Portal Sobota - 14 grudnia 2019 Alfreda, Izydora, Zoriny     
Szukaj     Szukaj wg branż
Powiększ +

2019-11-29 Obroża czy szelki u psa. Co wybrać?

Uprząż jest podstawą psiej garderoby. Zanim wyjdziemy ze zwierzęciem na spacer zakładamy mu obrożę lub szelki. No właśnie, które rozwiązanie jest lepsze dla naszego czworonoga? Na odpowiedź składa się kilka elementów.


Wybór między szelkami a obrożą uzależniony jest od kliku czynników związanych z fizjonomią psa. Znaczenie ma też wiek czworonoga, ponieważ inny rodzaj uprzęży zastosujemy u szczeniąt, a inny u dorosłego pupila.


Kiedy wybieramy obrożę?


Skórzane, z materiału lub tworzywa sztucznego. Pod względem materiału najtrwalsze są skórzane wyroby, jednak dla szczeniaków i małych psów mogą okazać się za ciężkie. Wybór konkretnej obroży uzależniony jest od rasy i wieku naszego psa. Obroża to też lepsza kontrola nad zachowaniem czworonoga, dlatego zaleca się je dla młodych zwierząt, a także psów, które sprawiają trudności w opanowaniu podczas spaceru. Obroże dobrze sprawdzą się zatem również dla silnych i masywnych psów, ponieważ kontrolując ich głowę, możemy zapanować nad zachowaniem zwierzęcia. To też częściej wybierana uprząż dla szczeniąt, które dopiero uczą się chodzenia na smyczy. Obroża może mieć także praktyczne zastosowanie. Przykładem są pchły u psa. Problem, pojawiający się bez względu na to, jak dobrze dbamy o naszego czworonoga może mieć poważne konsekwencje. Dlatego tak dużą popularnością cieszą się obroże, zawierające środek przeciw tym pasożytom. Taka forma zabezpieczenia zmniejsza ryzyko pojawienia się pcheł u psa.


Jak dopasować obrożę?


Jeśli zdecydowaliśmy się na obrożę, koniecznie trzeba zadbać o dobre dopasowanie. Nie może być za luźna, ani zbyt opięta, ponieważ możemy w ten sposób wyrządzić psu krzywdę. Podobnie jest z szerokością. Najczęściej polecaną metodą sprawdzenia, czy obroża ma dobrą średnicę, jest włożenie pomiędzy materiał a kark psa dwóch palców. Jeśli możemy to zrobić, a obroża nie pozostawia luzu, oznacza to, że wybraliśmy odpowiedni rozmiar. Jeśli pod obrożą mieścimy nawet całą dłoń, oznacza to, że jest za luźna, co bywa najczęstszym błędem przy wyborze rozmiaru. Należy też sprawdzić, czy pies swobodnie nie zdejmie obroży przez głowę.


Szelki dla psa


Coraz częściej stosowaną alternatywą dla tradycyjnej obroży są szelki. Uprząż zakładana na tors, między przednimi łapami ma bardziej równomiernie rozprowadzić nacisk, w sytuacji ściągnięcia psu smyczy. Najczęściej wybieranym rodzajem są szelki typu sled, które zakładane są zgodnie z linią kręgosłupa, przez co zapewniamy zwierzęciu komfort i swobodę ruchu. Szelki zazwyczaj zakłada się aktywnym psom, które nie potrafią spokojnie spacerować u boku właściciela. Jeśli lubimy jeździć z psem na rolkach lub na rowerze, również skuteczniejsze będą szelki. To również dobre rozwiązanie dla psów o określonej fizjonomii. Mniejsze rasy, którym trudno dopasować obrożę, będą czuły się lepiej w szelkach. Podobnie w przypadku psów z krótką szyją. Obroża może u takich zwierząt zbytnio uciskać krtań i tchawicę.


Jak dopasować szelki?


Podstawową zasadą związaną z doborem szelek jest odpowiednie zapięcie, które sprawi, że uprząż będzie poruszać się wraz ze skórą psa. Unikniemy w ten sposób otarć i ran spowodowanych szelkami. Przed wizytą w sklepie zoologicznym koniecznie trzeba zmierzyć obwód klatki piersiowej w najszerszym miejscu, szyi oraz odległość od obwodu szyi do obwodu klatki. Szerokość pasków również dopasujemy do rozmiaru czworonoga. Duże psy będą wymagały szelek o szerokości 3-4 cm, natomiast mniejsze mogą w takiej uprzęży mieć problemy z poruszaniem, wobec tego wymagają cieńszych szelek.

Silesian


 Aktualności
14/12 Państwa UE będą dążyć do neutralności w roku 2050, ale bez Polski
14/12 Ponad tysiąc litrów zupy trafiło do bezdomnych
14/12 Unia Europejska czeka na dalsze kroki Wielkiej Brytanii w sprawie brexitu
13/12 Kurtka już z 16 plastikowych butelek - Dobre praktyki, odpowiedzialne ekologicznie promuje marka Jack Wolfskin
13/12 38 lat temu komuniści wprowadzili w Polsce stan wojenny
13/12 Przewodniczący Episkopatu w 38. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego: Módlmy się o trwały pokój w naszej Ojczyźnie
13/12 Projekt dot. waloryzacji rent i emerytur trafił do konsultacji społecznych
13/12 Para Prezydencka zachęca do udziału w akcji Caritas ,,Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom"
11/12 Jakie są najlepsze tabletki na trądzik?
 Duchowość, Religia, Kościół
14/12 Przywództwo w ,,Regule" św. Benedykta /Konferencja 1/
14/12 Być ojcem
13/12 Chorał gregoriański / Adwent i Boże Narodzenie
13/12 Abba Jan, uczeń abba PawłaŁ ,,A jak mam sobie poradzić z hieną, abba_ę


 © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o. (18) 4490077; 509 740 777 ; e-mail: biuro@iap.pl

www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł