Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Klimatyzacja w biurze i domu - sprawdzone rozwiązania

Treść

Współcześnie już nikogo nie dziwią klimatyzatory w biurach i instytucjach publicznych, a ich obecność staje się coraz powszechniejsza także w mieszkaniach. Jeśli i my planujemy zainstalować u siebie to urządzenie, warto dowiedzieć się najważniejszych informacji na ten temat, aby wybrany sprzęt sprawował się jak najlepiej. Poznajmy sprawdzone rozwiązania!

Ach ten klimat!

Klimat się zmienia, co odczuwamy każdego roku. Brak zimy i szybko pojawiająca się wiosna to tylko początek, ponieważ prawdziwie we znaki dają się letnie miesiące - lipiec i sierpień, gdy temperatury pobijają kolejne rekordy. Nieprzyzwyczajeni do tych wartości próbujemy sobie jakoś poradzić, ale niestety - stare sposoby nie zdają egzaminu. Wentylator działa jakby słabiej, lemoniada z lodem nie ochładza, a zimny prysznic to wytchnienie tylko na chwilę. Nie dziwi więc, że coraz więcej osób decyduje się na zainstalowanie klimatyzatora. To, co jeszcze parę lat temu mogło uchodzić za fanaberię, dzisiaj staje się czymś normalnym, tym bardziej że tego typu urządzenia spotykamy nie tylko w miejscach publicznych, ale także w domach i mieszkaniach!

Czas na klimatyzator typu split

Może i my chcemy w końcu zapewnić sobie komfort termiczny, planując zakup klimatyzatora? Jeśli tak, warto pomyśleć o sprawdzonym rozwiązaniu - klimatyzatorze typu split, który latem zapewnia ożywczy chłód, a w zimę przyjemnie ogrzewa. Docenią go również alergicy oraz osoby cierpiące na choroby płucne, gdyż to urządzenie wyposażone jest w filtr powietrza, który zatrzymuje szkodliwe zanieczyszczenia.

Jak to działa?

Klimatyzator split składa się z dwóch części: wewnętrznej i zewnętrznej. Pierwszą z nich jest zamontowany na ścianie parownik. Zaleca się, aby umieszczać go nad oknem. Jego głównym zadaniem jest wydawanie powietrza. Elementem zewnętrznym jest zaś skraplacz oddający ciepło do otoczenia. Najkorzystniej, żeby znalazł się w miejscu zacienionym, gdyż ogrzewany promieniami słońca może gorzej, mniej wydajniej działać. Zasada działania jest więc dość prosta i skuteczna. Wszystko polega na krążeniu powietrza w instalacji. Parownik pochłania ciepłe, ale i zanieczyszczone powietrze z pomieszczenia, następnie je filtruje i oddaje na zewnątrz ciepło.

Jak montować klimatyzację typu split? Ważne uwagi

Najlepszym miejscem na montaż parownika, czyli części wewnętrznej, jest przestrzeń pomiędzy oknem a sufitem pomieszczenia. Musi to być ściana nośna, dlatego, że to właśnie tu zachodzą najważniejsze procesy mieszania się mas powietrza o różnych temperaturach. Jednocześnie wykluczone, żeby urządzenie zainstalować tam, gdzie mamy ograniczony dostęp, na przykład przez meble czy inne przeszkody.

Ważne, by pamiętać o zachowaniu odległości od sufitu (20 cm) i od ścian (15 cm). Co równie istotne - w pobliżu nie mogą znajdować się źródła ciepła czy pary wodnej. Inne przeciwwskazania to umiejscowienie klimatyzatora naprzeciwko drugiego okna, zwłaszcza jak stale będzie oświetlać je słońce.

Pisaliśmy wcześniej, aby zapewnić dostęp do elementu wewnętrznego - parownika, o to samo powinniśmy się zatroszczyć w przypadku skraplacza, który znajduje się na zewnątrz. Przede wszystkim urządzenie nie może być zasłonięte przez jakieś przedmioty. Zadbajmy też, aby nie sąsiadowało z innymi agregatami. Co istotne, wydalane ciepło emituje hałas, więc zatroszczmy się o to, aby zamontować je w miejscu, w którym nie będzie za bardzo przeszkadzać sąsiadom.

Klimatyzator split sprawdzi się w większości sytuacji, zawsze jednak pamiętajmy o przedstawionych w artykule radach.

Autor: Silesian

Tagi: Klimatyzacja