Portal Poniedziałek - 24 lutego 2020 Boguty, Bogusza, Macieja      "Prawdziwym schronieniem dla czlowieka jest drugi człowiek". Przysłowie irlandzkie
Szukaj     Szukaj wg branż
Powiększ +

2020-02-15 Polska chce odrzucenia wniosku KE o środki tymczasowe dot. Izby Dyscyplinarnej SN

Rząd w Warszawie chce odrzucenia wniosku Komisji Europejskiej o środki tymczasowe dotyczące Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Polska przekazała wczoraj do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej odpowiedź w sprawie wniosku Brukseli.


Sprawa ma związek z wystosowaną w październiku ubiegłego roku skargą KE ws. systemu dyscyplinarnego dla sędziów w Polsce oraz wnioskiem o zawieszenie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.


Władze Polski zwracają uwagę, że Unia Europejska ani żadna wspólnotowa instytucja, w tym TSUE, nie posiada kompetencji do ingerowania w kwestie ustroju państwa członkowskiego. Tym samym nie ma uprawnień do zawieszenia organu konstytucyjnego, jakim jest SN.


To nie jedyny argument podnoszony przez Polskę – powiedziała wiceminister sprawiedliwości Anna Dalkowska.– Zawarliśmy tam kwestię dot. niedopuszczalności zastosowania jakichkolwiek środków zabezpieczających, ponieważ celem tego zabezpieczenia jest zapewnienie, aby przyszły wyrok TSUE został wykonany. Żeby to zrobić, muszą istnieć określone w Traktacie o funkcjonowaniu Unii Europejskiej przesłanki. Takich przesłanek, w naszej ocenie, nie ma. (…) W naszej ocenie brak jest jakichkolwiek podstaw do uprawdopodobnienia zasadności skargi KE, ponieważ system dyscyplinarny w Polsce działa w oparciu o ustawę Prawa o ustroju sądów powszechnych i Ustawę o Sądzie Najwyższym. System nie odbiega od standardów, które istnieją w krajach członkowskich, i jest oparty o funkcje orzecznicze sędziów – zaznaczyła.Wiceminister zwróciła również uwagę na to, że minister sprawiedliwości nie posiada żadnych kompetencji, jeśli chodzi o sądownictwo dyscyplinarne.– Nie ma więc jakiegokolwiek interesu czy uprawdopodobnienia zasadności skargi. Nie ma też konieczności stosowania zawieszania przepisów z uwagi na interes zarówno KE, jak i obywateli, ponieważ o braku pilności zastosowania tych środków świadczy samo stanowisko TSUE, które nie nadało trybu pilnego do rozpoznania tej skargi. Z tego powodu uważamy, że ten wniosek jest przedwczesny. Poza tym, wedle przepisów, można dokonać takiego zabezpieczenia wtedy, gdy państwo członkowskie nie zastosuje się do wydania wyroku, a wyroku jeszcze nie ma – powiedziała Anna Dalkowska.Wiceszefowa resortu sprawiedliwości odniosła się także do kar, jakie rzekomo mają grozić Polsce.– Informacje są nieprawdziwe i niepotwierdzone przez żaden oficjalny organ. Mało tego, Komisja nie wnioskowała o zastosowanie jakichkolwiek kar. O nich można byłoby mówić, gdyby taki wniosek został sformułowany – tłumaczyła.Wiceminister dodała, że KE nie wnioskowała w dokumencie o zastosowanie jakichkolwiek kar.


W styczniu KE wystąpiła do TSUE o środki tymczasowe w sprawie przepisów dotyczących reżimu dyscyplinarnego wobec polskich sędziów. Jeśli TSUE przyjmie ten wniosek, Izba Dyscyplinarna SN zostanie zawieszona.


RIRM


Źródło: radiomaryja.pl, 14

mj

 Aktualności
24/02 Od marca startuje Platforma Żywnościowa - giełda obrotu towarami rolno-spożywczymi
24/02 [TYLKO U NAS] Ks. bp T. Bronakowski: Wobec dramatycznych problemów związanych z nadużywaniem alkoholu modlimy się o łaskę trzeźwości dla wszystkich Polaków
24/02 [[TYLKO U NAS] Prof. P. Jaroszyński: Jedną z postaci, do których powinniśmy ciągle nawiązywać, jest ks. Piotr Skarga
23/02 P. Mucha: Bliskość z Polakami, otwarte spotkania z mieszkańcami to znak rozpoznawczy prezydenta A. Dudy
23/02 Francuskie miasto zawiesza współpracę z Kraśnikiem z powodu dekretu o ,,strefie wolnej od LGBT"
23/02 Bruksela: Unijni liderzy nie porozumieli się w kwestii nowego budżetu
23/02 Prof. E. Łon: Warto być patriotą gospodarczym
23/02 Sztab wyborczy Małgorzaty Kidawy-Błońskiej z premedytacją rozprowadza fake newsy na temat szpitala w Łowiczu
 Duchowość, Religia, Kościół
24/02 Fundacja Haart Kenya i Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie chcą pomóc ofiarom handlu ludźmi
23/02 Nasze problemy, niejednokrotnie poważne, można rozwiązać na osiem złych sposobów
23/02 Abba Kronios: ,,Moim zdaniem trzeba się powstrzymywać od wszelkich spraw światowych i oddawać się cielesnej ascezie, i starać się ze wszystkich sił pamiętać o wyjściu z ciała i o sądzie Bożym"


 © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o. (18) 4490077; 509 740 777 ; e-mail: biuro@iap.pl

www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł