Portal Czwartek - 4 czerwca 2020 Christy, Helgi, Karola      "Mądrość musisz sam z siebie własną dobyć pracą". Adam Mickiewicz
Szukaj     Szukaj wg branż
Powiększ +

2020-05-22 Rząd nie planuje na razie przywrócenia niedziel handlowych. A. Bujara: Niedziela zawsze była najsłabszym dniem w obrotach i niedziela nie uratuje nowych miejsc pracy

Wicepremier Jadwiga Emilewicz oceniła, że jest za wcześnie, żeby mówić o przywróceniu niedziel handlowych. Szefowa resortu rozwoju wskazała, że ewentualna dyskusja na ten temat będzie możliwa po pierwszym miesiącu odmrożenia gospodarki.


Wicepremier zaznaczyła, że resort obserwuje ruch klientów w sklepach oraz nowe nastroje konsumenckie. Jadwiga Emilewicz dodała, że przed pandemią handel w internecie był na poziomie 5 proc, a w ciągu pięciu tygodni wzrósł do poziomu 20 procent.


Alfred Bujara, przewodniczący Krajowej Sekcji Pracowników Handlu NSZZ ,,Solidarność”, wskazał, że w słowach wicepremier nie widzi zagrożenia dla wolnych niedziel w handlu.– Nie widzę w tych słowach żadnego zagrożenia dla funkcjonowania wolnych niedziel w handlu, bo nie ma na dzisiaj potrzeby do otwierania sklepów w niedziele. Niedziela zawsze była najsłabszym dniem w obrotach i niedziela nie uratuje nowych miejsc pracy. Sprzedaż detaliczna w okresie ostatnich dwóch lat funkcjonowania ustawy wręcz przeciwnie wzrosła, a więc małe sklepy skorzystały, ale przede wszystkim również skorzystała gastronomia, hotelarstwo i szeroko pojęte usługi – mówił Alfred Bujara.Dzisiaj ta branża jest w najtrudniejszej sytuacji – kontynuował.– To właśnie niedziela może im pomóc w odrobieniu strat, tak było w ostatnich dwóch latach. Problem leży w wysokości czynszu dla najemców w galeriach handlowych. One wręcz nie przystają do rzeczywistości, są za wysokie i tutaj należy szukać rozwiązania. Nie można kosztów kryzysu przerzucać na pracowników. Czy ma być tak jak zawsze, że koszty kryzysu poniosą najbiedniejsi? Na to jako związek „Solidarność” i związek handlu nie pozwolimy. Nie pozwolimy, aby pracownicy handlu ponosili koszty tego kryzysu – powiedział szef handlowej „Solidarności”.Alfred Bujara dodał, że dzięki ustawie ograniczającej handel w niedzielę pracownicy sektora mają więcej czasu na odpoczynek z rodziną.


Pod koniec marca wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz mówiła, że rząd nie przewiduje wznowienia handlu w niedziele.


W ramach tarczy antykryzysowej dopuszczono, by sklepy objęte zakazem handlu mogły przyjmować w niedzielę towar oraz wykładać go na półki.


RIRM


Żródło: radiomaryja.pl, 21

mj

 Aktualności
04/06 [TYLKO U NAS] Dr P. Gawryszczak: Prezydent A. Duda powinien zwiększyć swoją obecność w powiatach. Jego kontakt z ludźmi w terenie był bardzo dobry
04/06 [TYLKO U NAS] P. Szubarczyk: Zbrodnie komunistyczne nie powinny pójść w zapomnienie. Powinny być rozliczone
04/06 Dzięki Fundacji Redemptoris Missio kolejna pomoc trafi do Republiki Środkowoafrykańskiej
03/06 Wraca ruch lotniczy
03/06 Trwają prace nad nowelizacją ustawy o IPN, by zbrodnie komunistyczne nie uległy przedawnieniu
03/06 Przed wakacjami nie będzie powrotu do szkół na tradycyjne zajęcia
03/06 [TYLKO U NAS] Prof. G. Kucharczyk: Epidemia ujawniła głęboki kryzys wiary. Jesteśmy na krawędzi utraty poczucia sacrum wobec najważniejszego sakramentu Kościoła
 Duchowość, Religia, Kościół
04/06 Przewodniczący Episkopatu: Kościół w Polsce potrzebuje stałej komunikacji z zagranicą
03/06 Red. M. Rutkowska w ,,Naszym Dzienniku": Czy Kościół, dając tak szerokie pole do działania środowiskom lewicowym, własnymi rękami nie kręci bicza na swoją głowę?


 © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o. (18) 4490077; 509 740 777 ; e-mail: biuro@iap.pl

www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł