Portal Sobota - 14 grudnia 2019 Alfreda, Izydora, Zoriny     
Szukaj     Szukaj wg branż
Powiększ +

2019-11-29 Kupujemy samochód używany bez stresu

Samochody używane stanowią zdecydowanie największą część wszystkich kupowanych przez Polaków pojazdów. Są znacznie tańszą alternatywą dla nowych samochodów prosto z salonu, a przy tym często niemal nie różnią się od nich sprawnością. Zakup zaczyna się od przeszukania wielu ogłoszeń, wybrania pojazdu i podpisania umowy. W teorii wszystko jest proste, jednak w praktyce jest nieco inaczej. Jak poradzić sobie z zakupem krok po kroku, aby mieć pewność, że podejmujemy właściwą decyzję?


Określenie dostępnego budżetu.


Podstawą do rozpoczęcia swoich poszukiwań jakiegokolwiek zakupu jest określenie swojego budżetu. Mając konkretną sumę pieniędzy i wiedząc, ile możesz wydać na zakup, znacznie łatwiej wyselekcjonować możliwe opcje. Pamiętaj jednak, że cały budżet przeznaczony na zakup samochodu nie może być zainwestowany w sam pojazd. Kupując używane auto (które ma już powyżej 5-7 lat) naiwne jest wierzenie, że wszystko będzie idealnie sprawne. Nawet jeżeli uda Ci się znaleźć tak korzystną ofertę, miej na uwadze koszty rejestracji i ubezpieczenia. Samochody niewymagające żadnych dodatkowych kosztów to rzadkość. Podstawowymi naprawami są wymiana napędu rozrządu i oleju w silniku, dlatego warto szukać pojazdów wymagających jedynie minimalnych dodatkowych wysiłków.


Określenie swoich potrzeb


Nietrafienie z wyborem samochodu to najgorszy możliwy scenariusz. Jak tego uniknąć? Przede wszystkim poświeć chwilę na ocenę swoich realnych potrzeb. Czasem zdarza się, że znajdujemy korzystną ofertę sprzedaży samochodu, którego wcale nie potrzebujemy i kierując się emocjami w pośpiechu dokonujemy transakcji, bez wystarczającego przemyślenia lub na niekorzystnych warunkach. To duży błąd. Jeśli nie potrzebujesz auta dla rodziny, zakup minivana lub SUVa może nie być optymalnym rozwiązaniem. Wtedy lepiej sprawdzi się np. auto klasy kompakt lub średniej, sportowe coupe albo kombi. Oczywiście określenie potrzeb to sprawa całkowicie indywidualna. Polecamy jedynie, aby nie śpieszyć się z zakupem i poświecić chwilę na głębsze przemyślenie decyzji.


Poszukiwanie samochodu


Załóżmy, że wiesz już, ile możesz wydać i co dokładnie chcesz kupić, zatem pora na poszukiwania. Najłatwiej znaleźć dostępne samochody w Internecie, gdzie znajduje się wiele dużych serwisów z ogłoszeniami. Jednym z nich jest Pokato.pl, czyli serwis, na którym znajdują się ogłoszenia samochody używane - od sprzedawców z całej Polski. Warto zaznaczyć, że portal oferuje znacznie więcej niż same samochody, ponieważ możemy tam kupić również różne akcesoria i części do pojazdów.


Oględziny wstępne pojazdu


Znalazłeś przekonującą ofertę? To świetnie, ale to jeszcze nie oznacza, że możesz być pewny finalizowania zakupu. Trzeba umówić się na oględziny samochodu (z tego powodu warto szukać sprzedawców z okolicy). Na takie spotkanie warto przyjechać z kimś, kto będzie mógł z chłodną głową ocenić samochód. Zacznij od sprawdzenia dokumentów:  • numer VIN na nadwoziu i we wszystkich dokumentach - czy się zgadza,

  • informacje w dowodzie rejestracyjnym, czy nie ma wpisów o zastawach, leasingu i kredytach,

  • polisa OC,

  • dane sprzedającego,

  • dokument potwierdzający wcześniejszy zakup.


Weryfikacja stanu technicznego


Ostatnim krokiem przed zawarciem umowy i zakupem jest sprawdzenie stanu technicznego pojazdu. Najlepiej zrobić to w autoryzowanym warsztacie. Osoby sprzedające rzadko kiedy zgadzają się na to, aby to kupujący kierował podczas drogi do warsztatu, jednak nawet jadąc jako pasażer, można obserwować zachowanie samochodu. Przed zakupem warto również spróbować swoich sił w negocjacjach, ponieważ sprzedawcy zaczynają zazwyczaj od zawyżonej ceny, aby móc ewentualnie dać upust.


Wejdź na Pokato.pl i już dziś wyszukaj atrakcyjną ofertę kupna samochodu. Życzymy powodzenia.

Silesian


 Aktualności
14/12 Państwa UE będą dążyć do neutralności w roku 2050, ale bez Polski
14/12 Ponad tysiąc litrów zupy trafiło do bezdomnych
14/12 Unia Europejska czeka na dalsze kroki Wielkiej Brytanii w sprawie brexitu
13/12 Kurtka już z 16 plastikowych butelek - Dobre praktyki, odpowiedzialne ekologicznie promuje marka Jack Wolfskin
13/12 38 lat temu komuniści wprowadzili w Polsce stan wojenny
13/12 Przewodniczący Episkopatu w 38. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego: Módlmy się o trwały pokój w naszej Ojczyźnie
13/12 Projekt dot. waloryzacji rent i emerytur trafił do konsultacji społecznych
13/12 Para Prezydencka zachęca do udziału w akcji Caritas ,,Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom"
11/12 Jakie są najlepsze tabletki na trądzik?
 Duchowość, Religia, Kościół
14/12 Przywództwo w ,,Regule" św. Benedykta /Konferencja 1/
14/12 Być ojcem
13/12 Chorał gregoriański / Adwent i Boże Narodzenie
13/12 Abba Jan, uczeń abba PawłaŁ ,,A jak mam sobie poradzić z hieną, abba_ę


 © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o. (18) 4490077; 509 740 777 ; e-mail: biuro@iap.pl

www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł