Przejdź do treści
Przejdź do stopki

W niedzielę w stolicy odbędą się główne uroczystości Narodowego Dnia Pamięci ,,Żołnierzy Wyklętych". W wielu miejscowościach trwają już lokalne uroczystości

Treść

Byli prześladowani, katowani, a nawet mordowani przez aparat komunistycznej władzy. Żołnierze Wyklęci oddali za wolną Polskę wszystko – nawet życie. 1 marca obchodzimy dzień ich pamięci. Choć centralne obchody odbędą się w Warszawie w niedzielę, to już teraz trwa wiele lokalnych uroczystości.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” obchodzimy 1 marca na pamiątkę tragicznych wydarzeń z 1951 roku.

– Wówczas zamordowano siedmiu członków ostatniej IV komendy zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, organizacji będącej faktycznym, bezpośrednim kontynuatorem tradycji Armii Krajowej, Związku Walki Zbrojnej, wcześniej Służby Zwycięstwu Polski, czyli Polskiego Państwa Podziemnego i jego głównej siły zbrojnej – wskazał prof. Mirosław Golon, dyrektor IPN w Gdańsku.

Ofiar komunistycznej władzy było jednak znacznie więcej.

Większość tych żołnierzy została zamordowana potajemnie, została okrutnie pokrzywdzona w czasie brutalnych, pełnych tortur prześladowań i śledztw. Została potem pochowana w miejscach ukrytych przed najbliższymi, przed rodzinami i bardzo dużo części z nich do dzisiaj szukamy – podkreślił prof. Mirosław Golon.

Takich osób były tysiące.

W całej Polsce od kilku dni trwają lokalne uroczystości upamiętniające Żołnierzy Wyklętych. W Piątek odbędą się m.in. w Wejherowie.

– Nasze działania przede wszystkim ukierunkowane w celu utrwalenia pamięci o Żołnierzach Wyklętych wśród młodzieży. Pamięci o patriotyzmie dla wolnej Polski – podkreślił Franciszek Sychowski, działacz NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania w Wejherowie.

Uroczystości w Wejherowie odbędą się przy rondzie imienia Żołnierzy Wyklętych o godz. 19.00. Odbędzie się prelekcja historyczna, występ słowno-muzyczny oraz symboliczne zapalenie zniczy.

– Chcemy wspomnieć ofiary Żołnierzy Wyklętych i innych osób represjonowanych w czasie powojennym – wskazała Jolanta Węsierska, prezes Stowarzyszenia Wsparcia Osób Niepełnosprawnych i Seniorów „Żyj godnie”.

Z rąk komunistów ginęli nie tylko żołnierze, którzy brali udział w zbrojnym oporze, ale także ci, którzy uczestniczyli w szeroko rozumianym oporze społecznym przeciwko socjalistycznemu systemowi.

– Dla mnie przede wszystkim jest to autorytet, ponieważ jednak nie tak łatwo postawić się władzy, nie tak łatwo postawić się przeciwnikom, nie tak łatwo pokazać swoją godność, swój patriotyzm – zaznaczyła Kornelia Paczowska z Hufca ZHP Wejherowo.

Centralne uroczystości upamiętniające Żołnierzy Wyklętych odbędą się w niedzielę o godz. 14.00 na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego. W wydarzeniu wezmą udział prezydent Andrzej Duda oraz minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. W trakcie obchodów prezydent wręczy ośmiu oficerom Wojska Polskiego awanse generalskie, a ponad 2 tysiące żołnierzy służby przygotowawczej złoży przysięgę wojskową.

TV Trwam News

Źródło: radiomaryja.pl, 27

 

Autor: mj

Tagi: Warszawa Żołnierze wyklęci