Portal Sobota - 14 grudnia 2019 Alfreda, Izydora, Zoriny     
Szukaj     Szukaj wg branż
Powiększ +

2019-11-29 Odpowiednia diety przy niedoczynności tarczycy

Niedoczynność tarczycy jest chorobą wywołaną niedoborem hormonów tarczycy, czyli T3-trijodotyroniny i T4-tyroksyny w organizmie.


Niedoczynność tarczycy jest chorobą wywołaną niedoborem hormonów tarczycy, czyli T3-trijodotyroniny i T4-tyroksyny w organizmie. Niedoczynność tarczycy jest przyczyną pojawienia się różnorodnych dolegliwości metabolicznych, dlatego bardzo ważnym aspektem jest wprowadzenie w życie odpowiedniej diety. Dieta przy niedoczynności tarczycy ma naprawdę ogromne znaczenie nie tylko w terapii ale także w dobrym samopoczuciu i wyglądzie. Niedoczynność tarczycy związana jest z przyjmowaniem leków. Powinniśmy jednak pamiętać, że cały ten proces należy wesprzeć odpowiednim sposobem odżywiania, dzięki któremu będziemy mogli uniknąć skutków ubocznych tej choroby, a mianowicie przyrostu masy ciała. Dobór odpowiedniej diety zapobiegnie zarówno pogłębianiu się stanu niedoczynności jak i pojawianiu się nadprogramowych kilogramów.


Jaka jest rola diety w niedoczynności tarczycy?


W leczeniu niedoczynności tarczycy, odpowiednio dobrana dieta odgrywa ogromne znaczenie. W diecie możemy zawrzeć produkty, które są w stanie usprawnić pracę naszej tarczycy. Powinniśmy jednak unikać takich produktów spożywczych, które tę pracę upośledzają. Niedoczynność tarczycy powoduje przyrost masy ciała i problemy z pozbyciem się nadprogramowych kilogramów. Dieta pomoże się z tym uporać i dodatkowo zapobiegnie pojawieniu się dodatkowym dolegliwościom wynikającym z niedoczynności tarczycy, jak np. zaparciom.


Co powinniśmy jeść chorując na niedoczynność tarczycy?


Świadomość tego co możemy a czego najlepiej unikać przy niedoczynności tarczycy jest kluczem do rozwiązania swoich chorobowych dolegliwości. Produkty, które poprawiają funkcjonowanie organizmu przy niedoczynności tarczycy, zawierają w sobie przede wszystkim: jod, żelazo, selen czy też cynk. Nasza dieta powinna składać się z produktów, które obfitują w dane mikroelementy. W swoim jadłospisie warto zadbać o dodatkowe źródła jodu w postaci ryb morskich lub owoców morza. Źródłem żelaza są mięsa, produkty pełnoziarniste, otręby, bób, pietruszka, zielony groszek, porzeczki, awokado, pestki dyni i len. Selen znajdziemy w produktach pełnoziarnistych, a cynk pozyskamy dzięki spożywaniu czosnku, dyni, ciecierzycy, nasion słonecznika oraz lnu. Osoby zmagające się z niedoczynnością tarczycy powinny pamiętać o spożywaniu odpowiedniej ilości błonnika pokarmowego oraz o wypijaniu minimum 2,5 litra wody w ciągu dnia. Zmniejszenie występowania objawów niedoczynności tarczycy zapewni regularne spożywanie posiłków.


Produkty, które powinniśmy wykluczyć ze swojego jadłospisu przy niedoczynności tarczycy to między innymi: kalarepa, rzepa, kalafior, kapusta, brukselka i jarmuż. Pamiętajmy o tym, że przestrzegając spożywania określonych składników i dostarczaniu więcej jodu z innych źródeł, przyczyni się do zmniejszania efektów ubocznych niedoczynności tarczycy.


Jeśli chcesz uniknąć niektórych produktów w diecie warto zainwestować w catering dietetyczny. Jedną z firm, która oferuje wykluczanie pojedynczych produktów to Light Catering.

Silesian


 Aktualności
14/12 Państwa UE będą dążyć do neutralności w roku 2050, ale bez Polski
14/12 Ponad tysiąc litrów zupy trafiło do bezdomnych
14/12 Unia Europejska czeka na dalsze kroki Wielkiej Brytanii w sprawie brexitu
13/12 Kurtka już z 16 plastikowych butelek - Dobre praktyki, odpowiedzialne ekologicznie promuje marka Jack Wolfskin
13/12 38 lat temu komuniści wprowadzili w Polsce stan wojenny
13/12 Przewodniczący Episkopatu w 38. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego: Módlmy się o trwały pokój w naszej Ojczyźnie
13/12 Projekt dot. waloryzacji rent i emerytur trafił do konsultacji społecznych
13/12 Para Prezydencka zachęca do udziału w akcji Caritas ,,Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom"
11/12 Jakie są najlepsze tabletki na trądzik?
 Duchowość, Religia, Kościół
14/12 Przywództwo w ,,Regule" św. Benedykta /Konferencja 1/
14/12 Być ojcem
13/12 Chorał gregoriański / Adwent i Boże Narodzenie
13/12 Abba Jan, uczeń abba PawłaŁ ,,A jak mam sobie poradzić z hieną, abba_ę


 © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o. (18) 4490077; 509 740 777 ; e-mail: biuro@iap.pl

www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł