Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Dobra kondycja ekonomiczna Europy Środkowo-Wschodniej

Treść

Sytuacja ekonomiczna Polski i Europy Środkowo-Wschodniej jest w coraz lepszej kondycji. Coraz więcej eksportujemy, rosną także inwestycje w kraju. Negatywnie na gospodarkę wpływają z kolei mafie VAT-owskie i raje podatkowe. 

Polski eksport rośnie najszybciej w Europie.

– Jeżeli popatrzymy sobie na udział eksportu do PKB, to biorąc pod uwagę tempo przyrostu eksportu w PKB, to jedynie Wietnam ma większy przyrost niż Polska na przestrzeni ostatniej dekady – powiedział dr Tomasz Kopyściański, ekonomista.

Tylko w listopadzie Polska odnotowała rekordową nadwyżkę w handlu zagranicznym na poziomie dwóch miliardów euro.

– Co ciekawe, jest też bardzo duża nadwyżka w handlu towarami – 829 mln euro, też za listopad. Głównie jest to zasługa dobrej dynamiki wzrostu eksportu, za trzy kwartały 2019 roku eksport rósł w tempie 5 proc. – zauważył Mariusz Kękuś, ekonomista.

Polskie towary są konkurencyjne i popularne, niska cena wraz z całkiem wysoką jakością przyciąga zagranicznych klientów. Eksportujemy przede wszystkim: meble, sprzęt elektromaszynowy, motoryzacyjny i elektronikę. Najczęściej do Niemiec.

– Wizyty zagraniczne naszych władz niewątpliwie są czynnikiem, który sprzyja nawiązywaniu relacji handlowych, jak każdy czynnik w postaci nawiązywania kontaktów i tworzenia dobrego klimatu również politycznego dla wymiany handlowej – zaznaczył dr Tomasz Kopyściański.

Tak było na przykład podczas ostatniej wizyty premiera Mateusza Morawieckiego w Japonii. W trakcie konferencji poświęconej inwestycjom, japońska firma Toshiba Carrier Corporation zapowiedziała inwestycje w Polsce. Jeszcze w tym roku otworzy w Gnieźnie pierwszy europejski zakład produkcyjno-dystrybucyjny.

– Japonię i japońskie firmy traktujemy jako znakomitego partnera do drogi szybkiego rozwoju wysokich technologii w Polsce. Polska dla Japonii i Japonia dla Polski są strategicznymi partnerami również w wymiarze politycznym, geopolitycznym i we współpracy z japońskimi firmami chcemy realizować w najlepszy możliwy sposób interesy Polski i Japonii – mówił Mateusz Morawiecki.

Do inwestowania w Polsce zachęcał także prezydent RP Andrzej Duda podczas światowego forum ekonomicznego w Davos.

– Jesteśmy jednym z najbardziej atrakcyjnych regionów do inwestowania, wciąż cieszącym się stabilnym i wysokim wzrostem gospodarczym na poziomie 4 proc. i rekordowo niskim bezrobociem – podkreślał Andrzej Duda.

Sytuacja ekonomiczna Polski, ale również całej Europy, mogłaby być lepsza, gdyby nie luki VAT-owskie i raje podatkowe.

– Komisja Europejska powinna <<złapać byka za rogi>> i zacząć właściwe działania w celu wyeliminowania wszystkich luk, karuzel VAT-owskich. Jeśli chcemy mieć ambitną politykę europejską dotyczącą innowacji, klimatu, to myślę, że powinniśmy mieć również ambitny budżet – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas forum w Davos.

Według polskich szacunków Unia Europejska traci na oszustwach podatkowych 170 miliardów euro rocznie. Statystyki mogą być jednak znacznie większe i to nawet czterokrotnie – zaznaczył prof. Zdzisław Kordel z Uniwersytetu Gdańskiego.

– Część kapitału, która została ulokowana w tych rajach podatkowych jest anonimowa. To znaczy, te kraje typu Bermudy, Kajmany nie udzielają żadnych informacji i to jest tajemnica handlowa i trudno odnieść się do tych wielkości – wyjaśnił prof. Zdzisław Kordel.

Choć samo lokowanie środków w rajach podatkowych nie jest nielegalne, to pranie w ten sposób brudnych pieniędzy już tak. Dziś trudno jednak wykryć taki proceder.

– Nikt nie pyta, skąd masz pieniądze. To są pieniądze, które mogą być ukradzione, to są pieniądze, które mogą pochodzić z handlu nielegalną bronią, nielegalnym handlem, to są pieniądze z przestępstw narkotykowych, miliardy dolarów, które tam są w jakiś sposób legalizowane – powiedział Marek Zuber, ekonomista.

Aby rozwiązać ten problem konieczna jest ogólnoświatowa współpraca. Póki co, większość państw nie wykazuje jednak woli uregulowania działalności rajów podatkowych.

TV Trwam News

Źródło: radiomaryja.pl,

Autor: mj