Portal Poniedziałek - 20 stycznia 2020 Fabioli, Miły, Sebastiana     "Czcesz być szczęśliwym? Naucz się przedtem cierpieć" - Iwan Turgieniew
Szukaj     Szukaj wg branż
Powiększ +

2019-12-14 Przywództwo w ,,Regule" św. Benedykta /Konferencja 1/

Rozdział o szafarzu, czyli o dyrektorze finansowym klasztoru, zaczyna się następująco:


Na szafarza klasztornego należy w wspólnocie wybrać brata mądrego, dojrzałego w cnocie, trzeźwego, nie jedzącego zbyt dużo, nie pyszałka, nie gwałtownika, nie opryskliwego, nie ślamazarę, nie rozrzutnika, ale takiego, który pełen bojaźni Bożej mógłby być jakby ojcem dla całej wspólnoty (RB 31, 1–2).


Czy odnajdujemy się w tym opisie? Zadajmy sobie kilka pytań:


Czy jestem mądry (łac. sapiens)? Sapiens pochodzi od łacińskiego sapere i oznacza „smakować”. Czy mogę sam siebie smakować? Czy jestem sam ze sobą pojednany, czy jestem w zgodzie z sobą samym? Jaki posmak zostawiam wśród moich współpracowników? Czy jest to posmak gorzki, mdławy czy przyjemny?


Czy jestem trzeźwy? Czy widzę rzeczy takimi, jakimi są naprawdę? Lub czy widzę je poprzez pryzmat moich projekcji oraz skupiam je w soczewce moich wypartych pragnień i mojego niezadowolenia? A może widzę wszystko przez różowe okulary? Może nie chcę widzieć problemów, ponieważ zakłócają one mój obraz siebie?


Czy jestem pyszałkiem? Czy wynoszę się ponad innych? Czy identyfikuję się do tego stopnia z idealnym obrazem samego siebie, że wzbraniam się przed dostrzeżeniem moich wad i słabości? W opozycji do pychy znajduje się pokora. Pokora jest odwagą spojrzenia na prawdę o sobie i na przyjęcie tej prawy. Czy mam odwagę, aby zmierzyć się z prawdą o sobie?


Czy jestem gwałtownikiem (łac. turbulentus ‘zdenerwowany, rozgorączkowany’)? Czy nieustannie gdzieś pędzę? Jeśli ktoś jest stale zabiegany, sam siebie nienawidzi. Kto przynagla innych, ten żywi do nich nienawiść. Jednak nienawidząc, w nikim i nigdzie nie wzbudzę życia. Mark Twain powiedział: „Kiedy utraciłem cel z oczu, podwoiły się moje wysiłki”. Czy to dotyczy także mnie i mojego działu w firmie? Czy może przewodzę innym ludziom, czerpiąc z mojego wewnętrznego spokoju?


Czy ranię innych? Niektórzy mylą bowiem przywództwo z ranieniem podwładnych, i sprawują władzę poprzez ranienie pracowników. Jednak w ten sposób doprowadzam wyłącznie do tego, że pracownicy zaczynają chorować. Tylko ten, kto pogodził się ze swoimi zranieniami, nie będzie przekazywał ich dalej. Czy jestem pogodzony z sobą samym i z historią mojego życia?


Czy jestem drobiazgowy i powolny? Czy boję się decydować? Czy odsuwam jakieś sprawy od siebie?


Czy jestem pełen bojaźni Bożej? Czy moje korzenie tkwią w Bogu, czy szukam uznania i akceptacji u moich pracowników? Czy bojaźń Boża uwalnia mnie od strachu przed człowiekiem? Czy jestem wewnętrznie wolny?


Czy jestem jak ojciec? Również kobieta może przewodzić innym w ojcowskim stylu. Ojciec daje dzieciom poczucie bezpieczeństwa oraz odwagę, aby zmierzyły się z życiem. Czy moi pracownicy mają poczucie, że zadam im cios w plecy, jeśli będą popełniać błędy, czy może będę ich wspierać i będą mogli na mnie liczyć? / Anselm Grün OSB, fragment publikacji Zarządzanie, przywództwo a duchowość /
Anselm Grün OSB, teolog, pisarz, mnich benedyktyński. Studiował filozofię i teologię w St. Ottilien i w Rzymie oraz uzyskał tytuł doktora teologii. Studiował także zarządzanie na Uniwersytecie w Norymberdze. Ukończył wiele kursów z zakresu psychologii. Przez ponad trzydzieści lat pełnił funkcję szafarza (odpowiedzialnego za zarząd finansami i majątkiem) opactwa Münsterschwarzach. Jest znawcą psychologii i psychoterapii, specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących kierowania ludźmi i przedsiębiorstwami, rozwoju wewnętrznego, przezwyciężania negatywnych uczuć i emocji a także rozwoju poczucia własnej wartości i godności. Swoją pierwszą książkę Czystość serca o. Anselm napisał w 1976 r. Dziś wydanych książek jest już ponad 250, a łączny nakład osiągnął ponad 14 milionów egzemplarzy. Prowadzi kursy dla zarządów największych niemieckich korporacji, a także dla zwykłych ludzi pragnących odnaleźć szczęście w życiu osobistym.


Źródło: ps-po.pl,

mj

 Aktualności
20/01 Rząd pracuje nad strategią demograficzną
20/01 [TYLKO U NAS] Dr L. Pietrzak: Wiele dzieł sztuki skradzionych Polsce podczas II wojny światowej jest w prywatnych niemieckich kolekcjach
20/01 Fundacja Pomocy Humanitarnej ,,Redemptoris Missio" organizuje akcję, niosącą pomoc niesłyszącym kameruńskim dzieciom
19/01 Polscy senatorowie sprzeciwiają się zakłamywaniu historii przez Rosję
19/01 [TYLKO U NAS] Ks. prof. P. Bortkiewicz o dyskusji wokół ochrony życia nienarodzonych: Odmówienie człowiekowi człowieczeństwa ze względu na arbitralnie ustalone kryteria rozwoju jest znakiem totalitaryzmu
19/01 Ferie zimowe czasem liczniejszych kontroli placówek przez Państwową Inspekcję Sanitarną
19/01 Problem nadwagi wśród Polaków. Ministerstwo Zdrowia chce wprowadzić podatek cukrowy
 Duchowość, Religia, Kościół
20/01 Zadanie firmy a sens życia / Firma i jej sens
20/01 Rozpoczyna się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan
19/01 Serce pustyni, czyli spójrz na samego siebie / odcinek 3
19/01 Bóg wyrzucony z Kościoła i obecny wśród wykluczonych - czy to jest stan współczesnego Kościoła?
10/01 Osiem złych myśli i jak sobie z nimi radzić? Pobierz darmowego audiobooka


 © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o. (18) 4490077; 509 740 777 ; e-mail: biuro@iap.pl

www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł