznego. Zamrożenie gospodarki pozbawiło ich źródła skromnych dochodów. Wielu patrzy z niepokojem w przyszłość, ale ich wiara jest żywa.


Odpowiedzi miłości udzielili również liczni księżą na całym świecie, którzy posługiwali chorym aż do śmierci. Mieli w sobie wiarę. „Giniemy!” – wołali uczniowie w łodzi. Im wiary zabrakło. Po Zmartwychwstaniu zaczęli się jednak nawzajem umacniać. Widzialnymi filarami młodego Kościoła byli św. Piotr i Najświętsza Maryja Panna; pozostają nimi po dziś dzień. Niewidzialnymi filarami zaś w czasie tego kryzysu są świadkowie wiary – misjonarze, nasi bracia i siostry. Jak wszyscy wiemy, cały świat rzuca wyzwanie koronawirusowi, by chronić społeczeństwo. Codziennie słyszymy wiadomości o nowych zarażonych. Wiele osób zostało dotkniętych chorobą, wiele osób w Europie zmarło. Przede wszystkim nasza organizacja Pomoc Kościołowi w Potrzebie i jej członkowie, wyrażają swoją serdeczną solidarność. Jednoczymy się z wszystkimi misjonarzami na całym świecie – szczególnie z polskimi misjonarzami, których wspieramy od lat.


Setki księży (tylko we Włoszech ponad 100) i sióstr oddało swoje życie posługując chorym! Również i my włączamy się w ten piękny łańcuch solidarności poprzez ogólnopolską kampanię „Maseczka dla misjonarza”. Nasza tytułowa „maseczka” – to szeroka ochrona tych, którzy bezinteresownie od zawsze: ewangelizują, uczą, leczą, pielęgnują, pomagają. Zebrane środki zostaną przeznaczone na zakup respiratorów, środków do dezynfekcji, ale przede wszystkim maseczek dla misjonarzy pracujących, w obozach dla uchodźców na terenie Libanu i Syrii oraz ich podopiecznych, gdzie obecnie panuje dramatyczna sytuacja. Bądźmy solidarni z Misją!


o. Andrzej Paś, Pomoc Kościołowi w Potrzebie/radiomaryja.pl


Żródło: radiomaryja.pl, 25

mj

 Aktualności
14/07 Europejski nakaz aresztowania za alimenty
14/07 [TYLKO U NAS] Min. Z. Ziobro: Jeśli nie podejmiemy realnych działań, będziemy mieć w Polsce Dublin albo sytuację, która jest na Malcie
14/07 Koalicja Obywatelska będzie podważać decyzję Polaków?
14/07 Kontrowersje wokół unijnego pakietu mobilności. Nowe regulacje uderzają w polskich przewoźników drogowych
14/07 Walka z depresją
14/07 Pierwsza dama apeluje o szacunek
13/07 PILNE! Andrzej Duda wygrał wybory. Zdobył 51,21 procent głosów. PKW twierdzi, że wynik wyborów już się nie zmieni
13/07 Najnowsze dane dotyczące frekwencji
13/07 Uwaga na oszustów
13/07 W Warszawie może powstać siedziba Europejskiego Centrum dot. Cyberbezpieczeństwa
13/07 ,,K. Wojtyła od-czytany" - projekt Muzeum Domu Rodzinnego Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach
13/07 Fiskus przypomina czego nie można przywozić do Polski
13/07 Akcja ,,Tornister Pełen Uśmiechów" - dzieci otrzymają komputery do nauki zdalnej
13/07 Wzrost w branży sprzedaży bezpośredniej
 Duchowość, Religia, Kościół
14/07 Czy jest to winą człowieka, że nie rozumie?
13/07 [TYLKO U NAS] Ks. bp T. Bronakowski: Człowiek stworzony przez Boga nie jest ukończonym dziełem Mistrza. By być osobowością ciekawą, piękną trzeba pracować nad swym życiem
13/07 ,,Reguła" św. Benedykta i jego żywot


 © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o. (18) 4490077; 509 740 777 ; e-mail: biuro@iap.pl

www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł