Przejdź do treści
Przejdź do stopki

[TYLKO U NAS] Prof. M. Ryba: Wielki Post, epidemia i czas kwarantanny to szansa, żeby uzmysłowić sobie, kto jest Stwórcą świata i do kogo idziemy

Treść

Wielki Post oraz epidemia, czas kwarantanny jest szansą, żeby uzmysłowić sobie, kto jest władcą świata, kto jest Stwórcą świata i do kogo idziemy. I że jest to ta pierwsza prawda zawarta w pierwszym przykazaniu. Fundamentalna, jeżeli bierzemy pod uwagę nasze życie i rozumienie celu naszego życia – powiedział prof. Mieczysław Ryba, historyk, w sobotnim felietonie z cyklu „Myśląc Ojczyzna” w TV Trwam.

Prof. Mieczysław Ryba zwrócił uwagę, że „epidemia koronawirusa rozlała się po całym świecie i jako chrześcijanie, bo jest to okres Wielkiego Postu, próbujemy raz za razem podjąć refleksję, co to wszystko znaczy, co też Pan Bóg przez te wszystkie znaki chce i ma nam do powiedzenia”.

– Zawsze w czasie Wielkiego Postu staramy się podjąć refleksję nad swoim życiem, nad swoimi grzechami. Staramy się przez post, przez jałmużnę, przez pójście do sakramentu pokuty nawrócić. Nawrócić z tego, gdzie popełniamy błędy, gdzie są zaniedbania, gdzie są po prostu nasze grzechy. Oczywiście grzechy mamy te indywidualne, ale również te zbiorowe, są też grzechy wspólnotowe. Coś, co dzieje się złego w naszym życiu narodowym. Coś, co złego się dzieje w naszych wspólnotach lokalnych czy w Kościele. Pytanie, czy oprócz nawróceń indywidualnych mamy się z czego nawracać jako naród. Czy mamy się z czego nawracać jako cała wspólnota chrześcijańska, świat zachodu – podkreślił historyk.

Wykładowca akademicki wskazał, iż należy podjąć refleksję nad tym, co może nam zagrażać ze strony duchowej.

– Patrzymy na tę przestrzeń intelektualną. Najbardziej niszczy nasze życie w przestrzeni życia intelektualnego, w sferze rozumu kłamstwo, fałsz, jakaś fałszywa wizja człowieka lub ten fundamentalny fałsz, jaki zapanował w świecie zachodnim. Mianowicie fałsz, że Boga nie ma lub że Bogiem jest natura. To wszystko sprowadza nas chrześcijan na manowce synkretyzmu religijnego, czczenia sił natury, wyobrażeń, które miały miejsce w pogańskich czasach i nagle do tego zaczęliśmy wracać. A to przecież nie natura jest Bogiem, tylko Bóg, który transcenduje to wszystko, i który stworzył nas i cały wszechświat. W tym względzie absolutnie do tej prawdy należy wrócić. Wielki Post oraz epidemia, czas kwarantanny jest szansą, żeby uzmysłowić sobie, kto jest władcą świata, kto jest Stwórcą świata i do kogo idziemy. I że jest to ta pierwsza prawda zawarta w pierwszym przykazaniu. Fundamentalna, jeżeli bierzemy pod uwagę nasze życie i rozumienie celu naszego życia – zaznaczył.

Historyk zwrócił uwagę, że kolejny element zarazy, która nas dotyka, ma miejsce w przestrzeni moralnej, w przestrzeni naszych decyzji.

– Z jednej strony upadamy jako indywidualni ludzie, ale z drugiej strony wspólnotowo. Świat zachodni zaczął nie tylko grzeszyć i to grzeszyć na sposób sodomski (grzechy przeciw naturze), ale również chwalić się tym grzechem. Te wszystkie ideologiczne demonstracje, także po ulicach naszych miast, kiedy do cnoty zostały podniesione grzechy sprzeczne z naturą – szczególnie w dziedzinie seksualnej – kiedy zaczęto do cnoty podnosić nawet kwestię zabójstwa, czyli chodzi o aborcję, mówiono, że to jest wybawienie, szczególnie dla wolności kobiet; to wszystko w sposób oczywisty pokazuje, że zabrnęliśmy w cywilizację śmierci i musimy się w tym względzie nawrócić – zauważył prof. Mieczysław Ryba.  

Nawrócenie ma się przejawić „w przestrzeni poznania świata i w przestrzeni działania, czyli w przestrzeni moralnej wymagamy oczyszczenia” – dodał.

– Nieprzypadkowo Pan Bóg daje nam pewne znaki. To wszystko powinno nas ostatecznie doprowadzić do nawrócenia w perspektywie religijnej, a więc to, co ostatecznie uzasadnia nasze życie i pokazuje ten ostateczny cel życia. (…) Jeśli to zaniedbamy, nie wykorzystamy tego trudnego, tragicznego czasu epidemii, kiedy ludzie zaczynają się reflektować nad swoim własnym życiem, jeśli w to nie wejdzie Kościół, to w to miejsce wejdą sekty, które w sposób fałszywy będą głosić swoje prawdy – podsumował wykładowca akademicki.

radiomaryja.pl

 

Żródło: radiomaryja.pl, 6 kwietnia 2020

Autor: mj