Portal Piatek - 7 sierpnia 2020 Donaty, Olechny, Kajetana     "Szukać prawdy kochać piękno, chcieć dobra, czynić najlepsze - to zadanie i cel człowieka." Moses Mendelssohn
Szukaj     Szukaj wg branż
Powiększ +

2019-12-03 E-recepty pomysłem na usprawnienie polskiej opieki medycznej

Od 2020 roku nie dostaniemy leku bez e-recepty. Korzystanie z e-recept ma przynieść sporo korzyści zarówno pacjentom jak i lekarzom.


Elektroniczne zwolnienia i e-recepty to kluczowy element procesu informatyzacji sektora ochrony zdrowia w Polsce. E-zwolnienia działają już od zeszłego roku. Każdego dnia lekarze wystawiają ich ponad 150 tysięcy.



– Jeżeli korzysta się z elektronicznej dokumentacji medycznej, to nie trzeba się logować do ZUS-u. Dzieje się to bardzo sprawnie. Należy tylko wpisać NIP zakładu pracy pacjenta – wskazał Dariusz Igliński, lekarz rodzinny z Gniezna.



Od przyszłego roku obowiązkowe będą e-recepty. Oznacza to, że lekarz receptę wyśle nam na maila albo SMS-em. Będzie na niej napisane kto i kiedy ją wystawił, i jak długo jest ważna. Podana będzie też nazwa leku czy dawkowanie.


Elektroniczne recepty mają przynieść sporo korzyści.



– Jest to nadzór nad rynkiem leków w Polsce. Dopóki nie będzie konieczności wypisywania e-recept, to moim zdaniem nie opanujemy niekontrolowanego wywozu leków z Polski – podkreślił Krzysztof Ostrowski, poseł PiS i lekarz.



Pacjenci recept nie zgubią i nie zniszczą. Nie będzie też problemów z nieczytelnie wypisanymi receptami albo na przykład z brakiem pieczątki lekarza.



– Teraz pacjenci z e-receptą będą mogli dokonywać zakupu w różnych aptekach. Do tej pory było tak, że jeżeli pacjent szedł z jedną receptą na różne leki do jednej apteki to tylko w tej jednej aptece, którą wybrał mógł te leki kupować – podkreślił Jan Sulanowski z „Solidarności” Wielkopolskiej.



Teraz z jedną e-receptą kupować będzie można w kilku aptekach. Elektroniczne recepty w obiegu są już od tego roku. W ocenie Dariusza Iglińskiego takie rozwiązanie sprawdza się.



– Zaczęliśmy wystawiać pacjentom e-recepty i rzeczywiście przebiega to dość sprawnie. Pacjent dostaje PIN do recepty, następnie idzie ze swoim dowodem osobistym do apteki i wykupuje te leki – powiedział lekarz.



Resort zdrowia oprócz e-recept chce też wdrożyć e-skierowania. Co więcej, trwają prace nad upowszechnieniem elektronicznej dokumentacji medycznej. Poszczególne elementy cyfryzacji ochrony zdrowia wprowadzane mają być jednak stopniowo.


TV Trwam News


Źródło: radiomaryja.pl, 2 grudnia 2019





mj

 Aktualności
07/08 [TYLKO U NAS] Prof. M. Ryba: Andrzej Duda nie chce być kimś, kto tylko był prezydentem. Wydaje się, że chce odcisnąć swoje piętno. Odwołuje się do tych, którzy uratowali Polskę przed utratą niepodległości i przed nawałą ideologiczną
07/08 Uczniowie wrócą do szkół
07/08 [TYLKO U NAS] Dr hab. J. Sytnik-Czetwertyński: Wszystkie ideologie zawsze były przeciwko życiu. Większość dzisiejszych ideologii jest oparta na marksizmie
07/08 [TYLKO U NAS] Prof. M. Ryba o bojkocie Zgromadzenia Narodowego przez opozycję: Ci ludzie funkcjonują niemalże jak rokosze i konfederacje XVIII-wieczne, nie godząc się na rządy konkurencji
06/08 Min. D. Piontkowski skierował do konsultacji publicznych projekt rozporządzenia ws. minimalnych stawek wynagrodzenia nauczycieli
06/08 Kancelaria Sejmu: Specjalne środki bezpieczeństwa podczas zaprzysiężenia prezydenta
06/08 Prezydent A. Duda: Będę nadal wspierał polskie rolnictwo w kraju i za granicą
06/08 W odpowiedzi na prowokację aktywistów LGBT pojawia się coraz więcej inicjatyw, które chcą stawać w obronie tradycyjnego modelu rodziny
 Duchowość, Religia, Kościół
07/08 Chrystus - Żywa monstrancja. Święto Przemienienia Pańskiego
07/08 Modlitwa i miłowanie
06/08 ,,Bądź wola Twoja!"
06/08 Bardzo wielu ludzi żyje tak, jakby Boga nie było...


 © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o. (18) 4490077; 509 740 777 ; e-mail: biuro@iap.pl

www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł